Trest pro Peltu: 6 let ve vězení! Je to jen poločas, řekl u soudu a odvolal se

Vysoké tresty v kauze sportovních dotací! Soud uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací a pětimilionový peněžitý trest. Někdejší náměstkyni Simonu Kratochvílovou poslal do vězení na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě a dal jí také dvoumilionový peněžitý trest. Oba se proti rozsudku odvolali. Na iSport.cz jsme vynesení rozsudku sledovali ONLINE.
Naopak další obžalované - předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče, exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu i ČUS a Fotbalovou asociaci ČR (FAČR) soud osvobodil. Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve FAČR vzdal z vazby. Svou vinu odmítají.
Předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová uvedla, že Pelta využil své osobní známosti s náměstkyní pro řízení sekce sportu Kratochvílovou a ovlivňoval ji zejména při jejich schůzkách v bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům o dotace. Mimo jiné jí předložil seznam preferovaných žádostí. Kratochvílová si pak počínala s vědomím, že nedůvodně znevýhodní ostatní žadatele.
Zprávy ze dne 26. listopadu 2021
FAČR ve stručné tiskové zprávě vítá, že byl jako právnická osoba zprostěn obvinění. „Věřím, že toto rozhodnutí uklidní mimo jiné i částečně mnohdy zbytečně rozbouřené vody českého sportu, kde by se mělo v první řadě myslet vždy na sportovní stránku naší práce,“ uvedl šéf českého fotbalu Petr Fousek.
Podívejte se na VIDEO ze soudní síně, kde Miroslav Pelta a další obvinění slyšeli nepravomocný verdikt v kauze sportovních dotací.

První slova Miroslava Pelty na odchodu ze soudní síně: „Je to poločas, uvidíme, co dál. Každý nepodmíněný trest je překvapení pro každého, kdo si myslí, že je nevinný.“
Soud s Miroslavem Peltou je pro dnešek u konce.
Odvolání ve všech bodech rozsudku podala také státní zástupkyně.
Miroslav Pelta i Simona Kratochvílová se proti rozsudku odvolají.
Teď dochází přímo v soudní síni k poradám mezi obžalovanými a jejich právními zástupci.
Soudkyně Cihlářová: „Soud dospěl k závěru, že odpovídající trest je 6,5 roku pro Kratochvílovou a 6 roku pro Peltu. Je potřeba vidět, že se pohybujeme v dolní polovině trestní sazby, přesněji v její čtvrtině.“ Obžalovaní mohli dostat trest v rozmezí 5-12 let, teď mají právo podat odvolání do 8 dnů od doručení rozsudku.
Soudkyně Cihlářová dál zeširoka vysvětluje rozsudek. Voucher poskytnutý Peltou Kratochvílové a zapůjčení bytu nebyly soudem vyhodnoceny jako úplatek a podplácení.
Na verdikt soudu na sociálních sítích reagoval třeba cyklista Leopold König.
Soudkyně Cihlářová nyní říká, že celá kauza byla ovlivněna mediálně. Zejména v počátcích soudního líčení, kdy se výpovědi ze soudní síně šířily online. Také byly zveřejňovány odposlechy. Část svědeckých výpovědí prý hodnotila na základě toho, že byly ovlivněné mediálními výstupy ze soudních síní.
Miroslav Pelta při příchodu k soudu.


Bronislav Šerák, obhájce Miroslava Pelty, při posledním líčení namítal zákonnost a použitelnost záznamů telekomunikačního provozu a prostorových odposlechů jako důkazního prostředku. Soud se s touto námitkou neztotožnil. Odposlechy považuje za zákonné.
Soudkyně Cihlářová teď vysvětluje, z čeho vycházel rozsudek:
- z výpovědi svědků, převážně těch, kteří měli vazbu na MŠMT a na dotační řízení
- z listinných důkazů
- ze záznamu telekomunikačního provozu a prostorových odposlechů
Další obžalované - předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu soud osvobodil.
- 1
- 2