Cizinci mizí z Ruska. Čtyři dny mi bylo zle, řekl kouč. Kuchtův klub mlží

Jedno je jisté. Fotbalisty Lokomotivu Moskva už nevede německý kouč Markus Gisdol. O tom, jak k tomu došlo, se informace různí. Zatímco sám trenér říká, že skončil na vlastní žádost a trénovat v zemi iniciující válku je pro něj nepřijatelné, klub tvrdí, že ho odvolal. A nejde zdaleka o jediného představitele sportovního světa, který si shání nové angažmá.
Nejen vyloučení ruské reprezentace a klubů z mezinárodního poměřování. I sama válka, jejíž primární rozkazy jdou z Moskvy, ovlivňuje ambice hráčů, trenérů i manažerů dělat profesionální sport v Rusku. V úterý ráno, den po sankcích FIFA a UEFA, skončil ve své funkci trenér Lokomotivu Moskva Markus Gisdol.
„Být fotbalovým trenérem je ta nejlepší práce na světě, ale nemohu vykonávat své povolání v zemi, jejíž vůdce je zodpovědný za útočnou válku uprostřed Evropy. To není v souladu s mými hodnotami, takže s okamžitou platností rezignuji na post trenéra Lokomotivu Moskva,“ řekl prohlásil Gisdol pro německý deník Bild.
V Moskvě strávil bývalý trenér Hoffenheimu, Hamburku nebo Kolína nad Rýnem necelých pět měsíců a z dvanácti zápasů vyhrál jen tři, přesto říká, že jeho konec nemá nic společného s výsledky. „Nemohu stát na tréninkovém hřišti v Moskvě, vést hráče a vyžadovat profesionalitu, zatímco jsou o pár kilometrů dál vydávány rozkazy, které přinášejí velké utrpení celému lidu. Je to moje osobní rozhodnutí a jsem o tom naprosto přesvědčen,“ prohlašuje.
Na oficiálních stránkách klubu si ale fanoušci Lokomotivu Moskva tato slova nepřečtou, informace je velmi strohá: „Markus Gisdol byl odvolán z postu hlavního trenéra FC Lokomotiv.“ A víc ani čárka. Následuje informace, že tým, jehož součástí je i exslávista Jan Kuchta, připravuje do příštích zápasů další Němec Marvin Compper.
Klub zároveň opouští i brazilský obránce Pablo, kterého Lokomotiv před rokem koupil z Bordeaux za dva a půl milionu eur.
Ukrajinský asistent z Moskvy: Už mi docházejí slova
Gisdol a Pablo nejsou sami. Bývalý ukrajinský fotbalový reprezentant Andrij Voronin skončil jako asistent trenéra v Dynamu Moskva a s rodinou uprchl z ruské metropole. Někdejší útočník Leverkusenu nebo Liverpoolu prohlásil, že nemůže pracovat v zemi, která bombarduje jeho vlast.
Dynamo podle webových stránek s Voroninem rozvázalo smlouvu po vzájemné dohodě. „Čtyři dny mi bylo špatně, opravdu špatně. Když jsem viděl obrázky z mé vlasti, když jsem sledoval zprávy. Bylo to tak neskutečné jako z filmu, jenže jako z hororu. Už mi docházejí slova,“ řekl dvaačtyřicetiletý kouč v Německu pro deník Bild.
Je hrdý na to, jak Ukrajina statečně vzdoruje invazi ruského agresora. „Máme krásná města, skvělé obyvatele. Budeme dál bojovat a zvítězíme. Ale cena je příliš vysoká, když pomyslím na všechny mrtvé... Žijeme v roce 2022, ne v dobách druhé světové války,“ prohlásil Voronin.
„Mám přátele v Charkově, Kyjevě, mé rodné Oděse. Dostávám zprávy každých pět minut, je to těžké. Chci jenom nějak pomoci, penězi, jakkoliv. Neměl bych to říkat, ale kdybych byl teď na Ukrajině, pravděpodobně bych v ruce také držel zbraň,“ dodal hráč se 74 starty a osmi góly za národní tým. Vyzval k zastavení ruského prezidenta Vladimira Putina, pomoci uprchlíkům a dodání zbraní Ukrajině.
Zprávy ze dne 10. března 2022
Chelsea chtěl prodat, alespoň prozatím to ovšem nepůjde... Ruský miliardář a stále ještě majitel anglického giganta Roman Abramovič se objevil na seznamu sedmi vlivných oligarchů, na které britská vláda uvalila sankce. To znamená, že mu bude zmrazen veškerý majetek včetně Chelsea, nesmí na Ostrovy ani cestovat. Klub dostane zvláštní licenci na aktivity spojené s fotbalem, k plánovanému prodeji ale aktuálně dojít nemůže. Více čtěte zde >>>
Silný moment se odehrál před zápasem NHL v Edmontonu, kde nastoupil Washington i s Alexanderem Ovečkinem, který je znám jako přívrženec ruského prezidenta Vladimira Putina. Před duelem s Oilers si nicméně musel vyslechnout kanadskou hymnu v ukrajinštině a angličtině v podání místního pěveckého a tenečního sboru Viter...
Zprávy ze dne 9. března 2022
Etická komise Ukrajinské fotbalové asociace požaduje odebrání trenérské licence bývalému kapitánovi národního týmu Anatoliji Tymoščukovi. Dvaačtyřicetiletý reprezentační rekordman pokračuje i po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v práci asistenta trenéra Zenitu Petrohrad a komisi vadí, že k invazi nezaujal jasný postoj. „Od začátku ruské vojenské agrese proti Ukrajině neudělal žádné veřejné prohlášení, navíc nadále pracuje pro klub ze země agresora. V době, kdy i další jeho bývalý klub Bayern Mnichov zveřejnil jasné stanovisko a vyjádřil podporu Ukrajině, Tymoščuk stále mlčí,“ uvedl etický panel v prohlášení na webu ukrajinského svazu.
Hokejová Kometa se snaží pomáhat lidem zasaženým válečným konfliktem. V úterý se klubu podařilo z Ukrajiny přepravit 60 matek s dětmi, které hrají hokej za Sokol Kyjev a ubytovat je v penzionech pod Pálavou. „S našimi trenéry máme jasně daný plán, jak tyto děti dostat zpět do tréninkového procesu, aby přišly na jiné myšlenky,“ řekl Zábranský. Nadační fond Kometa dětem založí speciální bankovní účet a pomůže i matkám při vyřizování formalit s dokumenty a sháněním práce.