Nejprve stadion Vila Belmiro, následně pohřební procesí. Oficiální rozloučení s ve čtvrtek zesnulým nejlepším fotbalistou všech dob Pelém proběhne na začátku tohoto týdne, fotbalový svět ale Brazilci vzdával hold po celý víkend. Platilo to zejména pro Premier League. „Fotbal už větší legendu nikdy nepozná,“ prohlásil trenér Liverpoolu Jürgen Klopp.
Počínaje 30. prosincem se každý jeden duel v rámci Premier League nesl v duchu rozlučky se zesnulou legendou. Ačkoli Pelé starému kontinentu své umění nikdy napřímo neukázal, i v Anglii byl nedostižným a vzývaným symbolem.
„Můj táta vždycky říkal: Pelé byl a bude vždycky nejlepší. A ať už mi budou lidé v budoucnu říkat cokoliv, vidím to stejně. Ale Pelého jsem viděl hrát jen jako kluk,“ zavzpomínal liverpoolský kouč Jürgen Klopp.
Jednotlivým zápasům předcházel minutový aplaus hráčů i fanoušků. Před duelem Liverpoolu s Leicesterem byly do středového kruhu umístěny květiny s dojemným vzkazem, jeden z čárových rozhodčích nazul kopačky s Pelého jménem na jazyku.
Na obří obrazovce London Stadium, kde se utkaly West Ham a Brentford, zase běželo před výkopem vzpomínkové video. Různé způsoby, ale se stejnou motivací. Naposledy se uklonit velikánovi.
Tady je místo Pelého posledního odpočinku, kam dorazilo procesí s ostatky fotbalové legendy. Jde o unikátní vertikální hřbitov Memorial Necrópole Ecumenica, kde bude Pelé v devátém patře za přítomnosti rodiny pohřben. Místo jeho posledního odpočinku se stejně jako výkony slavného Brazilce dostalo do Guinessovy knihy rekordů. Oficiálně jde o nejvyšší hřbitov na světě.
Kondolovat přijel také předseda Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Gianni Infantino, který již v pondělí vzbudil rozruch tím, že si nedaleko rakve legendárního útočníka udělal selfie s Pelého někdejším klubovým i reprezentačním spoluhráčem Limou. Více čtěte ZDE>>> Dvaapadesátiletý funkcionář po návratu do Evropy reagoval na kritiku: „Pelého spoluhráči mě požádali, abychom si udělali selfie, ale nevěděli, jak to udělat. Takže jsem jim chtěl pomoci, vzal telefon jednoho z nich a selfie vyfotil. Jestliže pomoc Pelého spoluhráčům má znamenat kritiku, rád v tom budu pokračovat:“
Před Pelého pohřbem se k události znovu vyjádřil legendární útočník Gary Lineker. „Sbohem Pelé. Děkuji za vše, co jsi udělal pro hru, kterou jsi učinil tak krásnou.“
Rakev byla umístěna na hasičské auto, které projede i kolem domu, v němž žije Pelého matka. Je jí 100 let. Podle brazilských médií je dlouhodobě upoutána na lůžko a není při smyslech.
Rakev s Pelého tělem bude na stadionu vystavena do dnešní 10. hodiny (14:00 SEČ), pak se procesí vydá na unikátní vertikální hřbitov Memorial Necrópole Ecumenica, kde bude pohřben. Půjde se kolem domu, ve kterém žije Pelého stoletá matka.
Možnosti vzdát Pelému hold dosud podle agentury AP využily tisíce fanoušků. Smuteční slavnost na stadionu potrvá do úterní 10. hodiny. Poté se procesí s rakví vydá na cestu městem na unikátní vertikální hřbitov Memorial Necrópole Ecumenica, kde bude Pelé v rodinném kruhu pohřben. Ještě předtím bude v blízkém katolickém kostele za fotbalovou legendu odsloužena mše. Státní policie k zajištění pořádku zahájila speciální operaci „Král Pelé“.
