29. října 2022 • 22:45

De Bruyne trefil výhru City. Kolaps Chelsea, Liverpool padl s Leedsem

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Fotbalisté Liverpoolu prohráli první domácí ligový zápas po 601 dnech. Ve 14. kole Premier League podlehli Leedsu 1:2 po gólu Crysencia Summervillea z 89. minuty. Belgický záložník Kevin De Bruyne zařídil krásnou trefou z trestného kopu Manchesteru City vítězství 1:0 v Leicesteru. Obhájci titulu se díky výhře v neúplné tabulce posunuli na první místo. Brighton zásluhou skvělé první půle zvítězil nad Chelsea 4:1, která si dala dva vlastní góly. Tottenham otočil zápas v Bournemouthu a vyhrál 3:2, Newcastle deklasoval Aston Villu 4:0.

Leeds začal na Anfieldu skvěle, Rodrigo vystihl Gomezovu přihrávku Alissonovi a uklidil míč do prázdné brány. Po čtvrthodině hry bylo vyrovnáno, přetažený centr Alexander-Arnolda skončil u Robertsona, jenž vrátil míč do malého vápna a tam hbitě dorazil míč do sítě Salah.

Liverpool ve druhé polovině kontroloval hru, Leeds zase hrozil z protiútoků, činili se zejména brankáři obou celků. Výborný zápas odehrál Meslier: francouzský gólman zlikvidoval několik dobrých příležitostí domácích, vyznamenal se hlavně při přesné střele Núňeze.

Utkání se zlomilo ve prospěch hostů v závěru. Summerville se dostal k míči v pokutovém území, odskočil od bránících hráčů a přesnou ranou na zadní tyč překonal Alissona. Liverpool nebodoval na domácím hřišti v lize poprvé od 7. března 2021, kdy prohrál s Fulhamem 0:1. Leeds se výhrou dostal ze sestupových příček, „Reds“ jsou devátí.

Manchester City přijel do Leicesteru bez útočníka Erlinga Haalanda. Norského kanonýra, který se 17 góly z 11 zápasů vládne pořadí střelců Premier League, vyřadilo zranění kotníku.

O výhře City rozhodl De Bruyne, který se v 49. minutě prosadil z přímého kopu. Zhruba z 25 metrů poslal míč do šibenice a ukončil třízápasovou neprůstřelnost Leicesteru.

City porazilo „Lišky“ v lize počtvrté za sebou a v tabulce má náskok jednoho bodu před Arsenalem. Londýnský celek má ale zápas k dobru, proti poslednímu Nottinghamu nastoupí v neděli.

Trenéru Chelsea Potterovi hrubě nevyšel návrat do Brightonu, odkud v září odešel na lavičku londýnského klubu. Domácí se poprvé prosadili už v 5. minutě, kdy na sebe Mitoma navázal tři obránce hostů a předložil balon Trossardovi, který kličkou obešel Kepu a akci zakončil brankou.

O devět minut později šli domácí do dvougólového vedení, když si centr z rohového kopu srazil do vlastní sítě Loftus-Cheek. V prvním poločase padl ještě jeden vlastní gól, tentokrát přihrávku Estupiňána srazil za záda Kepy Chabolah.

Chelsea snížila v úvodu druhého dějství díky hlavičce Havertze, více se jí zápas ale zdramatizovat nepovedlo. V závěru ještě upravil skóre na 4:1 jiný německý záložník Gross. Trenér Potter tak zaznamenal první porážku na lavičce Chelsea.

Tottenham musel na hřišti Bournemouthu otáčet nepříznivý vývoj utkání po dvou brankách Moorea. V 57. minutě snížil Sessegnon a v 73. minutě vyrovnal hlavičkou pod břevno Davies, jenž naskočil na centr Perišiče. Obrat dokonal v nastavení Bentancur.

Suprs jsou v tabulce třetí dva body před čtvrtým Newcastlem, jenž porazil 4:0 Aston Villu. Hvězdou utkání byl anglický útočník Wilson, jenž si připsal dvě branky a dvě asistence. Aston Ville se tak nepodařilo navázat na vítězství 4:0 nad Brentfordem z prvního utkání po odvolání trenéra Stevena Gerrarda. Příští týden tým převezme Španěl Unai Emery.

Výsledek 1:1 v utkání Brentfordu a Wolverhamptonu stanovily dvě krásné branky, které padly krátce po sobě v úvodu druhé půle. V 50. minutě akrobaticky skóroval domácí Mee, v 52. minutě zatočenou ranou zpoza vápna vyrovnal hostující kapitán Neves. Wolves po dvou porážkách bodovali, ale zůstali v sestupovém pásmu třetí od konce.

Třetímu nejlepšímu střelci sezony Premier League Mitrovičovi se ve čtvrtém utkání po sobě skórovat nepodařilo a jeho Fulham doma bez branek remizoval s Evertonem. Srbský útočník nerozšířil sbírku devíti gólů ani z jednoho z deseti střeleckých pokusů.

Brighton - Chelsea 4:1
Branky: 5. Trossard, 14. vlastní Loftus-Cheek, 42. vlastní Chalobah, 90.+2 Gross - 48. Havertz

Crystal Palace - Southampton 1:0
Branka: 38. Edouard

Newcastle - Aston Villa 4:0
Branky: 45.+6 a 56. Wilson, 59. Joelinton, 67. Almirón

Fulham - Everton 0:0,

Liverpool - Leeds 1:2
Branky: 14. Salah - 4. Rodrigo, 89. Summerville.

1. Manchester City 38 28 5 5 94:33 89