Cizinci mizí z Ruska. Čtyři dny mi bylo zle, řekl kouč. Kuchtův klub mlží

Jedno je jisté. Fotbalisty Lokomotivu Moskva už nevede německý kouč Markus Gisdol. O tom, jak k tomu došlo, se informace různí. Zatímco sám trenér říká, že skončil na vlastní žádost a trénovat v zemi iniciující válku je pro něj nepřijatelné, klub tvrdí, že ho odvolal. A nejde zdaleka o jediného představitele sportovního světa, který si shání nové angažmá.
Nejen vyloučení ruské reprezentace a klubů z mezinárodního poměřování. I sama válka, jejíž primární rozkazy jdou z Moskvy, ovlivňuje ambice hráčů, trenérů i manažerů dělat profesionální sport v Rusku. V úterý ráno, den po sankcích FIFA a UEFA, skončil ve své funkci trenér Lokomotivu Moskva Markus Gisdol.
„Být fotbalovým trenérem je ta nejlepší práce na světě, ale nemohu vykonávat své povolání v zemi, jejíž vůdce je zodpovědný za útočnou válku uprostřed Evropy. To není v souladu s mými hodnotami, takže s okamžitou platností rezignuji na post trenéra Lokomotivu Moskva,“ řekl prohlásil Gisdol pro německý deník Bild.
V Moskvě strávil bývalý trenér Hoffenheimu, Hamburku nebo Kolína nad Rýnem necelých pět měsíců a z dvanácti zápasů vyhrál jen tři, přesto říká, že jeho konec nemá nic společného s výsledky. „Nemohu stát na tréninkovém hřišti v Moskvě, vést hráče a vyžadovat profesionalitu, zatímco jsou o pár kilometrů dál vydávány rozkazy, které přinášejí velké utrpení celému lidu. Je to moje osobní rozhodnutí a jsem o tom naprosto přesvědčen,“ prohlašuje.
Na oficiálních stránkách klubu si ale fanoušci Lokomotivu Moskva tato slova nepřečtou, informace je velmi strohá: „Markus Gisdol byl odvolán z postu hlavního trenéra FC Lokomotiv.“ A víc ani čárka. Následuje informace, že tým, jehož součástí je i exslávista Jan Kuchta, připravuje do příštích zápasů další Němec Marvin Compper.
Klub zároveň opouští i brazilský obránce Pablo, kterého Lokomotiv před rokem koupil z Bordeaux za dva a půl milionu eur.
Ukrajinský asistent z Moskvy: Už mi docházejí slova
Gisdol a Pablo nejsou sami. Bývalý ukrajinský fotbalový reprezentant Andrij Voronin skončil jako asistent trenéra v Dynamu Moskva a s rodinou uprchl z ruské metropole. Někdejší útočník Leverkusenu nebo Liverpoolu prohlásil, že nemůže pracovat v zemi, která bombarduje jeho vlast.
Dynamo podle webových stránek s Voroninem rozvázalo smlouvu po vzájemné dohodě. „Čtyři dny mi bylo špatně, opravdu špatně. Když jsem viděl obrázky z mé vlasti, když jsem sledoval zprávy. Bylo to tak neskutečné jako z filmu, jenže jako z hororu. Už mi docházejí slova,“ řekl dvaačtyřicetiletý kouč v Německu pro deník Bild.
Je hrdý na to, jak Ukrajina statečně vzdoruje invazi ruského agresora. „Máme krásná města, skvělé obyvatele. Budeme dál bojovat a zvítězíme. Ale cena je příliš vysoká, když pomyslím na všechny mrtvé... Žijeme v roce 2022, ne v dobách druhé světové války,“ prohlásil Voronin.
„Mám přátele v Charkově, Kyjevě, mé rodné Oděse. Dostávám zprávy každých pět minut, je to těžké. Chci jenom nějak pomoci, penězi, jakkoliv. Neměl bych to říkat, ale kdybych byl teď na Ukrajině, pravděpodobně bych v ruce také držel zbraň,“ dodal hráč se 74 starty a osmi góly za národní tým. Vyzval k zastavení ruského prezidenta Vladimira Putina, pomoci uprchlíkům a dodání zbraní Ukrajině.
Zprávy ze dne 9. března 2022
Příspěvek na sociální síti spustil šuškandu. Jan Kuchta včera zveřejnil na Instagramu fotku s přítelkyní z pražského letiště a hned se začalo mluvit o tom, jestli opustil Rusko, kde už dává ligové góly za Lokomotiv Moskva. Tomu nahrával i fakt, že FIFA umožnila na začátků týdne zahraničním hráčům dočasně ukončit smlouvy. Kuchta ale zůstává v Moskvě a diskutovaná fotka byla přáním k MDŽ. „Samozřejmě sledujeme, jak se to bude vyvíjet, ale Honza zůstává v Rusku. Normálně bude hrát. Smluvní podmínky, včetně jeho platu, zůstávají v platnosti,“ řekl Blesku fotbalistův agent Milan Martinovič.
Hokejová Kometa se snaží pomáhat lidem zasaženým válečným konfliktem. V úterý se klubu podařilo z Ukrajiny přepravit 60 matek s dětmi, které hrají hokej za Sokol Kyjev a ubytovat je v penzionech pod Pálavou. „S našimi trenéry máme jasně daný plán, jak tyto děti dostat zpět do tréninkového procesu, aby přišly na jiné myšlenky,“ řekl Zábranský. Nadační fond Kometa dětem založí speciální bankovní účet a pomůže i matkám při vyřizování formalit s dokumenty a sháněním práce.
Ruský pilot Nikita Mazepin, s nímž ve formuli 1 stáj Haas ukončila spolupráci, založil nadaci We Compete as One na pomoc politicky utlačovaným sportovcům. „Budeme pomáhat sportovcům, kteří kvůli politickým důvodům mimo jejich kontrolu nebudou moci závodit na nejvyšší úrovni,“ prohlásil třiadvacetiletý jezdec. „Peníze, které měla původně dostat stáj formule 1, teď dostane k dispozici nadace. Budeme finančně ale i jinak pomáhat sportovcům, kteří se připravovali na olympijské, paralympijské hry nebo jiné velké akce, ale pak jim na nich zakázali startovat jen kvůli tomu, jaký měli pas,“ přidal Mazepin.
Mezinárodní plavecká federace (FINA) nevyloučí plošně ruské a běloruské závodníky ze svých akcí. Jako jedna z mála sportovních federací jim navzdory doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) přijatém kvůli okupaci Ukrajiny povoluje závodit v neutrálních barvách. Vedení světové organizace zastřešující plavecké sporty ale zároveň schválilo, že je možné závodníky z těchto zemí vyloučit z jednotlivých závodů, pokud by jejich přítomnost ohrozila bezpečnost a pohodlí ostatních sportovců případně pořadatelských měst.
V úterý večer zažila zaplněná O2 arena neuvěřitelně srdceryvný moment. Na kostce, v hledišti a následně i na ledě se během dobročinného utkání Kladna se Spartou (1:4) objevily se svými dětmi Ljuba a Olga, dvě Ukrajinky, kterým se po vyčerpávající cestě povedlo utéct z válkou pustošené vlasti. Pomohl jim k tomu i redaktor deníku Sport Jan Denemark, který se na vlastní pěst vydal na moldavsko-ukrajinské hranice, aby ukrajinskou rodinu odvezl do bezpečí za babičkou v Česku. Jak vše probíhalo a jak si malí kluci užili děkovačku s Júliusem Hudáčkem? Více čtěte zde >>>