16. února 2023 • 22:10

Fousek kandiduje do UEFA: Závazek, mám podporu od klubů i regionů

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kometa - Vítkovice: Prokletí letošního play off pokračuje! Utkání přerušila rýha v ledu
Olomouc - Pardubice: Drama pokračuje! Tvrdou ranou zařídil srovnání Košťálek, 4:4
VŠECHNA VIDEA ZDE

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Petr Fousek se bude ucházet o pozici ve výkonném výboru Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Volební kongres se uskuteční 5. dubna v Lisabonu, kde bude také vybrán nový šéf UEFA. O Fouskově kandidatuře informovala FAČR v tiskové zprávě.„Kandidatura do UEFA byla součástí mého volebního programu před dvěma lety a řada našich klubů i regionů mě k ní tehdy i přímo vyzývala. Byl jsem také podpořen i mnohými zahraničními fotbalovými asociacemi v čele se středoevropskými svazy na nedávné schůzce v Budapešti. Cítím proto jako závazek se v zájmu celého českého fotbalu o místo ve vedení UEFA pokusit,“ uvedl Fousek, který se stal předsedou FAČR předloni v červnu.

Český fotbal měl ve vedení UEFA naposledy zastoupení před více než 20 lety, v období mezi roky 1996 a 2002 byl členem výkonného výboru tehdejší předseda František Chvalovský. V roce 2011 se o kandidaturu neúspěšně pokusil někdejší šéf asociace Ivan Hašek. Nejvýše postaveným českým funkcionářem v novodobé historii byl bývalý předseda Václav Jíra, který byl v období 1978 až 1992 místopředsedou UEFA.

Kongres v Lisabonu bude volit prezidenta UEFA na období mezi lety 2023 a 2027. Jediným kandidátem je dosavadní předseda Aleksander Čeferin ze Slovinska, kterého FAČR na předsedu navrhla a podporuje již od počátku jeho kampaně.

Vedle prezidenta bude kongres volit také devět členů výkonného výboru. Výbor má celkem 19 zástupců a každé dva roky se volí pouze polovina nových členů. Vedle Fouska se o sedm míst uchází dalších deset šéfů jednotlivých asociací, veřejným hlasováním se pak uskuteční volba ženské členky Laury McAllisterové z Walesu a Němce Hanse-Joachima Watzkeho, kteří nemají protikandidáta.

Fousek, který hovoří čtyřmi světovými jazyky, se v kruzích mezinárodního fotbalu pohybuje desítky let a má respektované renomé. V kariéře působil v řadě orgánů UEFA i FIFA a byl vyslán i na 19 zahraničních misí za účelem pomoci řešit problémy tamních asociací. Tři roky působil jako expert FIFA a UEFA v Řecku.

Vstoupit do diskuse
0

MS ve fotbale 2022 - Mistrovství světa v Kataru

Výsledky MS ve fotbale Kde sledovat MS ve fotbale v TV? Tabulka MS 2022 Pavouk play off Stadiony MS v Kataru Hry a fantasy k MS

Mistrovství světa ve fotbale 2022 se konalo od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Turnaje se zúčastnilo 32 týmů. Titul získala Argentina s kapitánem Lionelem Messim, když ve finále po penaltovém rozstřelu porazila obhájce titulu z Francie 4:3. Bronz slavi Chorvatsko. Česká fotbalová reprezentace se bohužel na světový šampionát do Kataru nekvalifikovala, poté co v baráži podlehla Švédsku 0:1.

Fotbal dnes * Zemřel PeléFotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud