Udělal z Keegana tělocvikáře

Čtyřicetiletý miliardář Mike Ashley je pro fanoušky Newcastle United nepřítelem číslo 1. Muž, který klub s velkou slávou koupil loni, dokázal donutit zbožňovaného trenéra Keegana k rezignaci.
Z populárního týmu prý stvořil symbol trapnosti Premier League.
„Miluju to tady,“ nechal se bohatý podnikatel Ashley slyšet před pár dny. „Kevin je báječný, mužstvo má formu a je výborně připravené, tuhle sezonu si užijeme.“ Jeho slova nyní novináři s chutí připomínají.
„Jedná o prodeji klubu už několik měsíců. Má nabídky od podnikatelů z Indie a Singapuru,“ píše list Northern Echo. „Je to jen obchodník, který se kdykoli může sebrat a ze St. James Parku bez ohledu na fanoušky a tradici klubu zmizet,“ píše list Daily Mail.
„Nikdy vlastně neřekl, proč klub koupil. Nikdo pořádně neví, jestli ho fotbal opravdu baví,“ připomíná Daily Mail. Ashley se s médii odmítá bavit.
Mike Ashley |
Hodnota jeho firem se odhaduje na přibližně 2 miliardy liber. List Sunday Times ho letos ve svém žebříčku zařadil na 54. místo mezi nejbohatšími Brity. Podle odborníků třeba neúčast anglické reprezentace na EURO 2008 stála jeho podnikání přes 50 milionů liber na ušlém zisku. |
Od příchodu do Newcastlu se stylizuje do role věrného fanouška. Vysedává na tribuně mezi ostatními příznivci, popíjí s nimi pivo, na sobě vždy dres s nápisem KingKev (Král Kevin) na zádech...
„Má pověst tvrdého obchodníka a pak přijde s tímhle divadlem. Za co fotbalové fanoušky v Newcastlu má?“ kritizuje hned od začátku jeho zvyk list Times. „Kdyby tohle dělal v podnikání, tak neprodá ani pár ponožek.“
KRÁL SLEV
Hodnota Ashleyho obchodních společností se odhaduje v miliardách liber, cifry se pohybují od 1,8 do 2,5 miliardy.
Majitel Newcastlu je v Anglii nejznámější díky impériu stovek obchodů se sportovními potřebami Sports World, které začal budovat v 90. letech a jejichž stategií jsou nízké ceny a obrovské slevy.
Pod Ashleyho křídla patří i známá jména, jako jsou značky oblečení a sportovních potřeb Slazenger, Dunlop, Donnay nebo Lonsdale. Spekuluje se o řadě dalších známých firem, v nichž má podíl. „Svoje fáro rád parkuje na cizím trávníku,“ popsal ho jeden z jeho obchodních partnerů.
Většinový podíl v Newcastlu si Ashley pořídil v létě 2007. Stálo ho to přibližně 250 milionů liber, asi třetina (prý mnohem víc, než čekal) z toho přitom padla na umoření dluhů. Když letos v lednu na trenérskou lavičku přivedl bývalou superhvězdu Kevina Keegana, fanoušci ho vynášeli do nebes jako zachránce.
„Hodlám nakopat zadek Manchesteru i Chelsea,“ vyhlašoval tehdy s úsměvem na rtech. „Stálo mě to balík, a ještě to kupu peněz spolyká, ale stojí mi to za to. Premier League potřebuje rozhýbat a my se o to postaráme.“
Jenže úspěchy nepřišly a před pár dny vyšlo najevo, že bývalý trenér anglické reprezentace Keegan je v Newcastlu jen „tělocvikář“, kterému vedení do všeho mluví, o ničem ho neinformuje a za jeho zády kupuje a prodává hráče.
HROZÍ PRÁZDNÉ TRIBUNY?
„Chtěl levého obránce a Schweinsteigera z Bayernu. Místo toho se šéfové bez jeho vědomí zkoušejí zbavit Michaela Owena,“ popisoval Keeganovu situaci před pár dny list Times. „Jsme úplně všem k smíchu,“ cituje deník aktuální reakce fanouškovských webů.
Jak prozrazuje list Daily Mail, v klubu panuje od příchodu nového majitele chaos. „Newcastle má tolik ředitelů, že to nejde spočítat. Hlídají si svoje místa a jejich jediným úkolem je uhodnout, co si pan Ashley zrovna přeje.
Takhle to vypadalo v Chelsea, než padl trenér Mourinho.“ Po Keeganově čtvrteční demisi se odpor příznivců k majiteli a vedení klubu začal radikalizovat.
„Vypadá to, že příští víkend budou fandové bojkotovat utkání s Hullem, možná se bude hrát před prázdnými tribunami,“ varuje list Northern Echo. Na úvodní zápas sezony přitom přišlo na stadion něco málo přes 47 tisíc diváků. Nejméně za posledních deset let!