Šikovní, ale slabší. Fotbal řeší, jak dát šanci talentům, kteří (ještě) nevyrostli

Belgie, toť země fotbalového pokroku. Není divu, že tady před dvanácti lety vznikl projekt zvaný future reprezentace, tedy národní týmy budoucnosti. V nich dostávají šanci chlapci od čtrnácti do sedmnácti let, kteří fyzicky zaostávají. Rozdíly jsou obrovské, a to především v kategoriích U14 a U15, postupně se srovnávají.
V Belgii se kdysi sešly chytré hlavy a lekly se. Vždyť jim sítem mládežnických reprezentací málem propadl Kevin De Bruyne, aktuálně hvězda Manchesteru City a jeden z nejlepších tvůrců hry na světě. Do mládežnického národního mužstva poprvé nakoukl až v osmnácti – to je na takový talent nezvykle pozdě. Dnes má 181 centimetrů, jeho vývoj však byl pomalejší.
I proto vznikly future reprezentace. Z českých borců prošli těmito týmy například liberecký talent Denis Višinský, plzeňský host v Jablonci Pavel Šulc či členové áčkové reprezentace David Zima, jenž kope v Itálii, kometa posledních měsíců David Jurásek ze Slavie a jeho spoluhráč Lukáš Provod.
Bylo by jich zřejmě více, potíž však je, že v tuzemsku projekt zastavil na delší čas covid, byl uspán.
Ale zpět k jeho náplni.
„Rozdíly mezi kluky jsou obrovské, potvrzují nám to i naše měření, která děláme,“ vysvětluje Pavlína Kalčíková, koordinátorka fyzioterapie a kondičního tréninku úseku mládeže fotbalové asociace.
Důkaz nabízí liga U15. Její nejmenší hráč měřil na začátku sezony 146