Fronta k Pelého rakvi se táhne několik bloků od Vila Belmiro.
Jako první se s Pelém loučila nejbližší rodina. Podívejte se na video.
Gianni Infantino se následně připojil mezi osobnosti, které se Pelému naposledy poklonily. Na hrací ploše stadionu i před ním se tvoří obrovské fronty.
Na pohřbu je přítomen i šéf FIFA Gianni Infantino, který vyzve všechny členské země, aby po legendárním Brazilci pojmenovaly aspoň jeden stadion.
Brazilci pojímají rozloučení ve velkém stylu. Převoz těla se uskutečnil před šestou hodinou ráno času v Santosu, i tak si fanoušci přivstali, ale ikonu doprovodili na poslední cestě. Lemovaly ji ohňostroje.
Pelého odkaz se řešil také na tradičním silvestrovském derby mezi Spartou a Slavií. „Já ho samozřejmě nezažil, ale co jsem slyšel od pamětníků, tak to byla opravdu velká fotbalová hvězda. I jako člověk byl velmi dobrý charakterově. Asi opravdu byl ten největší. Teď mu už konkurují Ronaldo a hlavně Messi, ale i tak to byl král fotbalu. Jenom ať odpočívá v pokoji,“ řekl bývalý reprezentační útočník Jan Koller. Na další ohlasy se podívejte ve videu.
Velké ligy v Anglii, Itálii a Španělsku věnují před nadcházejícími zápasy minutu k uctění památky zesnulé legendy Pelého. V Premier League se bude před výkopem tleskat, v Serii A a La Lize připomene slavného Brazilce minuta ticha. Hráči a rozhodčí v anglické lize budou mít na rukávech smuteční černou pásku. „Pro mnohé to byl největší fotbalista všech dob a mimořádný talent, jenž inspiroval miliony lidí na celém světě,“ uvedli představitelé Premier League o Pelém.
Zástupci Fotbalové asociace České republiky se na úterní pohřeb legendárního Brazilce Pelého do Santosu nevypraví, zaslali kondolence. „Na pohřeb se zástupce FAČR nevypraví, ale již jsme odeslali kondolence brazilskému svazu (CFB), FIFA (Mezinárodní fotbalová federace) a CONMEBOLu (Jihoamerická fotbalová konfederace),“ uvedl pro ČTK tiskový mluvčí FAČR Petr Halaburda.
Na stadionu FC Santos, kde Pelé působil po drtivou většinu svojí kariéry, bude v pondělí na 24 hodin ve středovém kruhu vystavena rakev s jeho ostatky, aby svému idolu mohli projevit poslední poctu fanoušci. Na místě už probíhají přípravy. V úterý v 10:00 místního času se pak vydá pohřební procesí na cestu městem, během níž bude míjet i dům, v němž žije Pelého stoletá matka Celeste. Podle posledních zpráv brazilských médií je dlouhodobě upoutána na lůžko a není při smyslech.
Mezinárodní federace FIFA stáhla na znamení smutku a respektu po úmrtí fotbalové legendy Pelého vlajky před svým sídlem v Curychu na půl žerdi.
Stručný vzkaz Garetha Balea: „Pelé byl velikán hry a důvod, proč spousta z nás miluje fotbal. Odpočívej v pokoji, legendo.“
Fakt, že se Pelého sláva dotýkala hvězd, připomněl americký Národní úřad pro letectví a vesmír. NASA po úmrtí legendárního fotbalisty zveřejnila na twitteru fotografii spirální galaxie, jež má ve svém středu zelenou a žlutou barvu. „Připomínáme si legendárního Pelého, mnohým lidem známého jako krále 'krásné hry'. Tento obrázek spirální galaxie v souhvězdí Sochaře ukazuje barvy Brazílie,“ napsala NASA k fotografii.
