Lipsko už zase vítězí, Darida tomu nezabránil. Ligu vede Bayern

Autor: ČTK, rjm
0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Fotbalisté Bayernu Mnichov zvítězili v 15. kole německé ligy na hřišti posledního Darmstadtu 1:0 a vrátili se do čela tabulky. Jediný gól zápasu vstřelil v 71. minutě Douglas Costa. Bayern vyhrál počtvrté za sebou, Darmstadt prodloužil sérii prohraných zápasů na sedm. Stejně bodů jako první Bayern má Lipsko, které doma porazilo Herthu Berlín i s Vladimírem Daridou v sestavě 2:0.

Lipsko nechalo zapomenout na týden starý kolaps a první prohru v soutěži. Na domácím hřišti bavilo fanoušky kombinačními akcemi v rychlosti a Hertha nevěděla, kam dříve skočit. Z řady pohledných akcí vedla ke gólu ovšem až krátce před poločasem spolupráce špílmachra Keity se zakončujícím Wernerem. Keita poslal kolmici útočníkovi RB, ten v rychlosti zpracoval míč a zakončil přesně k tyči.

Radost fotbalistů Lipska po vstřelení gólu do sítě HerthyFoto Reuters

Hertha do druhého poločasu nasadila do hry Vladimíra Daridu, ale ke zvratu to nevedlo. Naopak. Po hodině hry a rohovém kopu se prosadil hlavou neobsazený Oŕban a zaznamenal svůj druhý bundesligový gól. Hráči berlínského týmu pak působili hodně podrážděným dojmem a třeba právě Darida viděl žlutou kartu za zbytečné vražení do soupeře.

Český fotbalista Jan Morávek nechyběl v základní sestavě Augsburgu v duelu s Mönchengladbachem. Na hřišti vydržel do 72. minuty, až poté vstřelil jeho tým vítězný gól na 1:0.

V brance Werderu Brémy nastoupil gólman Jaroslav Drobný, jeho krajan Gebre Selassie zůstal v utkání s Kolínem nad Rýnem jen mezi náhradníky. Na hřiště se dostal až v 90. minutě. Zápas skončil nerozhodně 1:1.

Osmý zápas na domácí půdě absolvoval Wolfsburg a konečně se dočkal vítězství. "Vlci" vyhráli 1:0 nad Frankfutem, když v 67. minutě nedali hosté penaltu. Wolfsburg je i přes výhru v tabulce na patnáctém místě.

Kadeřábek byl u remízy s Dortmundem

Fotbalisté Hoffenheimu s českým obráncem Pavlem Kadeřábkem v základní sestavě jsou i nadále jediným neporaženým týmem v německé bundeslize. V předehrávce 15. kola v pátek večer remizovali na domácím hřišti s Dortmundem 2:2.

Hoffenheim dostal do vedení už po třech minutách hry po průniku do pokutového území Mark Uth, hostující tým ale po osmi minutách vyrovnal zásluhou reprezentačního útočníka Maria Götzeho. Domácí znovu nasměroval za výhrou ve 20. minutě přesnou hlavičkou Sandro Wagner.

Radost hráčů Hoffenheimu po vstřelení branky do sítě Dortmundu

Naděje Dortmundu před koncem prvního poločasu srazilo vyloučení Marca Reuse, který dostal druhou žlutou kartu. Už tři minuty po přestávce ale bylo opět vyrovnáno, když se trefil nejlepší střelec bundesligy Pierre-Emerick Aubameyang. V této sezoně si připsal už 16. branku.

Pavel Kadeřábek předvedll zejména ve druhé půli výborný výkon. Zapojoval se do útočných akcí a patřil k nejnebezpečnějším hráčům domácího celku. Po jedné z jeho přihrávek trefil Hoffenheim tyč, nadějný únik českého reprezentanta zase zastavil odpískaný faul.

Bayern nepřesvědčil, ale vyhrál

Poprvé v bundesligové historii se stalo, že ve dvou po sobě jdoucích kolech se utkal lídr tabulky s posledním týmem. Minulý týden tehdy první Lipsko v Ingolstadtu podlehlo 0:1, dnes se ale výhra outsidera neopakovala.

Proti vůbec nejstarší sestavě Darmstadtu, která v bundeslize nastoupila (v průměru 29 let a 204 dní) se ale vítězství úřadujícího mistra nerodilo lehce. V prvním poločase dokonce ani jeden z týmů nezaznamenal střelu na branku.

V 54. minutě se o první vážnější příležitost postaral Müller, domácí brankář Esser ale jeho pokus zneškodnil. Dvacet minut před koncem už nestačil na Costovu povedenou dalekonosnou střelu a brazilský záložník poprvé skóroval za Bayern ve dvou bundesligových zápasech po sobě.

Krátce poté mohli domácí vyrovnat. Vrančičovu střelu vyrazil gólman Neuer pouze k Schipplockovi, ten ale mnichovského brankáře také nepřekonal. Darmstadt neskóroval v posledních čtyřech domácích zápasech.

"Bylo to intenzivních 90 minut. Dali jsme do toho všechno a Bayern jsme dlouho drželi daleko od naší branky. Vzhledem k naší hře by byl bod zasloužený. Musíme nyní na tento výkon navázat. Pokud se budeme takto prezentovat, můžeme se udržet," uvedl záložník Darmstadtu Marcel Heller pro televizní stanici Sky.

"Byl to těžký zápas, soupeř hrál velmi defenzivně. Zejména v prvním poločase nám chybělo tempo. Důležité ale bylo vyhrát a zůstat na špici tabulky," konstatoval trenér Bayernu Carlo Ancelotti.

Záložník Bayernu Mnichov Douglas Costa slaví gólFoto Reuters

"Samozřejmě se nám ulevilo. Získali jsme velmi důležité body, bez nichž by bylo těžší jít do domácího zápasu s Lipskem. S hrou ale nejsme spokojeni, hráli jsme na hřišti posledního týmu a to, jak jsme se prezentovali v prvním poločase, nebyl Bayern. Chybělo nám tempo a přesnost," dodal brankář Manuel Neuer.

Bayern se už ve středu utká s Lipskem, které za ním zaostává pouze o skóre. Podle obránce Matse Hummelse to bude velmi těžký úkol. "Potřebujeme předvést nejlepší výkon. Nemyslím si, že pouze slušný výkon bude stačit na Lipsko v této formě. Dáme do toho vše a znovu zmobilizujeme poslední síly," řekl.

V druhém zápase Leverkusen podlehl doma Ingolstadtu 1:2. Hosté vyhráli druhé utkání v řadě a posunuli se na barážovou šestnáctou pozici. Rozhodující branku dal Cohen.