Na fotbal, a obecně celý sport v Česku, se v předchozích dnech kromě omikronu a s tím souvisejícím testováním valila ještě jedna smrtící lavina. V plánu ministerstva zdravotnictví bylo víc přiškrtit hromadné aktivity a snížit počty diváků v arénách oproti současné tisícovce. „Kvůli mutaci omikron navrhovalo ministerstvo zdravotnictví zpřísnění opatření maximální účasti na sto lidí a ještě za podmínky tří dávek očkování,“ líčí snahy resortu Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR.
Proto se pustil do rokování s představiteli Národní sportovní agentury a hrozící katastrofa byla naštěstí odvrácena. I nadále platí, že nepřekročitelnou hranicí je tisíc diváků na jednu sportovní akci. Nyní se jedná o navýšení limitu v závislosti na kapacitě arén.
Co jste řešili na posledním jednání s předsedou Národní sportovní agentury Filipem Neusserem?
„Jednáme pravidelně, řešíme nejen epidemiologická opatření, které se dotýkají fotbalu, resp. celého sportovního prostředí. Diskutujeme také otázky financování sportu a fotbalu i konkrétní programy NSA.“
Od začátku tohoto týdne se musí fotbalisté dvakrát týdně testovat (platí i pro OSVČ), což může v případě pozitivních nálezů zásadně ovlivnit přípravu mužstev před startem F:L. Kluby se obávají karantén, izolací...
„Ano, toto pravidlo platí úplně pro všechny v České republice. Ať už jste zaměstnanec, podnikatel, herec nebo sportovec. Je to samozřejmě věc, která může klubům komplikovat přípravu na jarní část ligy, nicméně tato povinnost byla pro kluby F:L skoro celou minulou sezonu, kdy byl v České republice lockdown a profesionální soutěže měly výjimku. Musím říci, že všechny kluby pojaly tyto opatření velmi zodpovědně, hráči pochopili, že je to kvůli jejich bezpečnosti a žádné větší komplikace testování nepřineslo. Z klubů máme informace, že řada týmů je již proočkována posilující dávkou, která by měla riziko nákazy snížit. Zároveň změnou opatření došlo ke zkrácení karantény, tudíž i tento fakt by měl naopak pomoci k hladšímu průběhu přípravy. Pevně věřím, že je toto pravidlo pouze na krátkou dobu, než odezní mutace omikron a poté se opatření rozvolní. Připomínám, že profesionální fotbal řídí LFA a ten má speciální postavení, ale hlavní obavou FAČR je, aby nedošlo ke komplikacím v jarní části amatérských, a zejména mládežnických soutěží, jejichž kluby zdaleka nemají takové možnosti jako profesionální fotbal. Přerušení či nedohrání by mělo katastrofální následky.“
Jak mají v klubech postupovat v případě zjištění nakaženého? Platí pro sportovní kolektivy jiná pravidla?
„V případě zjištění nakaženého platí povinnost hlásit se na příslušnou hygienickou stanici, která nařídí pětidenní karanténu, popř. má dotyčný možnost podstoupit ještě kontrolní PCR test pro potvrzení přítomnosti nemoci. Pravidla tedy platí stejná jako pro všechna ostatní odvětví, a i fotbal je povinen je dodržovat. Nicméně oproti minulé sezoně je tu určitě jedna veliká výhoda a tou je, že je většina hráčů F:L očkovaná, proto by jedna nákaza v klubu neměla znamenat automaticky karanténu pro celé družstvo. Neočkovaných hráčů se restrikce mohou dotknout poměrně přísněji. Případný pozitivní nález v družstvu ale vždy řeší pracovníci hygieny individuálně.“
Řešili jste s Filipem Neusserem i problematiku návratu diváků na stadiony?
