12. května 2017 • 14:15

Sportovní svazy dostanou polovinu dotace, příprava olympioniků je zajištěna

Autor: ,
TOP VIDEA
To nejlepší ze vzpomínek na Nagano: Tanec v letadle a euforie byla víc než alkohol To nejlepší ze vzpomínek na Nagano: Tanec v letadle a euforie byla víc než alkohol
SESTŘIH LA LIGY: Real Betis - Real Madrid 3:5. Favorit ovládl přestřelku, dvakrát se trefil Asensio SESTŘIH LA LIGY: Real Betis - Real Madrid 3:5. Favorit ovládl přestřelku, dvakrát se trefil Asensio
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ministryně školství Kateřina Valachová a Národní rada pro sport vyzvaly Fotbalovou asociaci ČR k předložení podrobné zprávy o vnitřním financování. Teprve po prostudování tohoto dokumentu se bude řešit další postup financování fotbalu poté, co FAČR a její předseda Miroslav Pelta byli obviněni ze zneužívání dotací. Asociace se ihned pustila do vypracování analýzy a chce ji předložit zřejmě v úterý 16. května."Vyslechli jsme zástupce fotbalové asociace, kteří podali své vysvětlení aktuální situace. Rada je vyzvala, aby asociace bezodkladně předložila podrobnou zprávu o vnitřním financování," řekla Valachová na dnešní tiskové konferenci po zasedání rady. "Do té doby, než tuto zprávu prozkoumáme, nebudeme postupovat dál v otázce, jak bude FAČR financována," dodala.

Ostatním sportovním svazům by do června měla doputovat záloha ve výši 50 procent loňských dotací, než nově složené komise dotační programy prověří.

Fotbalové vedení se původně chystalo na vyjádření rady reagovat tiskovou konferencí, tu ale následně zrušilo, jelikož rada nepřišla s jasným rozhodnutím. Asociace však ujistila, že analýzu financování dodá co nejrychleji.

"V tuto chvíli podle žádosti Národní rady pro sport začíná asociace vypracovávat finanční analýzu svého vnitřního hospodaření. Tuto analýzu chce předložit MŠMT v termínu kolem úterý 16. května a zároveň k tomu chce předložit právní stanovisko k celé záležitosti," řekl tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

720p 480p 360p 240p
Ministryně Valachová vyzvala FAČR k předložení zprávy o vnitřním financování

Ministryně už v úterý naznačila, že vzhledem k tomu, že je FAČR obviněna jako právnická osoba, bude mít problém přijímat dotace. A nebude možné garantovat, že jí finanční prostředky poplynou. Asociace na to reagovala, že by šlo o likvidační rozhodnutí.

FAČR v nedávném prohlášení uvedla, že loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 949 milionů korun, na letošní rok má plánovaný vyrovnaný rozpočet ve výši 968 milionů. Z toho mělo být 632 milionů korun právě z dotací ministerstva školství.

Fotbalová asociace je stíhána spolu s Peltou, náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Asociace jakékoliv provinění odmítá.

Podle informací médií Pelta zneužíval zejména investiční program, když se s Kratochvílovou domlouval, které projekty získají dotace, a tím si upevňoval svou moc. Tento program byl zrušen. O novém bude rozhodovat nová komise. Vyhlášen má být v nejbližší době.

Předseda FAČR Miroslav Pelta u Obvodního soudu pro Prahu 1 při jednání o vazbě v oklopení policistů
Předseda FAČR Miroslav Pelta u Obvodního soudu pro Prahu 1 při jednání o vazbě v oklopení policistů

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze