Premium
21. září 2021 • 05:00

Fousek o změnách, Poborském i svém platu. Velký rozhovor s šéfem fotbalu

Vstoupit do diskuse
32
TOP VIDEA
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sto a deset dní už vládne českému fotbalu Petr Fousek. Sliboval změny, systémové i personální. Některé sice přicházejí, jen pomaleji, než se čekalo. „Ta očekávání znám. Celé řadě svých podporovatelů jsem to musel vysvětlovat,“ přiznává předseda fotbalové asociace s tím, že by na svém jednání nic neměnil. V prvním velkém rozhovoru od svého zvolení hovoří také o pracovní budoucnosti svého soupeře Karla Poborského, pozemcích na Strahově a možné výstavbě Národního stadionu. A také o hledání sportovně-technického ředitele či o finanční odměně, kterou za své působení v čele FAČR bude dostávat.



Co jste za těch 100 dní, co předsedáte českému fotbalu, o své funkci zjistil?
„Já jsem o ní věděl téměř všechno, protože jsem ve své kariéře spolupracoval s celou řadou předsedů. Dramaticky mě tedy nic nepřekvapilo. Co bych chtěl zdůraznit, je objem práce, který je velký. Není to odpočinek, ale tvrdá práce.“

Nová je ale zodpovědnost s funkcí spojená, tu jste na vlastní kůži nemohl poznat.
„Je to zodpovědnost. Záběr je obrovský. Od národního mužstva, přes regionální fotbal až po poslední operativní věci. Jsem zodpovědný člověk a také k tomu tak přistupuji.“

K předplatnému iSport Premium nyní získejte sportovní balíčky O2 TV>>>

Kritici vám vyčítají, že jste zatím jako předseda FAČR trochu neviditelný. Že nejste příliš vidět v médiích, lidé nevědí, o co vám přesně jde. Je to nějaký váš záměr?
„Já myslím, že tomu tak rozhodně není, že bych byl málo viditelný. Všechno má svá období. Možná bych se vrátil do doby před volbami, kde také byly na toto téma nějaké spekulace. Myslím i ve vašem deníku…“

Jaké spekulace máte na mysli?
„Myslel jsem věci, které se týkaly mého naturelu a předsednictví… Tyto pohledy nesdílím, i když chápu, že je to věc názoru. Jinak já jsem byl po volbách i během EURO směrem k veřejnosti velmi exponovaný. Po EURO pak přišel čas na opravdovou práci a já jsem se soustředil víc na ni, než abych se přehnaně zviditelňoval v médiích. Jinak ale k médiím zůstávám vždy velmi otevřený, čehož důkazem je i dnešní rozhovor, a nebráním se tomu je s vámi i s dalšími klidně dělat i častěji.“

Tak to jsme rádi, nicméně ještě k tématu: jste předseda největšího sportovního svazu v Česku. Je i pro to vaší ambicí, ať přijdete kamkoli, aby každý věděl, kdo jste? Včetně maminek a babiček?
„Já si myslím, že známost předsedy v populaci se výrazně změní ve chvíli zvolení. Alespoň já jsem se s tím takto setkal. Lidé mě poznávají na ulici, u benzinové pumpy, zapřádají rozhovory, vyjadřují se k zápasům. K té otázce: jednoznačně mám být známý ve fotbalovém prostředí, ve sportovním samozřejmě také. Snažím se kromě klasického předsedování chodit o víkendech i po fotbalech. Netroufám si však postihnout všechny segmenty obyvatelstva. Jistě by se v té popularizaci dalo pokročit hlouběji, kdybych měl ten primární cíl, ale zatím musím upřednostňovat práci před píárkem.“

A máte tedy takový cíl? Přece to může být i ku prospěchu, když třeba přijdete na ministerstvo kvůli dotacím jako někdo, koho zná celá republika. I ty babičky.
„Babičky zrovna o tomhle nerozhodují. Ale já jsem samozřejmě absolvoval jednání s NSA, ČUS, ČOV, jednal jsem v  senátním podvýboru pro sport, takže tady je ta známost jednoznačná.“

Pohled Lukáše Tomka: Opatrný hráč a řada otazníků

Pokud byste co do energie, přímočarosti ve vystupování či chuti opepřit svá vyjádření nějakým tím bonmotem hledali přímý protipól bývalému šéfovi FAČR Miroslavu Peltovi, lepšího kandidáta než Petra Fouska těžko najdete. Opatrný, diplomatický, uzavřený a také nepříliš charismatický fotbalový úředník. Tak Fousek na první pohled působí.

Odpoví na všechno, ale dotlačit ho k jednoznačné odpovědi či názoru je občas téměř nemožné. Jen dvakrát na něm byly během rozhovoru znát emoce. To když jsme se ho ptali na finanční odměnu, za kterou bude funkci vykonávat. A také když přišla opakovaně řeč na Karla Poborského. Předvolební rivalita tu nejspíš nevyprchala, předseda legendě fakticky vzkázal, že by měla Strahov sama opustit.

