11. ledna 2016 • 10:19

Zlatý míč jinak: Kolik vyhrálo leváků, kolik měří vítěz a kdo měl dredy?

Autor:
TOP VIDEA
Přestupová sága je u konce, Stanciu je v Praze. Vítali ho agenti Přestupová sága je u konce, Stanciu je v Praze. Vítali ho agenti
Rada: Poháru klademe velkou váhu. Těší mě, že Pernica ještě zůstane Rada: Poháru klademe velkou váhu. Těší mě, že Pernica ještě zůstane
VŠECHNA VIDEA ZDE

Již dnes večer se fanoušci dozví jméno držitele jubilejního 60. Zlatého míče. Trofej pro nejlepšího hráče světa získá jeden z trojice Cristiano Ronaldo, Lionel Messi a Neymar. Portál BBC na základě předchozích 59 vítězů vypočítal, jak vypadá průměrný držitel prestižního ocenění. A přidal i mnoho zajímavostí.Co se týče obecných informací a vzhledu, vítězi Zlatého míče je v průměru 26 let, měří 178 centimetrů, má tmavé hnědé vlasy a je to běloch. Pro zajímavost, Nizozemec Ruud Gullit se stal jediným vítězem, který měl dredy nebo knírek.

Ač se to dnes nezdá, nejvíce vítězů má ze všech lig italská. Hned 18 fotbalistů, včetně bývalého českého reprezentanta Pavla Nedvěda, hrálo v době triumfu právě v Serii A. Za ní následuje s 16 vítězi španělská liga, 9 jich má německá bundesliga a jen 6 anglická Premier League.

Co se týče klubů, nejúspěšnější je ve výchově budoucích vítězů Zlatého míče Barcelona, která jich světu „poskytla“ již deset. Za ní následuje trio Juventus, Real Madrid a AC Milán (8 vítězů), pátý je s pěti vítězi Bayern.

Pokud se podíváme na národnost, nejvíce Zlatých míčů (7) získali Němci a Nizozemci. Následují Francouzi (6) a poté Brazilci, Angličani, Italové a Portugalci (5). Pokud by dnes zvítězil Lionel Messi, dotáhla by se na tuto čtveřici i Argentina. A to čisté zásluhou barcelonského klenotu.

Zajímavá statistika pak dokazuje, že pro triumf v individuální anketě jsou důležité týmové úspěchy. Jen 9 hráčů získalo Zlatý míč v roce, kdy se svým klubem nedosáhlo na velkou trofej. Dnes může v případě výhry Cristiana Ronalda přibýt desátý.

Pokud s fotbalem začínáte a sníte o výhře ve Zlatém míči, chtějte hrát v útoku, případně v záloze. Z 59 vítězů bylo hned 38 útočníků a 17 záložníků, naopak anketu vyhráli jen tři obránci a jeden brankář. Tím byl legendární Lev Jašin.

A konečně, větší šanci na výhru máte, alespoň podle výpočtů BBC, pokud jste pravák. Těch totiž anketu ovládlo hned 48, zatímco levonohých vítězů bylo jen 11. Tuto statistiku nicméně v posledních letech boří favorit letošního ročníku Lionel Messi.

Přehled vítězů Zlatého míčePřehled vítězů Zlatého míče

Projděte si statistiky, loňské trofeje i události tria Ronaldo, Messi a NeymarProjděte si statistiky, loňské trofeje i události tria Ronaldo, Messi a Neymar

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

Témata:  sport, fotbal, zlatý míč
 Klasická verze
Mobilní verze