Podívejte se, jak Real přestaví stadion. Skvost bude splácet 30 let | iSport.cz
3. dubna 2019 • 16:36

Podívejte se, jak Real přestaví stadion. Skvost bude splácet 30 let

Autor: roc
TOP VIDEA
TOP 5 extrémních sportů: sjezd aktivní sopky nebo skákání z útesu do moře
Co s ligou? LFA se bude řídit pokynem UEFA, aby se soutěže dohrály
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalisté Realu Madrid se můžou těšit na nový domov. Vedení klubu na úterní tiskové konferenci oficiálně potvrdilo rekonstrukci stadionu, která má započít po posledním domácím utkání této sezony. „Nové Santiago Bernabéu bude nejlepším stánkem na světě,“ řekl prezident španělského giganta Florentino Pérez. Přestavba vyjde na téměr 13 miliard korun, hrazena bude formou úvěru.Příznivci Realu Madrid už zase mají důvody k radosti. Královský klub se po návratu Zinédina Zidana na lavičku opět začíná zvedat, hvězdná sestava zvládla pod staronovým trenérem oba prozatímní duely a začíná v La Lize útočit na městského rivala Atlético, který drží druhou příčku. Kromě zlepšeného herního projevu se nyní navíc dočkali skvělé zprávy. Chystá se rekonstrukce stadionu.

Plán na vylepšení Santiaga Bernabéu sice prosákl na veřejnost již dříve, vedení jej ale oficiálně potvrdilo v úterý. Na svolané tiskové konferenci, jíž se pochopitelně zúčastnil i prezident klubu Florentino Pérez, představilo jeho novou podobu.

Momentálně šestý největší stánek v Evropě se dočká kompletně nové fasády. Na ní se objeví kovové rámy, jež umožní videoprojekci, a speciální osvícení. Renovovaný stánek bude v nočních hodinách a době zápasů zlehka připomínat krásnou arénu Bayernu Mnichov. Santiago Bernebéu bude rovněž disponovat zatahovací střechou, jež zvládne zakrýt celou hrací plochu za patnáct minut.

Santiago Bernabéu projde rozsáhlou rekonstrukcí
Santiago Bernabéu projde rozsáhlou rekonstrukcí

Na slavný stadion, který stojí od roku 1947, bude v rámci modernizace nainstalována také speciální obrazovka nevídaných rozměrů. Co se naopak příliš nezmění, to je kapacita. Stánek momentálně disponuje 81 tisíci míst k sezení, tribuny se rozrostou maximálně o další tři tisíce sedadel.

Rozsáhlé úpravy započnou na konci aktuálního ročníku, po odehrání posledního domácího duelu s Betisem.  Prvním krokem bude zbourání obchodního centra. Kompletní práce poté zaberou tři až čtyři roky, přičemž budou prováděny vždy mimo sezonu. „Bílý balet“ tak nebude muset v průběhu rekonstrukce hledat žádný dočasný azyl.

Známé už jsou také přibližné náklady. Velkolepý projekt vyjde Péreze a spol. přibližně na astronomických 500 milionů eur, což je v přepočtu téměř 13 miliard korun! Největší částku, cirka 300 milionů eur, spolknou stavební práce. Zbytek prostředků bude vynaloženo na technologické vybavení či různé inovace.

Dosud největší zásah do konstrukce historického stadionu bude hrazena formou půjčky. Vedení španělského giganta si podle tamních médií vzal úvěr u dvou severoamerických bank. Splácet by jej měl po dobu dlouhých 30 let.¨

Santiago Bernabéu bude nejlepší stadion na světě

Ačkoliv se jedná o skutečně velký závazek, Pérez věří, že se v otázce dlouhodobého splácení nevyskytnou žádné problémy. Vylepšené Estadio prý naopak zaručí vyšší roční příjmy. „Představujeme vám jeden z největších budoucích projektů Realu Madrid i celého města. Stadion se stane avantgardní a univerzální ikonou. Nový Santiago Bernábeu bude nejlepším stadionem na světě,“ řekl s nadšením.

„Půjde o moderní stadion s maximálním komfortem, bezpečností a nejmodernější technologií, kde můžou fanoušci zažít jedinečné pocity. Nový stadion nám umožní pokračovat v růstu. Bude financován novými příjmy, které bude vytvářet. Zároveň umožní Realu Madrid, aby zůstal konkurenceschopný ve stále obtížnějším mezinárodním fotbale,“ uzavřel a poděkoval zástupcům města, že vysněný projekt schválili.

Současný Santiago Bernabéu toho za svoji historii stihl skutečně hodně. Třikrát hostil finále Champions League, v roce 1964 finále mistrovství Evropy a o osmnáct let později na něm vybojovala Itálie třetí zlato ze světového šampionátu. O tom, že přivítá slavné duely i po rekonstrukci, není pochyb.

 
Články odjinud


Články odjinud