Ve čtvrtek vypovídal v soudním líčením s Romanem Berbrem a spol. bývalý rozhodčí Tomáš Grímm, jeden z hlavních obviněných. Už dřív se rozhodl spolupracovat a přistoupil na návrh dohody o trestu. Dnes podrobně popsal jednání s Romanem Rogozem i Berbrem, přiznal úplatky i podvod s fakturou. Na jeho výpověď Berbr reagoval. „Kdo uvěří kazetě, kterou tady přehrál pan Grímm..." začal. Řeč zakončil třemi slovy: „Pomáhej všem pánbůh." Mluvil i Martin Svoboda přezdívaný Chřestýš. Dnešní jednání jsme na webu iSport.cz sledovali ONLINE, projděte si podrobně všechny výpovědi.
Některé věty se mu neposlouchaly lehce. Roman Berbr (68) nesnáší, když se mu někdo postaví. Přesně tohle udělal Tomáš Grímm (43). Bývalý sudí přiznal vinu v aféře kolem někdejšího místopředsedy FAČR. Během téměř čtyřhodinové výpovědi v síni plzeňského okresního soudu popsal, jak přebíral úplatky, chystal fiktivní faktury, jaký vliv měl Berbr na celé fotbalové hnutí. Hlavní obžalovaný na konci čtvrtečního jednání vše popřel. „Kdo uvěří kazetě, kterou tady přehrál pan Grímm...,“ prohlásil razantně.
Zatímco předchozí výpovědi hrály do not hlavnímu obžalovanému, Grímm přiznal některé věci, kvůli kterým stojí Berbr před soudem. Už během vyšetřování se rokycanský podnikatel rozhodl přijmout status spolupracujícího obviněného. Pomohl tak rozkrýt případy podezřelých zápasů, kde se točily úplatky a dohodnuté výsledky, i machinace s fiktivními fakturami.
Berbr čekal až na samotný závěr čtvrtečního líčení, kdy vstal a na Grímma spustil rychlé otázky. Co mimo jiné zaznělo?
Berbr: Pamatuješ si mě jako rozhodčího? Jaký jsem byl? Výborný, dobrý, špatný?
Grímm: „Dobrý.“
B: Byla dobrá volba, když jsem skončil v lize a šel do odborné komise rozhodčích?
G: „Pro rozhodčí to byl určitě přínos.“
Poté ho soudce upozornil, že musí přejít do vykání.
Byli v Česku dobří rozhodčí? „Byli.“
Špatní? „Ano.“
Za jakého rozhodčího jsem vás považoval já? „Za dobrého.“
Je pravda, že jste nechtěl jezdit pískat na některé kluby? „Ano.“
Vetovaly vás některé kluby? „Ano.“
Semináře pro rozhodčí, kdo dělal přednášky a videa? „Roman Berbr.“
Kdo měl nejvíc zákulisních informací v českém fotbale? „Roman Berbr.“
Palbu otázek přerušil soudce Žák a tázal se: „Kam otázkami směřujete?“ „Abyste navnímal, že fotbal nefunguje černobíle,“ reagoval Berbr. Na samý závěr rozcupoval celou Grímmovu výpověď.
„Kdo uvěří kazetě, kterou tady přehrál pan Grímm... Je na každém, jak to navnímal. Že se ta přehratá kazeta hodila policii, o tom žádná. Poté, co jsem dnes osobně slyšel od Grímma, nemohu přijmout variantu, že v procesu má osoba s největším počtem návrhů na tresty také největší výhodu. Na závěr řeknu jen tři slova - pomáhej všem pánbůh,“ narážel na to, že spolupracujícímu Grímmovi hrozí podmínka, zatímco Berbrovi navrhuje žalobce až sedmiletý trest ve vězení s ostrahou.
Grímm figuruje v šesti kauzách z jara 2019 a zimy 2020. Přiznal úplatky od Romana Rogoze, dalšího obviněného v té době pracujícího ve prospěch Vyšehradu. Šlo například o zápas ČFL Radotín – Dobrovice, Grímm od Rogoze přijal 20 000 korun. „Jelikož se Berbr znal s Rogozem, vnímal jsem to tak, že by bylo lepší, aby vyhrály Dobrovice,“ řekl sudí. Situace se opakovala v zápase Vyšehrad - Ústí nad Orlicí. Grímm tentokrát převzal od Rogoze 30 000. „Jednu část dostával rozhodčí, druhou delegát. Dvacet tisíc bylo výhradně pro mě,“ vyjádřil se Grímm.