„Ano, to je téma číslo jedna. Kvůli mutaci omikron navrhovalo ministerstvo zdravotnictví zpřísnění opatření na 100 lidi na hromadných akcích, a to ještě za podmínky posilovací očkovací dávky. Jsem rád, že se tento týden podařilo Národní sportovní agentuře vyjednat, že ke zpřísnění nedojde a může se sportovat i nadále podle stejných pravidel i návštěvnosti. Pro kluby z F:L, pro které je vstupné od diváků ekonomicky podstatné, je to i tak likvidační. Předpokládám, že Slavia by vyprodala zápas proti Fenerbahce, Sparta zase proti Partizanu Bělehrad. Hrozí jim mnohamilionové ztráty. Proto úzce spolupracujeme s NSA a společně připravujeme pro ministerstvo zdravotnictví návrh bezpečných podmínek, za kterých by mohla liga pokračovat s vyšší povolenou návštěvností. Současná plošná opatření nedávají smysl, když v uzavřené sportovní hale pro tisíc diváků může být stejně lidí jako na otevřeném stadionu pro dvacet tisíc fanoušků. Nová pravidla by měla reflektovat velikost hal a stadionů.“
Kdy budete znát výstupy z jednání? Je stanovený termín?
„Minulý týden bylo domluveno na jednání NSA s ministerstvem zdravotnictví, že se připraví podrobný návrh pro významné sportovní akce a soutěže, mezi které samozřejmě profesionální fotbalové ligy patří. Předpokládám, že ještě tento týden NSA odešle návrh na ministerstvo a věřím v jeho schválení. FAČR se samozřejmě na procesu bude podílet, protože nás čekají nejen ligová, ale později i reprezentační utkání a i tam stojíme o co nejvyšší návštěvnost.“
Zprávy ze dne 16. března 2022
Srbský tenista Novak Djokovič bude moci i bez očkování proti koronaviru obhajovat titul na Roland Garros. Vzhledem k současnému uvolnění covidových omezení ve Francii to očekává ředitelka turnaje Amélie Mauresmová. Antukový grandslamový turnaj začne v Paříži 22. května. „Jak to teď je, nic nestojí Novaku Djokovičovi v cestě k účasti na French Open,“ řekla Mauresmová na tiskové konferenci k přípravám na letošní ročník pařížského grandslamu. Podle pořadatelů bude prvním bez jakýchkoliv koronavirových omezení od vypuknutí pandemie před dvěma lety.
Mílařka Kristiina Mäki se nezúčastní halového mistrovství světa v Bělehradě. Finalistka olympijských her v Tokiu měla před dnešním odletem na vrchol halové atletické sezony pozitivní test na koronavirus. Mäki v úterním rozhovoru pro deník.cz prozradila, že se covidem nakazili její partner Filip Sasínek i syn Kaapo. Sice se snažila izolovat, ale onemocněla rovněž. „Podle nejčerstvějších informací se k výpravě nepřipojí, protože i ten retest byl pozitivní,“ řekla dnes novinářům na letišti šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová. Více čtěte zde >>>
Zprávy ze dne 15. března 2022
V souvislosti se zimními olympijskými a paralympijskými hrami v Pekingu bylo provedeno přes 2,5 milionu testů na koronavirus. Celkem bylo 463 pozitivních případů. Konečné statistiky zveřejnili čínští organizátoři. Drtivou většinu testů nechali provést při olympiádě a v období závěrečných příprav na ni, tedy od 23. ledna do 20. února. Jednalo se o bezmála dva miliony testů. Odhalily 437 pozitivních případů, takže na zbytek období včetně březnové paralympiády, která skončila v neděli, připadlo jen dalších 26 pozitivních.
Vedení basketbalové NBA vyměřilo klubu Brooklyn Nets pokutu 50 tisíc dolarů za to, že umožnil neočkovanému Kyriemu Irvingovi vstup do šaten mužstva v hale Barclays Center. I po uvolnění koronavirových opatření v New Yorku totiž nemají osoby bez ukončené vakcinace proti covidu-19 do těchto prostor přístup a podle ligy klub porušil i bezpečnostní protokol NBA.
Zprávy ze dne 14. března 2022
Kanadský fotbalista Alphonso Davies, který měl po prodělaném koronaviru zdravotní potíže se srdcem, se vrátil po takřka dvou měsících k tréninku Bayernu Mnichov. Jednadvacetiletý krajní obránce dnes absolvoval běžeckou přípravu a přiblížil se k možnému návratu do soutěžních zápasů. „Jsem šťastný, že zase mohu dělat to, co miluji,“ napsal Davies. Rodák z ghanského Buduburamu, který v listopadu vyhrál ocenění pro bundesligového hráče měsíce, měl na začátku roku pozitivní test na koronavirus. Po něm u něj lékaři odhalili příznaky myokarditidy, neboli zánětlivého onemocnění srdečního svalu. Kvůli tomu si musel dát Davies několik týdnů pauzu.