Majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič předal „dozor a péči“ nad klubem do rukou správní rady klubové charitativní organizace. „Vždy jsem se rozhodoval jen se zřetelem na nejlepší zájmy klubu,“ napsal v prohlášení ruský miliardář. Jeho pozice ve vedení teď utrpěla ještě víc kvůli ruské invazi na Ukrajinu. O té se ale v krátkém sdělení na klubovém webu nezmiňuje.
Ruského miliardáře, jenž londýnský tým koupil v roce 2003, vyzval v týdnu v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu ke vzdání se kontroly nad klubem jeden z členů britského parlamentu.
„Vždycky jsem vnímal svou roli jako strážce klubu, jehož úkolem je zajistit, abychom byli co nejúspěšnější v současnosti, pokládali základy pro budoucnost a hráli pozitivní roli v našich komunitách. Měl jsem vždy na srdci nejlepší zájmy klubu a těmto hodnotám zůstávám oddaný,“ uvedl Abramovič na klubovém webu.
„Proto předávám správní radě charitativní nadace Chelsea dozor a péči nad Chelsea FC. Jsem přesvědčen o tom, že jsou nyní v nejlepší pozici pro to, aby se starali o zájmy klubu, hráčů, realizačního týmu a fanoušků,“ dodal.
Pětapadesátiletý Abramovič je jedním z mnoha ruských oligarchů či společností, kterým hrozí sankce kvůli ruskému útoku na Ukrajinu.
Poté, co Abramovič koupil Chelsea, stal se z londýnského klubu jeden z nejsilnějších týmů v Anglii i Evropě. Tým vyhrál pětkrát Premier League a Anglický pohár a dvakrát Ligu a mistrů a Evropskou ligu. K nejslavnějším postavám Abramovičovy éry patří český brankář Petr Čech, jenž nyní působí ve vedení mužstva.

Zprávy ze dne 11. března 2022
Ruský olympijský výbor podal urgentní odvolání proti zákazu činnosti ruských sportovců na Zimním olympijském festivalu mládeže ve Finsku. Klání ve Vuokatti začíná 20. března a mezinárodní sportovní arbitráž už stanovila plán řízení. Zároveň se ruská fotbalová federace odvolala proti vyloučení svých klubů z evropských pohárů.
Ukrajinská tenistka Marta Kosťuková vyzvala ATP a WTA k vyloučení ruských hráčů a hráček z turnajů. Dosavadní sankce za vojenské napadení její vlasti totiž považuje za směšné. „Řeknu to jen krátce: Podívejte se, jak se k tomu postavily ostatní sporty. Víc to komentovat nechci,“ citovala devatenáctiletou Kosťukovou po postupu do druhého kola turnaje v Indian Wells agentura AFP.
Závodit, když na Ukrajině umírají ženy a děti? Lyžařská hvězda Mikaela Shiffrinová se se současnou situací jen těžko srovnává... „Válka na Ukrajině je tak naprosto šokující, že ani nevím, jak bych to vyjádřila,“ napsala na Facebooku a vypočítávala utrpení civilistů. „A jedna otázka mě už nějakou dobu trápí. Jak se v této době můžu vůbec starat o lyžařské závody? Jak se může kdokoliv zajímat o cokoliv jiného, než válka skončí a ti zodpovědní budou za ni potrestáni? Jak? Myslím si, že je to tak jednoduché, že musíme dál žít své životy, ale také potřebujeme naše hlasy na protest proti této válce a poskytnout jakoukoliv pomoc těm, kteří bojují na Ukrajině nebo pro záchranu těch, kteří opouštějí své domovy,“ přemítala.
Konec McDonaldu v Rusku? Nevadí, ruský duch víc vystihují pelmeně... Někdejší krasobruslař a příznivec Vladimira Putina Jevgenij Pljuščenko má jasno. Více čtěte zde >>>

Zprávy ze dne 10. března 2022
Ragbisté Gruzie se po vyloučení Ruska kvůli invazi na Ukrajinu kvalifikovali na mistrovství světa, které bude v příštím roce hostit Francie. Jejich postup dnes potvrdilo vedení světového ragby. Ruské a běloruské tým byly z mezinárodních soutěží vyloučeny už minulý týden. Až dnes však světová federace informovala o kontumaci zápasů Ruska v evropském šampionátu, který slouží i jako kvalifikace mistrovství světa.