Největší otloukánci. Benevento stále bez bodu, klub viní čarodějnice

0
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?

Opak Plzně na devět? Přece Benevento! Stejně jako Viktoria má i nováček Serie A v ligové sezoně zatím stoprocentní bilanci – jenže se záporným znaménkem. Zatímco lídr HET ligy ještě žádný bod neztratil, Benevento dosud žádný nezískalo. A to mělo už třináct pokusů… Tolika prohrami už překonalo neslavný, 87 let starý rekord Manchesteru United, který tehdy ztratil dvanáct prohraných zápasů po sobě.

Nic víc než boj o záchranu od nich nikdo nečekal. Ale že budou fotbalisté Beneventa až za takové otloukánky, s tím nepočítal ani největší pesimista.

I když se listopad přehoupl už dávno do své druhé poloviny, tým, který v létě postoupil do Serie A poprvé ve své osmaosmdesátileté historii, na první prvoligový bod stále čeká. Přitom je pryč už třináct kol.

Benevento–Sassuolo 1:2

„Vina spočívá ve zhoubných vlivech, které byly vždy spojeny s tímto městem – čarodějnicemi. Skutečně, je to pravda,“ lká nad nešťastnou sérií šéf klubu Oreste Vigorito s vážnou tváří.

Způsob, jakým se zisk premiérového bodu Beneventu vyhýbá, má někdy opravdu až tragikomický nádech. Tak třeba nedělní domácí zápas se Sassuolem byl ještě v poslední minutě 1:1.

A když hosté Domenikem Berardim ve druhé minutě nastavení neproměnili pokutový kop, bylo vše na nejlepší cestě. Jenže Sassuolo nakonec ještě stačilo dát vítězný gól na 2:1 a udrželo Benevento na bodu mrazu.

Podobně blízko prvnímu pozitivnímu výsledku byli červenožlutí i v 10. kole na půdě Cagliari, kde vyrovnali na 1:1 ve čtvrté minutě nastavení. Nicméně i na Sardinii ještě stačili prohrát. To už je pořádné psycho...

Jako by na Beneventu opravdu ležela nějaká zlá kletba z minulosti, kdy se město z jihu Itálie jmenovalo ještě Maleventum, tedy místo, kde nápadně často dochází ke špatným událostem.

Obyvatelé Beneventa jsou tradičně velmi pověrčiví, někteří se dodnes brání nevítané návštěvě čarodějnic zanecháním soli nebo košťat na zápraží, neboť legenda praví, že zlá baba může do domu vstoupit až poté, co spočítá všechna zrnka soli nebo stébla slámy.

„Jedna věc je každopádně jistá. V Serii A zůstaneme, protože se nikdy nevzdáme,“ věří však boss Vigorito, jehož tým ztrácí po třetině soutěže na záchranu deset bodů. To sice není úplně nepřekonatelná propast, ale když máte na kontě hrozivou nulu, znějí tato slova spíš komicky. Děsivý vstup do sezony odnesl už před měsícem kouč Marco Baroni, kterého nahradil Roberto De Zerbi, nicméně výsledková mizérie Beneventa trvá stále.

„Situace je komplikovaná, ale to už byla, když jsem do klubu přišel. Že ztrácíme body v samém závěru zápasů, je jen naše chyba. V takových momentech musí letět balon z vápna,“ říká De Zerbi.