Místo posledního odpočinku Pelého se stejně jako rekordy tohoto legendárního brazilského fotbalisty dostalo do Guinessovy knihy rekordů. Jediný trojnásobný mistr světa fotbalové historie bude v úterý pohřben v Santosu v devátém patře vertikálního hřbitova Memorial Necrópole Ecumenica, oficiálně nejvyššího hřbitova na světě.
Slavný fotbalista koupil hrobku na unikátním hřbitově už před devatenácti lety. „Je to místo, z něhož vyzařuje duchovní klid a mír a kde se nikdo necítí deprimován,“ uvedl tehdy podle agentury SID. Deváté patro má být odkaz na číslo, s nímž hrál Pelého otec, také profesionální fotbalista.
Podle předsedy FIFA Gianniho Infantina se Pelého odkaz nedá vyjádřit slovy. Myslí si, že legendární fotbalista dosáhl nesmrtelnosti už dávno, a proto s námi bude žít navěky. Uvedl to v prohlášení na webu FIFA.
„Tohle je den, který jsme nechtěli, aby někdy nastal. Den, kdy jsme ztratili Pelého. 'Král' byl výjimečný v mnoha směrech,“ prohlásil Infantino. „Dnes všichni truchlíme nad ztrátou fyzické přítomnosti našeho drahého Pelého, ale on již dávno dosáhl nesmrtelnosti, a proto s námi zůstane navěky.“
Bývalý hráč Santosu a New Yorku Cosmos měl podle něj neodolatené vystupování. „Když jste s ním byli, zbytek světa se zastavil. Jeho život je víc než jen fotbal. Změnil k lepšímu vnímání v Brazílii, Jižní Americe a po celém světě. Jeho odkaz je nemožné vyjádřit slovy,“ uvedl dvaapadesátiletý funkcionář.
Pelému se poklonil také někdejší skvělý brazilský útočník Ronaldo. „Král fotbalu - jediný a jedinečný. Nejlepší hráč historie. Tvůj talent je škola, kterou by měl projít každý hráč. Tvůj odkaz přesahuje generace. Dnes a navždy tě budeme oslavovat. Děkujeme ti, odpočívej v pokoji,“ vzkázal nejlepší střelec MS 2002.
Na Pelého zavzpomínal i prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. „S jeho odchodem přišel svět o velkou sportovní ikonu. Z vlastní zkušenosti vím, že šlo o opravdového zastánce olympijských hodnot a hrdého nositele olympijské pochodně. Předat mu olympijský řád bylo ctí.“
Nad úmrtím Pelého smutní i bývalý kolumbijský brankář René Higuita, který se proslavil zákrokem „škorpion“ na brankové čáře proti Anglii. „Tvá vláda bude věčná... Děkujeme vám za váš odkaz, mistře,“ napsal na Twitter.
Pelé byl především mimořádný fotbalista, ovšem vysoce překračoval hranice sportu. Jako o největším v historii největší hry o něm mluví nejenom slavní hráči, ale také lidé umění či politiky. Co o něm pověděli? Čtěte ZDE>>>.
Světová média o úmrtí Pelého:
- Brazílie: Jako o králi fotbalu a nejlepšímu hráči v historii píší o Pelém brazilské noviny. Server G1 označuje Pelého za „největšího hráče v historii, který dokázal geniálně znovu vynalézt fotbal“. Podle stanice CNN Brasil se Pelému podařilo se proslavit po celé planetě v době, kdy „se globalizace zdála možná jen v příbězích o budoucnosti a platy hráčů měly ještě pozemský rozměr“.
- Argentina: Argentinský list Clarín o Pelém rovněž píše jako o „první hvězdě fotbalu“. „Ponecháme-li stranou tradiční rivalitu mezi Argentinou a Brazílie, tak nikdo nemůže být pochyby, že Pelé byl jedním z největších fotbalistů v dějinách a v očích mnohých lidí překonal i Diega Maradonu či Lionela Messiho,“ píše argentinský sportovní deník Olé.
