Šturma táhne Michalovce mezi elitu. Se Španěly i exbaníkovcem | iSport.cz
Stanislav Hrabě
31. ledna 2015 • 11:27

Šturma táhne Michalovce mezi elitu. Se Španěly i exbaníkovcem

Český trenér František Šturma vede fotbalisty Michalovců v boji o postup do první slovenské ligy
TOP VIDEA
Viktoriáni před odvetou v Záhřebu: Musíme eliminovat jejich ofenzivu Viktoriáni před odvetou v Záhřebu: Musíme eliminovat jejich ofenzivu
SESTŘIH: Sparta - Olomouc 1:3. Mora si z Prahy odvezla plný počet bodů SESTŘIH: Sparta - Olomouc 1:3. Mora si z Prahy odvezla plný počet bodů
VŠECHNA VIDEA ZDE

Od chvíle, kdy bývalý československý reprezentant Pavel Hapal ukončil k poslednímu dni loňského roku své účinkování v Senici, nesedí na trenérské lavičce nejvyšší slovenské soutěže ani jeden český kouč. To se však může od léta změnit, aniž by byl někdo vyhozen. Ze druhé ligy má našlápnuto mezi elitu Zemplín Michalovce, který vede nymburský rodák František Šturma.Druhá slovenská liga je rozdělená na dvě skupiny, po podzimu mají Michalovce ve skupině Východ na čele náskok osmi bodů na druhý Zvolen. Odehráno je osmnáct kol, po 22. kole prvních šest týmů z každé skupiny vytvoří společnou dvanáctičlennou soutěž a první postoupí do slovenské první ligy. „Máme to dobře rozehrané,“ pochvaluje si český trenér František Šturma.

Nešlo by o krok do neznáma. „Do první ligy vedení chce už deset let, každý rok se o to pokouší,“ prozrazuje. Podmínky jsou vytvořeny. „Všechno je připravené, krásný stadion, osvětlení, nový trávník,“ vypočítává. „Jenom chybí nejvyšší soutěž,“ zdůrazňuje. „Nešlo by o bezhlavý postup,“ ubezpečuje.

Přitom v probíhajícím ročníku se o průniku mezi nejlepší nahlas nehovořilo. „V létě odešlo sedm hráčů, řekli jsme si, že prioritou bude stabilizovat kádr a zabudujeme odchovance,“ vrací se Šturma do léta. „Ale ono se to už povedlo během podzimní části, mladí hráči se chytli, výsledkově se dařilo. A najednou jsme vepředu,“ popisuje nečekaný vzestup.

Došlo ke změně cílů. „Původně vedení si dalo umístění 6. místa, po podzimu jsme se shodli, že zkusíme zabojovat o postup. Takto pěkně rozehrané to ještě nebylo!“ upozorňuje. Přestože byla o hráče Michalovců poptávka i v zahraničí, nikdo neodešel. „Zájem byl i z české strany. Jihlava lákala Hamuláka, španělské legionáře sledoval Jablonec,“ odtajňuje Šturma.

Pět Španělů žije v jednom bytě

Právě pětičlenná španělsky hovořící enkláva je předpokladem k naplnění tužeb. „Není s nimi žádný problém. Tři jsou tu už třetím rokem, přišli v 18 letech. Naučili se řeč, jsou to soběstační kluci, kteří mají na prvním místě fotbal a dělají pro něj všechno,“ chválí Šturma jejich přístup. „Žijou v jednom bytě, vytváříme jim rodinné zázemí. Nabídky dostali, ale nechtěli odejít. Chtějí do první ligy, ale tady. Vědí, že to mají ve své moci,“ říká.

V Michalovcích lze vyčuchat i další českou stopu. „Je tu Martin Raška, nesmírně pracovitý kluk,“ upozorňuje na bývalého gólmana Baníku Ostrava. „Dělá brankářskou dvojku a zároveň připravuje se na trenérskou kariéru,“ vítá budoucího kolegu.

Trenér Šturma má rodinu pořád v Čechách, jezdí za ní jedenkrát za měsíc domů. „Smlouvu mám do konce sezony, ale v případě postupu, bych klub neopustil. Je to moje srdeční záležitost,“ netají.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud