Hašek: Cesta z krize? Česko-slovenská liga

Ivan Hašek a jeho místopředseda Jindřich Rajchl (vlevo)
Zamyšlený Ivan Hašek.
Ivan Hašek se raduje ze sedmého gólu svých svěřenců proti San Marinu
Předseda ČMFS Ivan Hašek příchází na tiskovou konferenci..
Je tohle normální? Brabec křičí na spoluhráče Hohenedera
Tomáš Řepka si to chce s Pamičem pořádně vyříkat (duel Sparty s Poznaní)
Leony Kweuke po jedné z neproměněných šancí
12
Fotogalerie
Fotbal
Vstoupit do diskuse (6)

Šéf fotbalového svazu Ivan Hašek po mizerných výsledcích českých klubů v pohárech bouchl do stolu. Porážka Sparty od Žiliny v play-off Ligy mistrů byla poslední kapkou. „Musíme s tím okamžitě něco dělat. Čekám, že s náměty přijde hlavně ligové shromáždění, to má největší pravomoci,“ tvrdí Hašek.

Bylo to pro něj jako nepříjemné déja vu. Před rokem v Bratislavě byl u toho jako trenér, když slovenská reprezentace sebrala té české naději na mistrovství světa. V úterý zase jako svazový předseda sledoval, jak si český mistr se Žilinou výrazně přibouchl dveře do Ligy mistrů. „Tehdy nás Slováci nepřehráli, ale teď byla Žilina po všech stránkách lepší,“ připouští Hašek.

Byl to pro vás smutný pohled?
„Byl. Ale nejde jen o Spartu. Smutné bylo už to, jak Jablonec a Baník vyřadili Kypřané nebo Bělorusové. Nevadí mi, když se zápas prohraje nešťastně. Ale v těch zápasech byl soupeř skoro ve všech ohledech viditelně lepší. A to je na tom to nejhorší.“

Tomáš Řepka si to chce s Pamičem pořádně vyříkat (duel Sparty s Poznaní)Tomáš Řepka si to chce s Pamičem pořádně vyříkat (duel Sparty s Poznaní) • Pavel Mazáč (Sport)

Věříte, že by Sparta ještě mohla ztrátu dohnat?
„Stát se to může, ale Sparta to bude mít hodně těžké. Je vidět, jak má Žilina konsolidovaný tým, který je budovaný dlouhodobě a koncepčně. Mě třeba mrzelo, že za Spartu nastoupilo sedm cizinců a další čtyři hráči nad 32 let. Takže zkušenost z tak těžkého utkání nemůže využít ani reprezentace.“

Po loňském fiasku v pohárech se říkalo, že se český fotbal ocitl na dně. Neklesl teď ale ještě níž?
„Výsledky mluví jasně. Je to tristní bilance a já na to upozorňuji už delší dobu. Nůžky mezi námi a zahraničím se neustále rozevírají. Kluby ve světě jdou úplně jiným směrem, jsou více profesionalizované co se týče skautingu nebo koncepce. A je vidět, že ani na Kypru nebo v Bělorusku nespí.“



Co se tedy musí v Česku změnit?
„Čekám na nějaké náměty, jak pokles zastavit. Hlavní slovo by v tom mělo mít především ligové shromáždění. Musí se tady vybudovat kluby, které budou v Evropě konkurenceschopné. Vím, že české celky mají omezené finanční možnosti, ale i tak by se nad tím měly zamyslet a udělat systémové změny. Třeba reorganizovat ligu, aby se během sezony hrálo více zápasů.“

Přehazujete zodpovědnost na ligové shromáždění. Nemůže zasáhnout i svaz?
„My se snažíme klubům nastavit takové podmínky, aby mohly vytvářet dlouhodobé strategie. To znamená, že se těm špičkovým klubům snažíme zlepšit finanční situaci, aby měly větší šanci v pohárech uspět. Proto jsme zvedli odměny na pohárových příčkách (bonus pro mistra se ze 7,5 milionu korun zvýšil na 15 milionů – pozn. red.), takže by se kluby mohly před vstupem do pohárů lépe posílit. To je první předpoklad, aby byly v Evropě silnější.“

Je to ale jen o penězích? Dokáží je kluby vůbec efektivně využít?
„To neumím posoudit. Ale je to jedna z cest, jak může svaz klubům pomoci. Chtěl jsem, aby na tom kluby byly finančně lépe, a to se nám zatím daří.“

Ostravský smutek: (zleva) Hušbauer, Frejlach a ZeherOstravský smutek: (zleva) Hušbauer, Frejlach a Zeher • Barbora Reichová (Sport)