- Francie: Podle francouzského sportovního deníku L´Equipe Pelé zanechal v dějinách fotbalu „nesmazatelnou stopu“. „Za smutkem se skrývá radost, že jsme ho, třeba na starých snímcích, mohli viděli hrát, tancovat, a dát jiný smysl nejuniverzálnější hře na planetě,“ píše deník . „Byl absolutním monarchou kulatého míče,“ napsal deník Le Monde, který připomíná i mnohé události z Pelého života mimo fotbalové hřiště a kritiky, kterým fotbalista čelil za příliš velkou náklonnost k vládnoucím politikům či nevýraznou kritiku rasismu v Brazílii.
- Velká Británie: Podle serveru BBC News však Pelé dokázal Brazílii, která je čím dál silněji rozdělená politickými spory, sjednotit. „V zemi, kde stále dominují rasismus a třídní diskriminace, byl Pelé, černošský fotbalista z chudinských poměrů, neuvěřitelným příběhem úspěchu,“ píše server. „Vždy zdůrazňoval schopnost fotbalu spojit národ a poskytnou příležitost i těm nejchudším Brazilcům,“ dodává BBC News.
- Španělsko: Španělský deník El País označuje Pelého za Miguela de Cervantese, známého španělského romanopisce, který „vynalezl novou myšlenku příběhu na posvátných hřištích fotbalu“. Barcelonský deník La Vanguardia považuje Brazilce za „poslední legendu fotbalu“. „Žádný jiný sportovec neměl tolik diváků a jeho obličej patří i po mnoha letech po ukončení kariéry mezi nejznámější na světě,“ dodává italský deník La Stampa.
Před nemocnicí Alberta Einsteina v brazilském městě Sao Paolo se několik hodin po úmrtí fotbalové ikony Pelého scházeli fanoušci napříč generacemi. Píše to agentura AFP. Vstup do nemocnice, kde byl Pelé hospitalizován několik týdnů, hlídá ochranka a obdivovatelé dostanou možnost se s jedním z nejznámějších brazilských fotbalistů rozloučit v pondělí na stadionu ve městě Santos, kde Pelé několik desetiletí hrál v dresu tamního klubu.
Brazilská vláda vyhlásila kvůli Pelého úmrtí tři dny smutku. Bude pohřben v úterý ve městě Santos, za jehož klub hrál. Svůj zármutek ze smrti dvaaosmdesátiletého fotbalisty vyjádřili stávající prezident Jair Bolsonaro i zvolený prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který se ujme úřadu v neděli.
Oblouk nad londýnským stadionem Wembley se dnes na Pelého počest rozsvítil v brazilských barvách.
Přečtěte si blog šéfredaktora deníku Sport a iSport.cz Lukáše Tomka.
Dnešní úmrtí Pelého rozesmutnělo Franze Beckenbauera. Slavný německý fotbalista byl Pelého reprezentačním soupeřem a v závěru kariéry klubovým spoluhráčem. „Fotbal dnes ztratil toho největšího ve své historii - a já jedinečného přítele. Měl tři srdce. Pro fotbal, pro svou rodinu a pro všechny lidi.“ Dvojnásobný držitel Zlatého míče oblékal se slavným Brazilcem v roce 1977 dres týmu New York Cosmos. „Šel jsem do USA, protože jsem chtěl bezpodmínečně hrát s Pelém v jednom mužstvu. Tahle doba po jeho boku byla jedním z nejlepších zážitků mého života. Hned jsme se stali americkými šampiony a Pelé mě poté nazval svým bratrem. Byla to pro mě nepředstavitelná pocta,“ řekl Beckenbauer. „Fotbal bude navždy patřit tobě! Zůstaneš tu navěky. Díky za tvou hru, Králi,“ vyprovodil svého přítele.
