Trest pro Peltu: 6 let ve vězení! Je to jen poločas, řekl u soudu a odvolal se

Vysoké tresty v kauze sportovních dotací! Soud uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací a pětimilionový peněžitý trest. Někdejší náměstkyni Simonu Kratochvílovou poslal do vězení na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě a dal jí také dvoumilionový peněžitý trest. Oba se proti rozsudku odvolali. Na iSport.cz jsme vynesení rozsudku sledovali ONLINE.
Naopak další obžalované - předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče, exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu i ČUS a Fotbalovou asociaci ČR (FAČR) soud osvobodil. Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve FAČR vzdal z vazby. Svou vinu odmítají.
Předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová uvedla, že Pelta využil své osobní známosti s náměstkyní pro řízení sekce sportu Kratochvílovou a ovlivňoval ji zejména při jejich schůzkách v bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům o dotace. Mimo jiné jí předložil seznam preferovaných žádostí. Kratochvílová si pak počínala s vědomím, že nedůvodně znevýhodní ostatní žadatele.
Zprávy ze dne 26. listopadu 2021
Miroslav Pelta se odsuzuje na šest let nepodmíněně do věznice s ostrahou a k peněžitému trestu pět milionů korun.
Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová se odsuzuje k 6 a půl roku do věznice s ostrahou, zákaz funkce na šest let a k peněžitému trestu dva miliony korun.
Soudkyně: Kratochvílová porušila povinnost opatrovat majetek MŠMT. Úmyslně porušila povinnost o ochraně hospodářské soutěže. Vykonávala svoji činnost stylem odporujícím právním předpisům. Kratochvílová vykonávala svou pravomoc v rozporu se zákony.
Soudkyně Cihlářová už mluví zhruba dvacet minut. Podle obsahu odůvodnění to pro Miroslava Peltu nevypadá nejlépe.
Všichni obžalovaní při čtení rozsudku stojí, Pelta působí klidně, jeho právní zástupce Bronislav Šerák si dělá poznámky do spisu. Vypadá o dost nervózněji.
Soudkyně Cihlářová vyjmenovává organizace, kterým Pelta s Kratochvílovou nezákonně pomohli k dotaci. Celkem konkrétně vyjmenovala osmnáct subjektů s konkrétními částkami.
Soudkyně: Na základě klientelismu si Pelta s Kratochvílovou přidělili svoje parametry dotačního řízení a tím nezákonně zvýhodnili některé subjekty.
Předsedkyně senátu Lenka Cihlářová práce vyhlašuje rozsudek... V odůvodnění zaznělo, že Pelta systematicky ovlivňovat náměstkyni Simonu Kratochvílovou, na rozsudek se stále čeká.
Obžalovaní a jejich obhájci už vešli do soudní mistnosti, chybí v ní státní zástupce Ondřej Trčka
Jednání začíná, na místě jsou všichni obžalovaní i velký počet zástupců médií, hlásí reportéři iSport.cz.
Obžaloba ve zkratce
Všichni obvinění jsou obžalovaní z pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Miroslav Pelta navíc čelí obvinění z podplácení někdejší náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové, ta pak z přijetí úplatku.
Miroslav Pelta
Tehdejší funkce: předseda FAČR, místopředseda ČUS a ČOV
Trest navržený státním zástupcem (odnětí svobody v letech): 9
Peněžitý trest (v milionech Kč): 25
Zákaz činnosti (v letech): 5
Simona Kratochvílová
Tehdejší funkce: náměstkyně MŠMT
Trest navržený státním zástupcem (odnětí svobody v letech): 10
Peněžitý trest (v milionech Kč) :6
Zákaz činnosti (v letech): 5
Zdeněk Bříza
Tehdejší funkce: ředitel ministerského odboru sportu
Trest navržený státním zástupcem (odnětí svobody v letech): 6
Peněžitý trest (v milionech Kč): 2
Zákaz činnosti (v letech): 5
Jan Boháč
generální sekretář ČUS
Trest navržený státním zástupcem (odnětí svobody v letech): 5
Peněžitý trest (v milionech Kč): 2
Zákaz činnosti (v letech): 5
Miroslav Jansta
předseda ČUS
Trest navržený státním zástupcem (odnětí svobody v letech): 5
Peněžitý trest (v milionech Kč): 2
Zákaz činnosti (v letech): 5
FAČR
Peněžitý trest (v milionech Kč): 5
Česká unie sportu
Peněžitý trest (v milionech Kč): 2,5
Souhrn všech informací o vývoji dotační kauzy přináší iSport podcast s redaktory Sportu Ondřejem Škvorem a Radkem Špryňarem. Poslechněte si...

Průběh by měl být následující:
- Soudkyně Lenka Cihlářová nejprve u všech obžalovaných – pěti fyzických a dvou právnických osob – sdělí nepravomocný verdikt o vině. Vinen, nevinen, s odkazem na příslušné zákonné ustanovení.
- Pak přijde na řadu druhé kolečko. Výše případného trestu pro každého z obviněných. V Peltově případě, pokud se předsedkyně senátu shodne s návrhem obžaloby, zazní toto: „Odsuzuje se k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce devět let a peněžitému trestu ve výši 25 milionů korun.“ Ještě o rok více by to bylo pro Simonu Kratochvílovou, tehdejší ministerskou náměstkyni.
- A poté zazní zdůvodnění rozsudku.
Následně soudkyně poučí obě strany, že proti rozsudku mohou podat opravný prostředek. Tedy odvolat se. To mohou účastnící jednání učinit buď okamžitě, nebo do osmi dnů od doručení vyhotoveného rozsudku. Pokud k odvolání dojde, kauza se přesune k Vrchnímu soudu, který už rozhodne pravomocně. Pokud se obě strany na místě svého práva vzdají, tedy verdikt přijmou, bude rozsudek pravomocný ihned. Bude prostě platit. To se však nečeká. Jedna ze stran bude vždy nespokojená
Co se dnes bude dít? V deset dopoledne zahájí soudkyně jednání. Vyvrcholí tak proces sportovních funkcionářů a organizací v čele s Miroslavem Peltou, který běží od loňského června. Nebude to však patrně tečka za případem; spíš takový středník. Je tu totiž silný předpoklad, že se jedna ze stran odvolá. Nebo obě.
- 1
- 2