Neměl by svaz ale zasáhnout i jinak? Vytvořit na kluby tlak?
„Svaz by měl klubům především poskytovat servis. Nás samozřejmě ta situace hodně trápí, ale velké pravomoce má ligové shromáždění. Pokud bude chtít udělat nějaké změny, my je určitě podpoříme. Ale svaz nemůže diktovat, jakým směrem se bude ubírat strategie klubů.“

Dobře, nechcete se tedy do toho vložit sám? Situace je přeci alarmující.
„To není v mé pravomoci. Snažím se chodit na jednání ligového shromáždění, snažím se tam diskutovat. Jedním z námětů, jak současnou situaci zlepšit, je třeba vybudování silné společné ligy se Slováky. Ta by mohla generovat větší zisky, protože zápasy v ní by byly pro sponzory mnohem atraktivnější. Ale bude záležet, jak se k tomu postaví ligové shromáždění a UEFA.“

Otázkou je, jestli nebudou chtít Slováci po svých úspěších projekt přehodnotit.
„Je pravda, že slovenský fotbal je na tom momentálně lépe. Na hřišti i v diplomatické rovině, tam jsou Slováci dál než my. Říkal jsem to už před zápasem se Žilinou, ale nikdo mi to nevěřil. Projekt společné ligy je teprve na začátku, teprve se zkoumá jeho proveditelnost. Každopádně je to zajímavá myšlenka. Uvídíme, kam se bude vyvíjet.“



Kdyby vás některý z klubů požádal o radu, jak z krize ven, co byste mu poradil?
„Podle mě je nejdůležitější vybudovat nejprve silné zázemí a strukturu klubu, aby fungovaly dvě hlavní věci – skauting a mládež. Snažil bych se vychovávat co nejvíce hráčů z vlastní líhně, které bych doplňoval o hráče ze zahraničí. Mužstvo se musí budovat dlouhodobě, nejde, aby se postavil jeden tým a za rok už vyhrál ligu. Je potřeba hodně práce.“

A to v Česku momentálně nefunguje?
„Nevím, jestli to funguje nebo ne. Jen odpovídám na otázku, co bych s tím udělal já. Uznávám, že to české kluby nemají vzhledem k těžké finanční situaci lehké. Nemají takové možnosti, dobří hráči jim odcházejí a udržet kádr pohromadě je těžké. Ale snažil bych se plánovat do budoucna, abych věděl, kdy by mi mohl potenciálně některý důležitý hráč odejít a už rok dopředu bych se na to připravoval. To je můj názor, který nechci nikomu vnucovat.“

Zklamaní hráči JablonceZklamaní hráči Jablonce • Michal Beránek (Sport)

Neměly by se kluby také více zaměřit na zahraniční skauting?
„Pokud vidím, že mi na nějakých postech chybějí hráči, musím si je najít v zahraničí. Když říkám, že venku mají skauting tak propracovaný, že znají všechny české reprezentanty od patnácti let, nikdo mi nevěří. Ale sám jsem zažil, že i druholigový francouzský klub má české hráče právě takhle detailně zmapované.“

A proč to nejde i tady?
„Pozor, abychom třeba Spartě nekřivdili – má v kádru tři špičkové slovenské hráče, kteří by byli ozdobou i v Žilině. Ale zahraniční skauting je samozřejmě finanční náročný, protože musíte platit lidi, kteří se tomu budou věnovat od rána do večera a jezdit po zápasech v Evropě. Myslím, že v budoucnu by tuhle roli mohli plnit bývalí hráči, kterým zůstaly ty kontakty i dobré oko na talentované naděje. Bohužel nejlepší český skaut momentálně pracuje pro Chelsea (Jan Říčka – pozn. red.) a to je také špatně.“

Mimochodem, když už mluvíte o zahraničí, neptají se vás vaši známí v Evropě, co se to poslední roky děje s českými kluby?
„Ta situace je dlouhodobá, takže to všichni vědí. Mají svých starostí dost a se každý stará spíš o své problémy. Jsem přesvědčený optimista, takže věřím, že bude lépe. Jen to chce hodně pracovat.“

ČESKO V KLUBOVÉ KOEFICIENTU
2010/2011: 1,5 bodu (zatím)

2009/2010: 4,1 bodu, 18. místo

2008/2009: 2, 375 bodu, 15. místo

2007/2008: 5,125 bodu, 15. místo

2006/2007: 5,750 bodu, 13. místo

2005/2006: 4,625 bodu, 14. místo

2004/2005: 2,875 bodu, 12. místo

2003/2004: 7,375 bodu, 9. místo

2002/2003: 6,2 bodu, 12. místo



Vstoupit do diskuze (6)

Doporučujeme

Články z jiných titulů