A jaký bude Fousek předseda? Tak rozhodně bych vzal jed na to, že pečlivý. A také pilný zákulisní hráč. Ale jinak? Bude mít odvahu obklopit se na Strahově výraznými osobnostmi, které fotbal nejen pro svou prezentaci ve společnosti potřebuje? Povedou jeho zákulisní tahy ke sjednocování či naopak k ještě většímu rozkolu v největším českém sportu? A má Fousek jasnou vizi, kam a s kým fotbal posunout vedle toho, že chce mít na Strahově v pořádku „papíry“, v nichž byl v minulosti opravdu často nepořádek? To všechno ani po 100 dnech ve funkci zatím jasné není...

Zmínil jste EURO a čas na opravdovou práci, který přišel až po něm. Nebylo mistrovství Evropy – paradoxně – něco, co vám kazilo plány, brzdilo vás ve změnách?
„Říkáte to správně. Kdybychom nebyli na EURO, některé změny by se odehrály rychleji. Už den po volbě jsem letěl na přátelák s Itálií a tím se odstartovala celá přípravná fáze, pak přišel samotný turnaj, na každé utkání tam a zase zpátky. Museli jsme přihlédnout k tomu, aby primárně bylo zabezpečeno EURO. Nechci tím říct, že nás zdrželo, to by vyznělo hloupě, ale byl to svého druhu parametr, tak jak říkáte. Ovšem neměnil bych. Nezapomínejme také, že současné změny uskutečňujeme v plné provozu, v rozehrané sezóně, a to také není jednoduché.“

Teď už pracujete v běžném režimu. Jak se vám daří řídit výkonný výbor, který je složený ze dvou soupeřících předvolebních táborů?
„O tom se hodně spekulovalo před volbami. Já jsem na začátku avizoval, abychom maximálně usilovali o konsenzus. Abychom co nejméně hlasovali, a pokud už budeme, aby to bylo pokud možno aklamací, nebo velkou majoritou. Zatím všechna rozhodnutí, která jsme přijali, byla jednomyslná nebo drtivě většinová. Jediné, co bylo komplikované, jsou záležitosti spojené s Řídící komisí pro Čechy. Jinak přes určité názorové rozdílnosti se výkonný výbor zatím projevuje ve výstupech jako jednolité těleso.“

V Řídící komisi pro Čechy jste řešili problém ve složení komise rozhodčích pro ČFL a divize. Její první podoba se vám nelíbila, proto jste ji politickým tlakem nechal rozpustit. Nebylo to příliš na sílu vzhledem k tomu, že komise byla zvolena demokraticky?
„V profesionálních soutěžích se po nástupu Radka Příhody a jeho komise rozhodčích razí nový trend, což byl jeden z mých cílů. Pak ale není možné, aby komise v nižších soutěžích mířily opačným směrem. Vy jste se tomu ve Sportu věnovali, což bylo správně. Tady české soutěže dlouho běžely nějakým stylem, který se teď, po našem zásahu, změnil. V souladu s představou pana Petříka, předsedy komise rozhodčích. Situace je nyní klidnější, komise pracuje, kluby jsou se změnou spokojené. I s tím, jak se píská.“

Kluby jsou třeba spokojené. Otázka ale mířila k tomu, zda způsob, jímž jste dosáhl změny, byl demokratický. Zda to nebylo příliš na sílu. Třeba tábor Martina Drobného, předsedy Řídící komise pro Čechy, vám to jistě z tohoto důvodu vyčítá.
„Ono to muselo být na sílu. Taky se mi vyčítá, že se do nového hlasování zapojili i zástupci moravské komory. Ale pro mě to je jednoznačné. Tady jde o to, jaký signál vysílá fotbal navenek, to už dávno nebyla jen záležitost české části, ale celku. A já jsem jasně deklaroval, že chceme obnovovat důvěru ve fotbal.“

Chcete tedy říct: Tu sílu jsme museli použít, protože šlo o zcela principiální věc. Jinak bychom šli proti své filozofii, tak to myslíte?
„Přesně tak.“

Bylo to zatím to nejtvrdší, co jste ve funkci udělal?
„Co se týče rozhodování výkonného výboru, tak ano.“

Otázka, která s tím souvisí. V nižších českých soutěžích je celá řada starších rozhodčích, kteří byli z profesionálních soutěží vyřazeni. Trápí vás to vzhledem k tomu, že podle Radka Příhody je málo mladých sudích, kteří by se mohli posunout nahoru?
„My chceme, aby přesah Příhodovy komise rozhodčích do nižších českých a moravských soutěží byl mnohem větší než doposud. Aby jeho velká komise metodicky dosáhla i do okresů a krajů. Aby se i rozhodcovství žen dostalo do jeho gesce. Nepodaří se však všechno hned.“

Situaci kolem rozhodčích hodně ovlivnila aféra kolem Romana Berbra. Ta pořád běží, rozrůstá se o výpovědi. Čekáte další pohromu?
„My jsme jako asociace usilovali o to, abychom měli přístup do spisu jako poškozená strana. Řeší to místopředseda Jiří Šidliák. Věci se nějak posunuly,

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
32

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga

Články odjinud


Články odjinud