Pelta u soudu: Máme morální nárok na zproštění viny. Kdo ho zklamal? | iSport.cz
14. října 2021 • 21:00

Pelta u soudu: Máme morální nárok na zproštění viny. Kdo ho zklamal?

Autor: Radek Špryňar, Ondřej Škvor, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
11
TOP VIDEA
I přes frustraci musíte na děkovačku jít, říká Siegl. Proč dodnes nadává Haškovi?
Mountfield HK - Kladno: Jágr skvělou kličkou překonal Lukeše, 2:3
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dotační kauza spěje po čtyřech a půl letech od vypuknutí ke konečnému verdiktu. U Městského soudu v Praze přednesl velmi očekávanou závěrečnou řeč hlavní aktér celého případu Miroslav Pelta. „Máme morální nárok, abychom byli zproštěni viny,“ prohlásil v poslední větě svého monologu. Bývalému předsedovi Fotbalové asociace České republiky hrozí trest odnětí svobody ve výši devíti let a peněžitá pokuta pětadvacet milionů korun. Předsedkyně senátu Lenka Cihlářová vynese rozsudek na konci listopadu, či zkraje prosince.Čekalo se na to dlouho. Trochu netrpělivě, trochu ze zvědavosti. Až Miroslav Pelta předstoupí se závěrečnou řečí před soudní senát. Kdekdo mohl být poněkud zklamán, protože v nepříliš prostorné síni Městského soudu v Praze zvolil boss Jablonce umírněný přístup k projevu. Velmi netypický. Uhlazený. Bez bonmotů a hlášek, kterými obvykle baví publikum.

Jen na malou chvíli došlo na typickou peltovskou rétorickou smršť. A to v okamžiku, kdy mluvil o svém zatčení. „Vyběhli na mě z transportérů, samopaly na mě mířili. Já nevěděl, jestli to je policie, nebo nějaká mafie, nebo co. Jsem si oddechl, že to je policie. Pak jsem se dozvěděl, že od čtyř od rána byla půlka ulic v Jablonci blokovaná. A to všechno kvůli mně,“ hlásil.

V úterý si vyslechl návrh státního zástupce Ondřeje Trčky na nepodmíněný trest ve výši devíti let a pokutu pětadvacet milionů korun. Obžaloba Peltu viní, že na úkor dalších žadatelů o dotace zajistil fotbalu navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, Česká unie sportu dostala navíc 11,5 milionu korun.

Se svojí někdejší milenkou Simonou Kratochvílovou, v inkriminované době náměstkyní ministryně Kateřiny Valachové, měl údajně nezákonně ovlivnit rozdělení dalších nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu, když se domluvili na tom, kterým dalším jednadvaceti konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu „Podpora materiálně technické základny sportu“.

Miroslav Pelta u soudu
Miroslav Pelta u soudu

„Stejně jako ostatní obžalovaní zásadně odmítám obžalobu vznesenou vůči mé osobě ve všech bodech. Máme morální nárok, abychom byli zproštěni viny,“ řekl Pelta na úplném konci své závěrečné řeči. V průběhu půlhodinového projevu, během kterého se snažil obhájit a vysvětlit kontext celé kauzy, se obrátil na Trčku. „Rozhodují fakta, a ne sny. Lidi říkají, že Pelta zabil celý sport, fotbal, ale já mám čisté svědomí.“

A také, stejně jako další obžalovaní, se vymezil proti Kateřině Valachové a předsedovi Českého olympijského výboru Jiřímu Kejvalovi. Prý jde o dva lidi, kteří ho od vypuknutí kauzy nejvíce zklamali.

„Mě trápí, že paní Valachová řekla o paní Kratochvílové, že ji moc nezná. To je pro mě při znalosti všech souvislostí… A Jirka Kejval měl jedinou starost, abych mu rychle podepsal, že odstupuju z funkce, a už zapomněl, že jsem mu pomáhal ve světě, aby se dostal do svých funkcí. Ale každý máme své svědomí a s tím nejde nic dělat. Tihle dva lidé mě zklamali nejvíc,“ prohlásil.

Na Valachovou měli pifku i ostatní obžalovaní. Ve čtvrtek přednesla svojí závěrečnou řeč také Simona Kratochvílová, která měla s ministryní údajně poměr, dokonce spolu sdílely jeden byt. Osočila Valachovou z křivé svědecké výpovědi. U soudu prohlásila, že v některých věcech lhala.

