Autor: vmn
2
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Velké záchranářské drama v bundeslize dopadlo nešťastně pro Werder Brémy. Tým s Jiřím Pavlenkou v brance a Theodorem Gebre Sellassiem v obraně na závěr soutěže prohrál doma 2:4 s Mönchengladbachem a vzhledem k souhře dalších výsledků  spadl na přímo sestupové 17. místo. Do baráže míří Kolín nad Rýnem, který udolal beznadějně poslední Schalke.

Robert Lewandowski dal při výhře Bayernu 5:2 nad Augsburgem rekordní 41. gól v sezoně. Vladimír Darida skóroval při prohře Herthy 1:2 s Hoffenheimem.

Brémám nepomohla před posledním kolem ani změna trenéra. Výběr staronového kouče Werderu Thomase Schaafa prohrával už od třetí minuty, kdy se prosadil střelou do Pavlenkova protipohybu Stindl.

Borussia rozhodla o jasném vítězství třemi brankami mezi 52. a 67. minutou. Brémy v závěru sice dvěma góly snížily, ale na body už nedosáhly. V souběžně hraném utkání navíc v 86. minutě zařídil Kolínu nad Rýnem výhru 1:0 nad posledním Schalke gólovou hlavičkou Bornauw a Kolín se posunul na barážové 16. místo o dva body před Werder.

Brémy sestupují z bundesligy po 31 letech. Mönchengladbach zůstal na osmém místě, sedmou pozici a účast v nově vznikající Konferenční lize udržel Union Berlín výhrou 2:1 nad vicemistry z Lipska.

Bolestivá grimasa Jiřího Pavlenky. Nejen ze sestupu

Bayern nastřílel Augsburgu čtyři góly v prvním poločase, přesto se neprosadil suverénně nejlepší střelec bundesligy Lewandowski. Do druhého poločasu nastoupil do obrany Augsburgu z lavičky český stoper Marek Suchý a hosté dvěma brankami snížili, poslední slovo ale měl polský kanonýr.

Lewandowski v 90. minutě doběhl odražený míč po Saného střele, udělal gólmanovi kličku a zakončil do odkryté brány. Překonal tak zápis bývalého hráče Bayernu Müllera, jehož rekord platil od sezony 1971/72.

Darida se prosadil těsně před pauzou netypicky hlavou, když osamocený před bránou poslal míč zblízka do sítě. Ve 49. minutě ale srovnal Adamjan a v nastavení rozhodl nejlepší střelec Hoffenheimu Kramarič. Hoffenheim neprohrál v závěru soutěže sedm utkání v řadě a skončil jedenáctý. Hertha zakončila sérii osmi utkání bez prohry a obsadila čtrnáctou příčku.

Třetí místo udržel osmou soutěžní výhrou v řadě Dortmund, který si doma poradil 3:1 s Leverkusenem. Dvakrát skóroval Haaland, jenž dal více než jednu branku v 11. utkání v sezoně. Stejný výkon se v minulosti povedl pouze Müllerovi s Lewandowským.

V závěru zápasu byl faulován střídající Patrik Schick a pokutový kop proměnil Bender. Dlouholetá opora Leverkusenu se tak symbolicky rozloučila s kariérou, brankář Bürki se jeho střelu ani nepokoušel chytit.

Mezi elitou se udržel nováček Bielefeld, který porazil 2:0 Stuttgart. André Silva 28. ligovou trefou v sezoně uhájil druhé místo mezi střelci, Frankfurt navíc zdolal 3:1 Freiburg.

Německá fotbalová liga - 34. kolo:

Bayern Mnichov - Augsburg 5:2
Branky: 9. Gouweleeuw, 23. Gnabry, 33. Kimmich, 43. Coman, 90. Lewandowski - 67. Hahn, 72. Niederlechner

Brémy - Mönchengladbach 2:4
Branky: 80. Rashica, 83. Füllkrug - 3. Stindl, 52. Thuram, 58. Bensebaini, 68. Neuhaus

Dortmund - Leverkusen 3:1
Branky: 5. a 84. Haaland, 51. Reus - 90. L. Bender z pen.

Eintracht Frankfurt - Freiburg 3:1
Branky: 62. Silva z pen., 87. Touré, 90.+3 Ache - 77. Čong U-jong

Hoffenheim - Hertha Berlín 2:1
Branky: 49. Adamjan, 90.+1 Kramarič - 44. Darida

Kolín nad Rýnem - Schalke 1:0
Branka: 86. Bornauw