Na stejný zápas dostal nabídku 200 000 korun od Záp, které naopak tlačily na úspěch Ústí, což nahlásil nadřízenému Berbrovi. „Byla to velká částka, chtěl jsem, aby o tom věděl, bylo na něm, jak s tím naloží. V žádném případě nechtěl, abych nabídku akceptoval,“ řekl. Nabídku od Rogoze už Berbrovi nezmínil. „Kdybych nabídku od něj nevzal, mimo jiné to znamenalo, že jsem přijal tu od Záp.“
Soudce zajímaly i faktury, které Grímm vytvořil pro Berbra spolu s dalším obviněným Michalem Káníkem za účelem fiktivního semináře a nákupu fotbalových pomůcek pro Plzeňský krajský fotbalový svaz. Za to inkasoval 50 000 a opět přiznal vinu.
Soud pokračuje v týdnu od 12. června, vypovídat by měl i další obviněný Roman Rogoz. Finální verdikt zazní od soudu nejspíš až na začátku nového roku.
Zprávy ze dne 18. dubna 2023
Berbr právě začíná mluvit, hovořit bude o třech tématech - struktura fotbalové asociace, ovlivněné zápasy a faktury z Plzeňského fotbalového kraje.
Mluví pevným hlasem. „Zatím jsem nikde nehovořil, protože vše, co bych řekl, by bylo použito proti mně.“
Berbr nejprve odmítá, že by existovala nějaká organizovaná skupina. „Neexistovalo žádné setkání, kde bychom byli ve čtyřech nebo aspoň ve třech.“
Berbr si požádal o stolek na poznámky, u výslechu bude sedět. Soudce se na úvod Romana Berbra ptá, zda je ochoten uvést údaje o osobních poměrech. „Zatím ne,“ říká.


Dnes v 9.00 začíná u okresního soudu v Plzní druhý den procesu s Romanem Berbrem. Bývalý místopředseda FAČR už stojí před soudní síní, připravený k výpovědi. Očekává se, že bude mluvit dlouze. Údajně má připravených sto stran textu, hovořit má až tři hodiny, možná více. V soudní síní smí být z obžalovaných pouze Berbr, další dvacítka nemá z rozhodnutí soudce Vladimíra Žáka do soudní síně přístup.
Dnes by se mělo dostat i na další velkou šajbu korupčního skandálu Romana Rogoze. Vše ale bude záviset na délce Berbrovy výpovědi.

Pět zápasů, které Berbr podle obžaloby ovlivnil:
Obžaloba uvádí celkem 10 utkání, která obžalovaní ovlivnili. Pět z nich se týká Romana Berbra. Která to jsou a co se kolem nich mělo podle státního zástupce dít?
Olympia Radotín–Dobrovice
Hráno: 4. května 2019, utkání 26. kola ČFL
Obvinění: Berbr, Grímm, Káník, Rogoz a FC Slavoj Vyšehrad
Roman Rogoz kontaktoval Tomáše Grímma, který duel pískal, aby ho za přesně nezjištěnou finanční částku ovlivnil primárně za účelem ztráty Radotína, přímého soupeře Vyšehradu v boji o postup do druhé ligy. K přijetí nabídky ho přesvědčovali také Michal Káník a Roman Berbr. Týden po zápase Rogoz předal Grímmovi částku 20 000 korun.
Vyšehrad–Jiskra Ústí nad Orlicí
Hráno: 25. května 2019, utkání 29. kola ČFL
Obvinění: Berbr, Grímm, Rogoz, Janoch, Kříž, Skála a FC Slavoj Vyšehrad
Berbr využil svého vlivu a dominantního postavení ve fotbalovém prostředí a na základě žádosti obviněného Rogoze zařídil nominaci jím předem vybraného a domluveného hlavního rozhodčího Grímma a asistentů rozhodčího Marka Janocha a Jiřího Kříže a delegáta utkání Miroslava Skálu. To proto, aby Rogozovi usnadnil ovlivnění zápas nabídkou úplatku. Rogoz předal Grímmovi 30 000 korun, kterou si sudí a delegát rozdělili.
Loko Vltavín–Vyšehrad
Hráno: 29. května 2019, 34. kolo ČFL
Obvinění: Rogoz, Berbr, Cihlář, Uvíra a FC Slavoj Vyšehrad
Berbr na Rogozovu žádost slíbil hlavnímu Janu Cihlářovi za ovlivnění utkání kariérní postup, což se následně v podobě zařazení na profesionální listinu rozhodčích stalo. Rogoz dále nabídl Martinu Uvírovi, hráči Vltavínu, nejméně 100 000 za ovlivnění utkání, které mu následně předal.