„Nevěřím tomu, že to, co uvedla jako svědek – asi v obavách o svou image a existenci – je pravda. Spíš věřím jejím autentickým prohlášením z doby nezatížené policejním vyšetřováním. Vypovídá to o jedné stránce povahy paní Valachové. Když je dobré nebe a žádný mráček, pronáší silné a energické projevy. Když je mráček, ostatní jsou mrchy a přehazuje na ně svou odpovědnost,“ pravil Josef Monsport, obhájce Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu.

Ale zpátky k Peltovi. V úvodní části mluvil zeširoka, vracel se do minulosti. Podle svých slov společně s Janstou zachraňovali sport a existenci ČUS. Dále odmítl skutky, které státní zástupce považuje za nezákonné.

„Nechápu obvinění v rozdělení dotací z Programu V. Nevím, kdo na to přišel, na těch 19 milionů korun. S nikým jsem o tom nemluvil, nikomu netelefonoval… Musím říct, že už to zahájení trestního stíhání je zvláštní. Odposlechy byly povoleny 23. 10. 2016. Přitom skutek se stal 9. 2. 2017. Tak mi to časově nehraje,“ kroutil hlavou. Mimochodem, ve středu Peltův obhájce Bronislav Šerák prohlásil, že odposlechy nebyly získané zákonným způsobem.

Čtvrtkem skončily závěrečné řeči všech přímých aktérů rozsáhlé dotační kauzy. Na tahu je předsedkyně senátu Lenka Cihlářová. Vyhlásila dva možné termíny vynesení rozsudku proto, že není jisté, zda se bude moci jedna ze členek senátu listopadového jednání zúčastnit. V případě, kdy by se tedy první jednání konat nemohlo, by soud vyhlásil rozhodnutí až v prosinci.

Cihlářová verdikt vyhlásí 26. listopadu, nebo 16. prosince.

ONLINE PŘENOS - Závěrečné řeči v kauze spor ...
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Miroslav Jansta Miroslav Jansta Miroslav Pelta Miroslav Pelta Simona Kratochvílová Simona Kratochvílová
Obnovit
Zprávy ze dne 14. 10. 2021
15:21
14. 10. 2021
 

Jednání bylo odročeno na 26. listopadu, nebo 6. prosince (datum bude upřesněno). V tento den se už také očekává verdikt soudu.

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:26
14. 10. 2021
 

Dnes se u Městského soudu v Praze dokončí závěrečné řeči obžalovaných, vystoupil i šéf ČUS Miroslav Jansta. Další procesní vývoj závisí na předsedkyni senátu Lence Cihlářové. Dnešní online přenos končí.

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:32
14. 10. 2021
 

Jan Boháč: „Odposlechy? To jsou zkratky, emoce. Nadsázky. Každý chce mít hovor rychle za sebou. Realita je jiná. Přezkoumat věc, a když vím, tak navrhnu změnu.“

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:30
14. 10. 2021
 

„Vyhlášení rozhodnutí tento týden nebude. Bližší informace o termínu rozsudku zatím nemám,“ řekl Sportu Adam Wenig, tiskový mluvčí Městského soudu v Praze.

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:30
14. 10. 2021
 

Jan Boháč: „Nikdy jsem neusiloval o členství v pracovních skupinách MŠMT, byla to práce navíc. Zadarmo, ale vyhověl jsem. Potkávala mě akorát amatérská práce ze strany ministerstva.“

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:30
14. 10. 2021
 

Jan Boháč: V roce 2016 ustanovila Valachová pracovní skupiny. Snaha vypadala velice konstruktivně, byl záměr vypsat 10 programů, přezkoumatelná kritéria atd. V létě 2016 se ustanovily pracovní skupiny, kde všichni byli dobrovolně ve svém volném čase. Byli jmenování garanti programů. Činnost skupin byla nepravidelná. Vzešly návrhy a schémata, jak dosáhnout za pomocí měřitelných hodnot nastavit dotace pro sportovní prostředí. Byly nastavené parametry, pásma a dát těm kritériím váhy. Bylo to zpracováno a dosáhlo se konsenzu. Nebylo to dělení prostředků, byl to princip dělení prostředků. Váhy a pásma si pak mohlo ministerstvo nastavit, jak chce.