Úctu k Pelému chová také kanonýr Manchesteru City Erling Haaland, který legendárního Brazilce může vzhledem k svému věku (22 let) znát pouze z archivních záběrů. „Cokoliv dnes předvádí jakýkoliv fotbalista, Pelé to ukázal jako první,“ napsal na Twitteru.
Cennou fotografii z archivu mají s přáním od Pelého také pražští Bohemians.
Bývalý redaktor deníku Sport Karel Häring vzpomíná na setkání s fotbalovým králem.
Jeho trenér o něm v patnácti prohlásil, že se stane nejlepším fotbalistou světa. Trefa. V jeho éře to platilo jistě, pro mnohé se na takovém tvrzení nic nezměnilo ani s Maradonou či Messim. Pojďme si projít zásadní chvíle muže, jemuž fotbal i nadále bude říkat Král. Co (ne)víte o Pelém čtěte ZDE>>>
Roberto Rivellino, Pelého spoluhráč z týmu mistrů světa 1970: „Tvé místo je po boku Boha. Můj věčný králi. Odpočívej v pokoji.“
Fotbalová asociace Walesu: „Pelé nám zlomil srdce v roce 1958, když nás svým prvním gólem na mistrovství světa vyřadil. Dnes máme zlomená srdce opět. Myslíme na všechny Brazilce a celou fotbalovou rodinu.“
Robert Lewandowski, polský kanonýr: „Odpočívej v pokoji, šampione. Nebe má novou hvězdu a fotbalový svět ztratil hrdinu.“
Rivaldo, bývalý brazilský fotbalista: „Jsem vděčný bohu, že Pelé byl Brazilec. Náš fotbal znají a respektují na celém světě díky všemu, co předváděl na trávníku, a nikdy se na to nezapomene. Jsem hrdý na to, že jsem hrál na dvou mistrovstvích světa s číslem 10, které on posvětil.“
Pelé měl fanoušky také mezi tenisovými hvězdami.„Smutný den pro fotbalový svět, smutný den pro sportovní svět. Pelého odkaz bude navždy s námi. Neměl jsem to štěstí ho vidět hrát, ale vždy mi říkali, že byl králem fotbalu. Odpočívej v pokoji,“ napsal Španěl Rafael Nadal.
Přínos Pelého ocenil také bývalý americký prezident Barack Obama. „Chápal sílu sportu, která spojuje lidi.“
Odpočívej v pokoji, napsal na Instagram Lionel Messi, kapitán letošních mistrů světa z Argentiny.
K truchlícím fotbalovým hvězdám se přidal také Cristiano Ronaldo. „Pouhé 'sbohem' věčnému Králi Pelému nedokáže vyjádřit bolest, která nyní svírá celý svět fotbalu. Inspiroval mnoho milionů lidí. Náklonnost, kterou mi projevoval, jsem mu oplácel ve všech okamžicích, které jsme spolu sdíleli, i na dálku. Nikdy nebude zapomenut a jeho památka zůstane navždy v každém z nás, milovníků fotbalu.“
Reakce, na kterou se čekalo. Na Instagramu zveřejnil dojemný vzkaz Neymar, Pelého pokračovatel v brazilské reprezentaci. „Před Pelém byla desítka jen číslo. Četl jsem tento výrok během života, ale přijde mi neúplný. Před Pelém byl fotbal pouze sport a Pelé ho úplně změnil. Fotbal se stal uměním, zábavou, dal hlas chudým, černochům a hlavně byla vidět Brazílie. Fotbal a Brazílie mají své postavení zásluhou krále. Odešel, ale jeho kouzlo zůstává. Pelé navždy.“
Bývalý fotbalista a vyhlášený špílmachr Pavel Horváth choval k Pelého umění na hřišti obdiv.
Ohlasy z Anglie od vedení Premier League, Manchesteru United, bývalého reprezentačníh kanonýra Wayna Rooneyho i zpěváka a velkého fotbalového fanouška Liama Gallaghera.
