SESTŘIHY: Liverpool udolal Everton. Londýnské derby bez vítěze

1
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Fotbalisté Manchesteru City po dvou porážkách zdolali v 9. kole anglické ligy Brighton 2:1 a vyhoupli se do čela tabulky. Arsenal byl v londýnském derby s Chelsea na pokraji první ligové porážky, ale zachránil remízu 2:2 a je druhý vinou horšího skóre. Třetí Liverpool porazil v derby Everton 2:0 až díky dvěma gólům svého nejlepšího střelce Muhammada Salaha v závěru utkání. Do té doby se marně snažil využít početní převahu, kterou měl od 37. minuty po vyloučení Ashleyho Younga

V Manchesteru otevřel brzy účet Argentinec Álvarez a pak předvedl svou parádu Nor Haaland, který při obou prohrách vyšel střelecky naprázdno. Ve středu pole využil nedorozumění protihráčů a z dálky vstřelil svůj devátý ligový gól v této sezoně. V závěru Španěl Fati zápas zdramatizoval, ale obhájce titulu už další ztrátu bodů nepřipustil. V hektickém nastavení těsné vedení uhájil i za cenu červené karty pro Akanjiho.

Arsenal tři předchozí návštěvy Stamford Bridge proměnil pokaždé ve tři body a v této sezoně ještě na hřištích soupeřů nezaváhal. Tentokrát ale ještě 13 minut před koncem prohrával 0:2. Po čtvrthodině hry nařídil rozhodčí po zhlédnutí videa penaltu za Salibovu ruku a Palmer s přehledem poslal brankáře Rayu na druhou stranu než míč.

Hned po změně stran skončil v síti přetažený Mudrykův centr, který původně hledal hlavu Sterlinga. Pro ukrajinského útočníka to byl druhý gól v posledních třech zápasech. Přitom za celou minulou sezonu se po přestupu ze Šachtaru Doněck netrefil ani jednou. Třináct minut před koncem ale domácí brankář Sánchez udělal fatální chybou v rozehrávce a Rice z 25 metrů poslal míč do prázdné branky a Belgičan Trossard brzy po svém příchodu na hřiště vyrovnal.

Pro Liverpool hovořilo proti Evertonu postavení v tabulce o deset míst výš i statistika, podle níž se svým městským rivalem od začátku století prohrál jen jeden z 26 zápasů. Jeho šance se ještě zvýšila, když obránce Young za hodně ostré zákroky stihl krátce po sobě dostat dvě žluté karty. Osmatřicetiletý bývalý anglický reprezentant viděl červenou teprve potřetí v bohaté kariéře, v níž sehrál více než šest set zápasů.

Svěřenci trenéra Kloppa pak sice měli místy až drtivou převahu, ale v koncovce se jim dlouho nedařilo. Až čtvrthodiny před koncem rozhodčí po přezkoumání videa nařídil pokutový kop za ruku, Salah ho bezpečně proměnil a v nastavení výhru zpečetil svým sedmým ligovým gólem.

Newcastle je sice v tabulce až pátý, ale s 24 góly má nejproduktivnější útok v celé Premier League. Čtyři různí střelci pokořili houževnatou obranu Crystal Palace, která z posledních tří zápasů vyšla s čistým kontem. Bojovného ducha podobně jako Arsenal ukázal nováček Luton, který v Nottinghamu ještě sedm minut před koncem prohrával 0:2, ale ještě stihl zachránit bod.

Manchester United během reprezentační přestávky provázely úvahy o změně majitele i vyhazovu trenéra Ten Haga, dnes všechno zastínila zpráva o úmrtí klubové legendy Bobbyho Charltona. Ani na hřišti to dlouho na žádnou velkou radost nevypadalo. V Sheffieldu v zápase s posledním týmem tabulky to bylo ještě třináct minut před koncem 1:1, než hosty spasil Portugalec Dalot střelou z dálky. Sváteční střelec se v dresu „Rudých ďáblů“ trefil teprve podruhé a to je na Old Traffordu s krátkou přestávkou už pět let.

Sheffield United - Manchester United 1:2
Branky: 34. McBurnie z pen. - 28. McTominay, 77. Dalot.

1

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.