Sokol Živanice–Vyšehrad
Hráno: 1. června 2019, utkání 30. kola ČFL
Obvinění: Berbr, Rogoz, Hájek a FC Slavoj Vyšehrad
Rogoz využil svého vlivu a na základě požadavků Rogoze a hlavního rozhodčího Roberta Hájka zařídil Hájkovu nominaci k zápasu. Berbr po sudím následně požadoval ovlivnění, Rogoz poté Hájkovi slíbil a následně nechal předat 100 000 korun.
Vyšehrad–FK Litoměřicko
Hráno: 8. června 2019, 31. kolo ČFL
Obvinění: Berbr, Grímm, Rogoz, Janoch, Pýcha a FC Slavoj Vyšehrad
Berbr na základě požadavku obviněného Rogoze využil svého vlivu a zařídil nominaci hlavního rozhodčího Janocha a asistenta Grímma. Rogoz po sudích požadoval ovlivnění výsledku, což Janoch přijal. Rogoz poté prostřednictvím Káníka předal Janochovi přesně nezjištěnou částku, jenž z ní dal 10 000 Grímmovi. Rogoz také nabídl úplatek litoměřickému představiteli Martinu Pýchovi, aby zajistil, že k zápasu nastoupí výkonnostně slabší hráči. Ten nabídku přijal, k čemuž ho přesvědčoval i Berbr.
Zprávy ze dne 17. dubna 2023
Pojďme si ještě shrnout, jaké jsou návrhy trestů:
Nepodmíněně
Roman Berbr, bývalý místopředseda FAČR
Za co: podplacení, pomoc k podplacení, zpronevěra, účast na organizované zločinecké skupině
Navržený trest: 7 let ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 6 000 000 korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu obchodní korporace v trvání 5 let
První vyjádření před soudem (obhájce): „Necítí se vinen.“
Roman Rogoz, bývalý sportovní manažer Vyšehradu
Za co: podplacení, pomoc ke zpronevěře, účast na organizované zločinecké skupině
Navržený trest: 7 let ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 350 000 korun
První vyjádření před soudem: „Necítím se být vinen. Na dohodu o vině a trestu nepřistupuji. A budu vypovídat.“
Michal Káník, bývalý fotbalista a funkcionář
Za co: pomoc k podplacení, pomoc ke zpronevěře, účast na organizované zločinecké skupině
Navržený trest: 4 roky ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 504 000
První vyjádření před soudem: „Mým cílem je uzavření dohody o vině a trestu. (pro soud to byla nová skutečnost). Vypovídat budu.“
Podmíněně
Tomáš Grímm, bývalý rozhodčí
První vyjádření před soudem: „Cítím se být vinen. Trvám na dohodě o vině a trestu. Jsem ochotný vypovídat.“
Kdo přiznává vinu:
Marek Janoch, bývalý rozhodčí
Petr Tarkovský, prostředník
Kdo nepřiznává vinu:
Jan Cihlář, bývalý rozhodčí
Robert Hájek, bývalý rozhodčí
Jiří Houdek, bývalý rozhodčí
Jiří Kabyl, bývalý delegát
Zdeněk Koval, bývalý rozhodčí
Jiří Kříž, bývalý rozhodčí
Jiří Musil, bývalý rozhodčí
Michal Myška, bývalý rozhodčí
Martin Pýcha, manažer
Miroslav Skála, bývalý rozhodčí
Martin Svoboda, zákulisní hráč
Jana Štychová, bývalá rozhodčí
Martin Uvíra, bývalý hráč
Miloš Vitner, bývalý rozhodčí
Pavel Vlasjuk, bývalý rozhodčí
(…)
FC Slavoj Vyšehrad, a.s., fotbalový klub
peněžitý trest 900 000 korun
Všichni aktéři kauzy jsou zpátky v jednací místnosti, předseda soudního senátu Vladimír Žák postupně předčítá plán výslechů.
- V úterý v 9.00 bude vyslechnut Roman Berbr
- v odpoledních hodinách bude následovat Roman Rogoz
- Michal Káník předstoupí před soud ve čtvrtek v 9:00
- Tomáš Grímm bude vypovídat ve čtvrtek 18. května, tedy v plánovaném druhém týdnu procesu
Důležitá informace pro obžalované: přítomnost u výslechů není možná, pouze v případě, že obžalovaný již poskytl svoji výpověď.
Berbrův první obhájce pro tuto chvíli končí. Začíná hovořit jeho druhý obhájce, který zpochybňuje zákonnost odposlechů. V době jejich schválení podle něj neexistovalo důvodné podezření o spáchání trestného činu, takže neměly být povoleny.