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:23
14. 10. 2021
 

Jan Boháč: „Představte si dobrovolného předsedu klubu. Musí obstarat sportování, trenéry, materiál, děti, soutěžní evidenci, stanovy, musí je mít s občanským zákoníkem v souladu, zápisy do sportovního rejstříku, do ČUS a do státního registru. Pokud chce mít prostředky na činnost, musí žádat kraj o dotace, vklady do sbírky jistin… To jsou věci, se kterými si neví rady většina lidí. Proto tady jsou servisní centra ČUS. Jedním z hlavních úkolů ČUS je podpora dobrovolných předsedů. Na to získáváme primárně státní dotace.“

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:22
14. 10. 2021
 

Jan Boháč: „Státní zástupce mě šokoval, hlavně jeho ignorace důkazů… Opravdu neumím pochopit obsah jeho řeči, nezohlednil žádný důkaz…Vše popíšu, chci mít čisté svědomí.“

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:19
14. 10. 2021
 

Nyní mluví Jan Boháč, tehdejší i současný generální sekretář ČUS.

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:18
14. 10. 2021
Miroslav Pelta

„Máme morální nárok, abychom byli zproštěni viny," uzavřel Miroslav Pelta svou závěrečnou řeč. 

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:17
14. 10. 2021
Miroslav Pelta

Pelta o svém zatčení: „Vyběhli na mě z transportérů, samopaly na mě mířili, Já nevěděl, jestli to je policie, nebo nějaká mafie, nebo co. Jsem si oddechl, že to je policie.“

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:17
14. 10. 2021
Miroslav Pelta

Miroslav Pelta: „Nechci tady řešit byt a voucher, to se odvolávám na svoje právníky. Všechno bylo řečeno, bylo jasně prokázáno, že to je celé nesmysl. Co se týče navýšení peněz pro fotbal, tak si uvědomte, že fotbal byl poškozený. Dostal hroznou ťafku. Jestli lidi říkají, že Pelta zabil fotbal, tak je to blbost. Pro mě je největší zklamání ministryně Valachová. Když jsem chtěl navýšení pro Program V, tak říkala, že to není problém. Pak přijela z Brna, lehla na mě, že Velká cena motorek potřebuje miliony. A bylo to. Víte, v oblasti sportu je tady práce, jak na kostele. Pokud nevznikne ministerstvo sportu, budeme mít problémy pořád. Všichni jsou v ČR sportovci, někdo má rád běh, někdo kolo někdo fotbal. Poslední vláda si uvědomila, že národ potřebuje chléb a hry. Snad se to pohne. Ve sportovním prostředí není nevraživá nálada, já jsem s nikým neměl problém. S Valachovou to nebylo tak, že jsme se nenáviděli, spíš neměli rádi. Když byl dobrý biatlon a Hamza chtěl zásobník za pětadvacet milionů do Nové Města, chtěl jsem, aby jej dostal. Dělal jsme vše pro sport."

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:15
14. 10. 2021
Miroslav Pelta

Miroslav Pelta o dvou lidech, kteří ho po vypuknutí kauzy nejvíce zklamali. „Mě trápí, že paní Valachová řekla o paní Kratochvílové, že ji moc nezná. To je pro mě při znalosti všech souvislostí… A Jirka Kejval měl jedinou starost, abych mu rychle podepsal, že odstupuju z funkce, a už zapomněl, že jsem mu pomáhal ve světě, aby se dostal do svých funkcí. Ale každý máme své svědomí a s tím nejde nic dělat. Tihle dva lidé mě zklamali nejvíc.“

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:11
14. 10. 2021
Miroslav Pelta

Miroslav Pelta ke státnímu zástupci. „Rozhodují fakta, a ne sny.“

Zprávy ze dne 14. 10. 2021
13:09
14. 10. 2021
Miroslav Pelta

Miroslav Pelta o ministryni Kateřině Valachové a patrně o rozdílu mezi jejím chováním před a po vypuknutí kauzy: „Paní Valachová, já ji nepomlouvám, je pro mě největší zklamání.“

Online přenos sledujte ZDE

Vstoupit do diskuse
11
Články odjinud


Články odjinud