Radek Špryňar
16. února 2021 • 15:35

Boj o moc ve FAČR začíná. I pro Řepku s Kollerem, ten kandiduje na Písecku

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Kanada - Česko 4:3pp. Skvělý návrat, rozhodl ale střelec Cozens
Kanadská párty: Viděl jsem je v centru a vypadali jak přejetí vlakem. Užívají si to, smál se Vrána
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dle nedělního usnesení vlády mají spolky – navzdory nouzovému stavu – možnost pořádat valné hromady. Fotbalová asociace České republiky proto vyzvala okresní a krajské svazy, aby rozběhly volební mašinérii. Už v příštím týdnu by v některých okresech mohly proběhnout první volby, ale spíš se počítá s tím, že supervolebním měsícem bude březen. V krajích zase duben. Boj o moc v českém fotbale začíná. Naostro. Kandidovat se chystají třeba Jan Koller nebo Rudolf Řepka.Dosud platilo, že valné hromady se kvůli COVID-19 pořádat nedají. Nedělní usnesení vlády České republiky ovšem dosavadní statut zrušilo. Od včerejšího dne je volný pohyb osob na území republiky v době od ranní páté do večerní deváté možný v případě, že cestujete za účelem voleb a zasedání orgánů právnických osob. A navíc, pokud jsou dodržena hygienická pravidla, může se v uzavřených prostorách potkat více než deset lidí.

Co to v praxi znamená?

Startér vystřelil z pistole, boj o vliv a moc se naplno rozjíždí. Valné hromady dostaly zelenou!

Po říjnovém pádu Romana Berbra začíná napříč fotbalovým Českem ostře sledovaný volební rok, který odhalí míru ochoty k tolik vzývaným změnám v prostředí. S valnými hromadami se začne v první fázi na okresech, následně na krajích. Noví delegáti pak budou na přelomu května a června (přesný termín ještě není stanoven) volit výkonný výbor FAČR a nového předsedu.

Za normální situace by platilo, že valnou hromadu svolává výkonný výbor. Jenže tento postup je nyní pasé na základě takzvaného „lex covid“ schváleného poslaneckou sněmovnou. Členům výkonných výborů tímto rozhodnutím zanikl po daném volebním období mandát bez ohledu na to, zda proběhla hromada nová. Pověřeni vyhlášením voleb jsou tak okresní a krajští předsedové.

Byť se teoreticky mohou valné hromady uskutečnit okamžitě, spíše proběhnou později. Vše má svoji časovou posloupnost. Týden před oficiálním termínem voleb se teprve uzavírají kandidátské listiny do výkonného výboru a na předsednickou pozici. Pokud tedy některý z okresů vyhlásí termín valné hromady na příští pátek, finální kandidátka se uzavře za dva dny.

Ale tak spěchat se zřejmě nikde nebude. Spíše je pravděpodobné, že na okresech se bude volit během března, do krajských svazů pak v dubnu. Na Písecku se o místo ve výkonném výboru bude ucházet Jan Koller, nejlepší střelec historie české reprezentace a jedna z tváří iniciativy Fotbalová evoluce.

Rudolf Řepka by se mohl vrátit do Teplic
Rudolf Řepka by se mohl vrátit do Teplic

„Je konečně šance něco změnit. Rád bych přidal ruku k dílu a zapojil se do dění,“ prohlásil nedávno v rozhovoru pro Sport. Na pozici předsedy OFS na Teplicku zase kandiduje Rudolf Řepka, jeden ze zakladatelů FE.

Během konání valných hromad budou muset všichni účastníci dodržovat hygienická pravidla – nosit chirurgickou roušku nebo respirátor s označení minimálně FFP2, dodržovat rozestupy, prokázat se negativním testem na COVID-19. FAČR navíc doporučuje, aby v místnosti pro volbu byl pro zamezení všech pochybností o transparentnosti volebního procesu přítomen notář. A to zejména s ohledem na aktuální pravidla pro rozdělení finančních prostředků ze státního rozpočtu.

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Články odjinud


Články odjinud