Obhájce zpochybňuje také zákonnost povolení sledování osob. Vysvětluje, že v době jeho odsouhlasení ještě policejní orgán nemohl mít podezření, které by povolení umožňovalo.
Právní zástupce Berbra říká: „Chtěl bych zmínit zajímavou věc. Někteří obžalovaní chtějí přistoupit na Dohodu o vině a trestu, přitom z jejich vyjádření není zřejmé, zda si připadají vinni. Připadá mně to, že přistoupení na dohodu je z jejich strany účelové.“
Sýkora nadále zpochybňuje všechny skutky popsané obžalobou. Jak ovlivnění zápasů třetí ligy (prý Berbr neměl žádný zájem, aby tak činil), tak záměrné nasazování sudích na jednotlivé zápasy. Dle Sýkory neměl žádnou formální moc, aby tak mohl konat.
Obhájce Michal Sýkora zásadně odmítá stěžejní bod obžaloby, a sice tvrzení, že v některých případech šlo o trestný čin v rámci organizované zločinecké skupiny. Vypočítává znaky, které musí podle trestního zákoníku taková skupina mít. A tvrdí, že k jejich naplnění nedošlo.
Roman Berbr ústy svého obhájce odmítá, že by se se zápasy, o nichž mluví obžaloba, jakkoli manipulovalo.
Obhájce Sýkora: „Obžalovaný prostředky Plzeňského KFS nezpronevěřil. Byl finančně zajištěný.“

Vzhledem k tomu, že je v soudní síni velmi špatně slyšet, zaznamenány jsou pouze výňatky z obhájcova projevu:
- odmítáme skutky tak, jak jsou popsané v obžalobě
- zároveň musíme poukázat na masivní medializaci
- došlo k obrovským únikům z trestního spisu
- z jeho obsahu byly prezentovány články na pokračovaní, v nichž byl můj klient vykreslován v nejhorších barvách
- vypadalo to, jako by mého klienta odsoudili
- přitom mu není obžalobou kladeno za vinu, že měl ovlivňovat zápasy nejvyšší soutěže, že měl ovlivňovat zápasy pro sázkové kanceláře tak, jak se psalo v médiích
- proto jsme očekávali, že dojde ke korekci ze strany policejního orgánu, nestalo se tak
- proto se můj klient bude vyjadřovat pouze k věcem, které mu klade za vinu obžaloba. Tedy k popsaným deseti zápasům v ČFL a ke dvěma případům údajné zpronevěry
Právě hovoří obhájce Romana Berbra. Obžalobu odmítá a považuje body, které obsahuje, za sporné. „Je nutné odmítnout zejména to, že obžalovaný měl být členem či dokonce vedoucím organizované skupiny.“ A obhájce postupně odmítá všechny další body obžaloby.
Berbrův obhájce odmítá, že by jednání jeho klienta mělo posílit jeho postavení ve fotbale. „Jedná se o obecné tvrzení,“ říká s tím, že chybí bližší zdůvodnění.
Jednání po krátké přestávce pokračuje. Jednotliví obžalovaní se nyní vyjadřují. Jako první Roman Berbr. Předstoupil před soudce a na dotaz, zda porozuměl poučení, odpověděl: „Porozuměl.“ Dále za něj mluvil obhájce Michal Sýkora. Ten prohlásil: „Obžalovaný Roman Berbr se necítí vinen. Nechce uzavřít dohodu o vině a trestu. Bude vypovídat.“ A také prohlásil, že skutečnosti uvedené v žalobě považuje jeho klient za sporné.


Podívejte se na příchod Romana Berbra k soudu, kam dorazil kolem 9. hodiny.

Nyní státní zástupce přechází ke skutkům údajné defraudace na Plzeňském krajském fotbalovém svazu.
Státní žalobce čte další bod zpronevěry: Obvinění Berbr, Káník, Rogoz a Tarkovský podle něj v září 2019 poškodili Plzeňský KFS, když Káník po domluvě s Berbrem a Rogozem vystavil jméněm společnosti Zempol Profi fakturu na 733 744 korun na dodání vybavení pro rozhodčí a částku 744 392 na dodání sportovního vybavení. A přestože Káník věděl, že k dodání fakturovaného vybavení nedojde, tuto fakturu doručil poškozenému PKFS k proplacení. Berbr pak z pozice předseda PKFS rozhodl v úmyslu obohatit se o jejich proplacení.
