Platy fotbalistů půjdou dolů

Martin Vaniak
Martin VaniakZdroj: Barbora Reichová
Horst Strnad
Fotbal
Začít diskusi (0)

Částky vynakládané na mzdy a prémie hráčů mnohde tvoří až tři čtvrtiny rozpočtu klubu. Jedním z opatření ke stabilizaci klubových rozpočtů může být snížení platů hráčů.

Snížení platů fotbalistů totiž nastane zcela jistě. A zdaleka ne pouze jako důsledek finanční krize a ekonomické recese. „V roce 2010 vstoupí v platnost novela zákona.

Finanční krize udeřila do míče >>>

Hráči se tak z podnikatelů stanou prakticky zaměstnanci. To znamená, že zaměstnavatelé, tedy kluby, budou za hráče muset platit sociální a zdravotní pojištění. To pro kluby budou už neúnosné výdaje. A ke snížení platů hráčů logicky sáhnou,“ je přesvědčen Martin Vaniak, brankář Slavie a člověk, který se velmi dobře orientuje ve finančním sektoru a na burze.

Samotný proces snížení základních platů už před časem české kluby prodělaly. Odstartoval jej šéf Liberce Ludvík Karl, který nastolil politiku nízkých základních platů. A většinu příjmu hráče tak tvoří pohyblivá složka, tedy prémie.

„Tahle změna nastala v Liberci asi před pěti lety. Už tehdy jsem principiálně souhlasil. Bylo kolem toho ale hodně humbuku. Přepracovávaly se platné smlouvy v průběhu soutěžního ročníku. Krok to byl správný, ale zvolené řešení optimální určitě nebylo,“ vzpomíná Jan Nezmar, vystudovaný ekonom a opora libereckého útoku.

Snížení platu s ohledem na ekonomickou krizi se neobává. „Myslím, že v Liberci je úsporný systém už dlouhou dobu velmi dobře nastartován a nějakou dobu už funguje. Velmi dobré prémie máme, pokud postoupíme do Poháru UEFA. A tam je zase vidina toho, že se peníze klubu vrátí,“ říká Nezmar.

Prakticky definitivně odzvonilo fixním bonusům, tedy ročním či pololetním částkám, vyplývajícím ze smlouvy a vypláceným bez ohledu na aktuální výkonnost hráče.

Podle informací Sportu zůstala tato praxe zachována pouze ve Spartě. A tato částka, dosahující výše až 500 tisíc korun, tvoří značnou část platu největších sparťanských hvězd.

Zmíněný liberecký program už využívá drtivá většina českých ligových klubů. Peníze hráčů leží na trávníku a je pouze na nich, zda sportovními úspěchy dokážou naplnit i své kapsy. Přesto hráči musí počítat s faktem, že se jejich příjem sníží. Ať už kvůli krizi či novelám daňových zákonů.

Reakce hráčů? Devadesát procent fotbalistů bude zcela jistě proti tomu, aby se jejich příjem snížil. Mají platný kontrakt a víc je nezajímá. Ostřílený Martin Vaniak vidí situaci realisticky. Vše bude věcí jednání a to nebude jen o obchodu, ale měl by být zohledněn i jakýsi lidský rozměr.

„Podívejte se. Máme krásnou práci, za kterou jsme velmi dobře placení. Když taková situace nastane, měli bychom umět jít s platem dolů. Je lepší přistoupit na kompromis, který nám zaměstnavatel garantuje, než aby se člověk ocitl v situaci, kdy klub zkrachuje,“ říká Vaniak a dodává, že jeho klub, Slavia, funguje bez nejmenších potíží.

Hrdlička: Léta jsme žili nad poměry >>>

Hráči Slavie či Liberce mají to štěstí, že nastupují v ekonomicky zajištěných a zdravých klubech. Ne všude je situace optimální. Například ligové Kladno bývá řazeno mezi kluby, kde si hráči rozhodně nežijí nad poměry. Jako jediný celek nezamířil na zahraniční soustředění.

„Nás hráčů se ale žádné problémy nedotkly. Dostáváme pravidelně plat a vedení nás ujistilo, že financování klubu je zajištěno,“ říká Lukáš Zoubele, který na Kladně hostuje z Teplic.

Pokud jde o případné snížení platů, zůstává optimistou. „Jde o to, jestli bychom mluvili o úplně mladých hráčích, či o zkušených lídrech mužstev. Myslím, že mladí hráči horentní platy nemají a jejich odměny odpovídají realitě. Prostor pro snížení by se asi hledal obtížně,“

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů