ANALÝZA | Prohrát s Realem Madrid dvakrát během pěti dnů? Hm, tak to už je na příznivce FC Barcelona trochu moc. Navíc teď musí ve Španělsku poslouchat, že nestačili na „béčko“ Realu, s nímž v sobotu prohráli na San Bernabeu 1:2. Lionel Messi a jeho hvězdní parťáci prožívají krušné časy. Co ještě ukázal sobotní superduel?
1. Chybí trenér Vilanova
Nikdo to oficiálně neřekne ani nenaznačí. Přece jen jde o velmi citlivou věc. Ale na hře Barcelony se tenhle faktor stoprocentně odráží - na lavičce už nějakou dobu nesedí hlavní kouč Tito Vilanova, jenž se v USA zotavuje z léčby rakoviny příušní žlázy. Tým v tomto období vede jeho asistent Jordi Roura a hře chybí patřičný šmrnc.
Dobrá zpráva ale je, že Vilanova by se mohl do Katalánska vrátit již na konci března. V minulém týdnu jej v New Yorku navštívili kluboví šéfové Sandro Rosell a Josep Maria Bartomeu.
Na schůzce mu vyjádřili plnou podporu a dokonce začali plánovat přípravu na novou sezonu. Tím jasně naznačili, že s Vilanovou nadále pevně počítají. Bohužel, v sobotu večer mu Messi a spol. prohrou 1:2 asi příliš radosti neudělali.
„Prožíváme těžké období,“ přiznal sportovní ředitel klubu Andoni Zubizarreta. „Ale tenhle klub se nikdy nevzdává,“ vzkázal zároveň soupeřům po sobotní prohrané bitvě s Realem Madrid. Jenže Barcu čeká za týden odveta osmifinále Ligy mistrů s AC Milán a vyřazení (první zápas prohrála 0:2) by pro ni bylo katastrofou.
„Musíme dát to nejlepší, co v nás je. Pořád věříme sami v sebe,“ ujistil zadák Jordi Alba. „Musíme to hodit za hlavu a soustředit se na zápasy proti La Coruni a Milánu,“ doplnil.
2. Hvězdy v útlumu
Temné období padne na každý tým. Nelze odehrát celou sezonu bez klopýtnutí. A právě na přelomu února a března si vybírají slabší chvilku Messi a spol. Právě na mimozemšťanovi z Argentiny to bylo v sobotu večer hodně znát. Sice vstřelil v 18. minutě vyrovnávací branku, ale jinak to prostě nebyl on!
Často se po trávníku ospale potuloval, oproti zvyklostem předvedl poměrně málo ostrých sprintů s míčem. Otázkou je, zda se na jeho hře mohla projevit chřipka, kterou prý prodělal v týdnu. „Messi nevypadal úplně dobře, připadal mi trochu odevzdaný, mentálně nebyl úplně v zápase,“ všiml si fotbalový expert deníku Sport Vlastimil Palička.
Messi byl i na začátku akce, po níž vstřelil Real Madrid již v 6. minutě vedoucí gól. Sergio Ramos mu ve středovém kruhu vypíchl míč a následovala blesková akce do křídla, centr před malé vápno, kde minuli míč Javier Mascherano s Victorem Valdésem a Karim Benzema otevíral skóre do prázdné branky.
3. Real našel protilék
Dlouho na něj nemohli přijít, teď už ho mají. Trenér José Mourinho našel způsob, jak vyzrát na hru Katalánců. Ti si v sobotu večer zase jeli to „své“ - vysoké procento držení míče, děsivé množství krátkých přihrávek, kdy nedají soupeři čuchnout. Jenže „bílý balet“ byl na tohle všechno připravený víc než dobře.
„Naše hra nebyla tak plynulá jako obvykle a pár věcí se nám nepovedlo. Ale to se stávalo i v době, kdy jsme vyhrávali spoustu trofejí. Musíme co nejdřív ukončit toto období, ovšem nemyslím si, že je čas kritizovat styl hry, který nám přinesl tolik dobrých výsledků,“ prohlásil stoper Gerard Piqué.
„Barce“ každopádně chyběla větší dynamika, zrychlení hry, kolmice za vysunutou obranu, prostě jakákoli invence, přepnutí na vyšší level. I proto podruhé v týdnu slavil úspěch úhlavní rival ze španělské metropole. „Nezískali jsme ani bod, ale víme, že máme před Realem a Atlétikem pořád výhodu,“ odkazoval Alba na luxusní náskok v tabulce.
4. Nervy na pochodu
Na neukázněnost v minulosti většinou doplácel Real, knížku by o tom mohl napsat třeba portugalský bijec Pepe. Jenže tentokrát byli na „kazajku“ zralí spíš někteří borci v modročervených dresech, hlavně gólman Valdés. Ten nemohl překousnout, že rozhodčí nefoukl jinak jasný penaltový zákrok na Adriana v nastaveném čase.
Po konci zápasu na sudího vystartoval a zasypal kopicí invektiv. Marně se ho snažili odtrhnout spoluhráči, za svůj kousek viděl po zásluze červený karton a může očekávat i dáreček od disciplinárky. A nepomůže mu ani to, že měl na výrok sudího oprávněnou námitku. „Obrázky jsou jasné a výmluvné,“ řekl k penaltovému okamžiku současný kouč Jordi Roura. Žlutou kartu navíc vyfasoval i jindy ledově klidný Andrés Iniesta.
5. Real vládl i s náhradníky
Cristiano Ronaldo mezi náhradníky. Spolu s ním i dalších pět stabilních opor. Kouč José Mourinho moc dobře ví, že mistrovský titul už je ztracený a potřebuje pošetřit síly na úterní klíčový duel Champions League v Manchesteru s United (první zápas osmifinále 1:1).
V základu tedy začali třeba Michael Essien, Luka Modrič, José María Callejón nebo Álvaro Morata. CR7 se na place ukázal až v 57. minutě. Na konci se svými spoluhráči mohutně slavil. „Jsme pyšní na to, co jsme předvedli. Teď jedeme do Manchesteru s vírou ve výhru,“ radoval se Ramos.