Scholle také popisuje případ z února a března 2020, kdy byly Grímmem na základě požadavků Berbra vystaveny fiktivní faktury na dodání sportovního zboží a zajištění semináře pro mládežnické trenéry ve výši 221 188 Kč, 205 276,50 Kč a 423 500 Kč. „Obžalovaný Berbr, ačkoli věděl, že fakturovaná plnění z těchto faktur nebyla a nebudou nikdy poskytnuta, z pozice své funkce předsedy výkonného výboru PKFS, v jehož pravomoci bylo mimo jiné nakládat s jeho majetkem, rozhodl v úmyslu obohatit se na úkor PKFS.“
Nyní Scholle předčítá, čím jsou dle jeho optiky obžalovaní vinni.
Třeba u Berbra zaznělo toto: „Usnadnil jinému, aby sám poskytl úplatek jinému v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu, a spáchal uvedený čin jako člen organizované zločinecké skupiny.“ A ještě: „Sám poskytl úplatek jinému v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu a spáchal uvedený čin jako člen organizované zločinecké skupiny.“
V případě Romana Rogoze zaznělo: „Prostřednictvím jiného poskytl úplatek jinému v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu a spáchal uvedený čin jako člen organizované zločinecké skupiny."
Státní zástupce čte z obžaloby zápasy, které měli obvinění ovlivnit „vedeni společným úmyslem ovlivnit“. Jako první zmiňuje utkání SC Olympia Radotín - Fotbalový klub Dobrovice (ČFL) ze 4. 5. 2019. Ovlivnění mělo jít ve prospěch Dobrovic a dopustiti se ho měli Berbr, Grímm, Káník, Rogoz a FC Slavoj Vyšehrad. A dále Berbr, Grímm, Rogoz, Janoch, Kříž, Skála a FC Slavoj Vyšehrad měli ovlivnit duel ČFL Vyšehrad - Jiskra Ústí nad Orlicí z 25. 5. 2019.
Nyní Scholle hovoří o ovlivnění výsledku ve prospěch Vyšehradu v zápase se Živanicemi. „Obžalovaný Berbr po osobní schůzce s Rogozem využil svého vlivu a dominantního postavení ve fotbalovém prostředí a na základě požadavků obviněného Rogoze a obviněného Hájka, kterého předem vybral jako rozhodčího uvedeného zápasu, udělil telefonicky pokyn Václavu Kohoutovi, členovi Komise rozhodčích řídící komise pro Čechy, který vypisoval nominace rozhodčích na jednotlivá utkání, aby na výše uvedené utkání nominoval jako hlavního rozhodčího obviněného Hájka a dále asistenty rozhodčích Lukáše Raplíka a Gabrielu Hanákovou, v úmyslu usnadnit možnost ovlivnění tohoto zápasu nabídkou úplatku ze strany obviněného Rogoze.“ A také popsal, že Berbr po rozhodčích Hájkovi požadoval ovlivnění zápasu, jemuž nabídl nespecifikovanou částku peněz.
Vypadá to, že všichni obžalovaní celkem poctivě poslouchají řeč státního zástupce, Berbr působí nezúčastněně, hledí do země a na Scholleho se vůbec nedívá.

Státní zástupce Jan Scholle praví: „Obžalovaní Roman Berbr, Tomáš Grímm, Michal Káník a Roman Rogoz v období nejméně od května 2019 do června 2020, na různých místech České republiky, po předchozích vzájemných dohodách vyvíjeli soustavnou společnou činnost s úmyslem získat neoprávněný majetkový či nemajetkový prospěch pomocí narušení regulérnosti a řádného průběhu fotbalových utkání soutěží pořádaných Fotbalovou asociací České republiky, IČ 004 06 741 (dále jen „FAČR“), a to České fotbalové ligy a Národní ligy."
A pokračuje: „Roman Berbr jako tehdejší II. místopředseda Výkonného výboru FAČR činnost skupiny řídil a umožňoval její fungování v úmyslu upevnit si vazby, které mu zajišťovaly udržení vlivu a jeho funkce ve FAČR, tak, že za účelem prosazování svých mocenských a ekonomických zájmů ovlivňoval ze svého faktického dominantního postavení ve FAČR nasazování rozhodčích na jednotlivá vybraná utkání České fotbalové ligy a Národní ligy dle požadavků obviněného Romana Rogoze, který vystupoval jako sportovní ředitel FC Slavoj Vyšehrad a.s., v zájmu této společnosti."
Postupně Scholle přechází ke konkrétním skutkům.

Do budovy okresního soudu dorazil hlavní aktér Roman Berbr. Krátce po něm i Roman Rogoz. Obžalovaní se svými právními zástupci v úzké chodbě stojí před soudní síní. Lehce zarostlý Berbr s tváří pokerového hráče nedal znát jakékoliv emoce.



Připomeňme si, jak vypadal Roman Berbr při propuštění z pankrácké vazební věznice v listopadu 2021.