Petr Fousek, předseda FAČR: „Je to smutný okamžik pro fotbal na celém světě. Pro mnoho generací byl Pelé nepřekonatelnou legendou, králem našeho sportu. Celý fotbalový svět teď bude truchlit. Po nedávné oslavě fotbalu (na mistrovství světa) v Kataru přichází smutná chvíle.“
Jaroslav Šilhavý, trenér české reprezentace: „Fotbal ztratil neobyčejnou osobnost a bez přehánění i svůj symbol. Mám obrovský obdiv a respekt k tomu, co (Pelé) dokázal a co pro světový fotbal udělal.“
Kapitán české reprezentace Tomáš Souček: „Je neskutečné, co dokázal. Legendou byl nejenom ve své době, ale i pro naši generaci, a po právu jí zůstane napořád. Je to smutná zpráva pro celý fotbal.“
Předseda FAČR Petr Fousek označil úmrtí Pelého za smutný okamžik pro fotbal. Pro mnoho generací byl nepřekonatelnou legendou, uvedl na webu.
Jedna sportovní legenda o druhé sportovní legendě. Kvůli smrti Pelého truchlí také sprinter Usain Bolt.
První reakce od jedné ze současných nejzářivějších fotbalových hvězd. Podle Kyliana Mbappého nebude Pelého dědictví nikdy zapomenuto.
Ohlasy od redaktorů deníku Sport a iSport.cz na Pelého úmrtí.
Fotbalový komentátor a bývalý anglický reprezentant Gary Lineker: „Pelé hrál hru, ke které se přiblížilo jen pár vyvolených. Třikrát zvedl nejžádanější zlatou trofej v krásném žlutém dresu. Možná nás opustil, ale patří mu fotbalová nesmrtelnost.“
Smutná zpráva pro celý fotbalový svět. V 82 letech zemřel legendární Pelé. Brazilský útočník jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa a je považován za nejlepšího hráče historie. Úmrtí jedné z nejslavnějších postav světového sportu oznámila rodina.
- Pelé se od loňského září léčil s rakovinou tlustého střeva a od 29. listopadu byl hospitalizován na klinice Alberta Einsteina v Sao Paulu.
- Ve středu ošetřující lékaři oznámili, že se Pelého stav výrazně zhoršil. Spolu s postupující rakovinou diagnostikovali rovněž srdeční a ledvinovou dysfunkci a museli nasadit léčbu zánětu dýchacích cest.
- Vánoční svátky s Pelém v nemocnici trávila rodina.
„S Pelém jsem se potkal na mistrovství světa 2006. Sice nejsem člověk, co trpí nervozitou, ale tenkrát jsem byl hodně nervózní. Od Pelého jsem dostal podepsaný dres, moc si toho vážím. Ukázal mi, že i když jste nejslavnější osoba na planetě, pořád se můžete chovat jako normální člověk. Na to nikdy nezapomenu a to jsem si také odnesl jako ponaučení,“ vyznal se Klopp.
Speciální bylo víkendové loučení na Ostrovech především pro Pelého krajany. Záložník Newcastlu Bruno Guimaraes na hřiště nastoupil v brazilském dresu. Antony z Manchesteru United zase na televizní kamery ukázal tričko s nápisem ‚Odpočívej v pokoji‘, které měl pod svým dresem.
„Věřím, že každý člen fotbalového světa cítí velkou ztrátu. My Brazilci skutečně truchlíme. Máme jasno v tom, že byl nejlepší ze všech,“ vzkázal gólman Liverpoolu Alisson.
Počínaje pondělkem se hlavním dějištěm loučení stane Brazílie. K uctění památky Pelého odcházející prezident Jair Bolsonaro a ten nastávající Luiz Inácio Lula da Silva vyhlásili tři dny státního smutku.
„Jen málokterý Brazilec vynesl jméno naší země tak vysoko jako Pelé,“ zdůraznil Lula.