Zlatí chlapci doletěli domů. Naposledy. Vládní speciál přivezl těla hokejistů

Čestná stráž nese rakev na letišti v Kbelích
Vládní speciál, který přivezl ostatky hokejistů z Moskvy do Prahy
Čestná stráž vytahuje rakve z vládního speciálu, který v noci přivezl ostatky hokejistů z Ruska
Šest členů čestné stráže nese rakev na letišti v Kbelích
Čestná stráž přichází k vládnímu speciálu
Čestná stráž nese rakev na letišti v pražských Kbelích
Ivan a Tomáš Rachůnkové. Bratři zesnulého Karla Rachůnka se přišli poklonit jeho ostatkům na letiště ve Kbelích
117
Fotogalerie
bke
Tragédie

VIDEO, FOTO - Přesně v 1:55 v noci přistál na vojenském letišti v Praze Kbelích vládní speciál s ostatky tří českých reprezentantů, kteří zemřeli ve středu při leteckém neštěstí hokejového týmu z ruské Jaroslavle. Rakve s Janem Markem, Karlem Rachůnkem a Josefem Vašíčkem vynášela z letadla čestná stráž. Z příbuzných mrtvých hokejistů dorazili na letiště do Kbel pouze Tomáš a Ivan, mladší bratři obránce Karla Rachůnka. Rakve byly naloženy do smutečních vozů, které je odvezou do měst, odkud hráči pocházeli. Tedy do Jindřichova Hradce, Zlína a Havlíčkova Brodu.

Za smutných tónů armádní kapely. Na ramenou příslušníků čestné stráže. Navždy… Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček jsou doma. Když se zlatí hoši vraceli ověnčeni medailemi z turnajů, celý národ je s radostí vítal. Nyní tečou slzy. Pocty, s jakými je v noci na sobotu vítala jejich rodná země, si nikdo ani v nejhorších představách nepřál. Byl to jejich poslední let.

Video placeholder
Čestná stráž odnáší rakve s ostatky hokejistů po příletu vládního speciálu na letiště v Praze-Kbelích. • spo

Monotónní hukot vrtulí armádního speciálu C-295 CASA sílí, vystupuje z chladné tmy zářijové noci spolu s obrysy nevelkého letounu. Blíží se druhá hodina ranní a na vojenském letišti v pražských Kbelích po ranveji mašíruje dvojstup čestné stráže k vyklápějící se plošině stroje.

Přesné pohyby rukou vojáků přebírají břemena, která k nim postupně z útrob letadla putují. Jsou to rakve. Rakve se třemi českými hokejisty. S třemi mistry světa. S muži, kteří svým uměním plnili národ hrdostí.

Teď jsou to necelé tři dny od chvíle, kdy jejich životy ve vteřině vyhasly při letecké tragédii u Jaroslavle. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček, postupně spočívají na podstavcích před letištní budovou. Do toho zní teskná hudba.

Ivan a Tomáš Rachůnkové, mladší bratři zesnulého Karla, oba hokejisté Sparty, jako jediní z příbuzných obětí dorazili až sem. Pár okamžiků postojí u rakve. Jen aby mohli ještě na chvilku pobýt u svého bráchy. Strnule pak odchází. Za agenty hráčů a představiteli hokejového svazu, kteří jsou tu také. A jen tiše čekají a sledují tu smutkem a němou bolestí protkanou ceremonii.

Video placeholder
Na vojenské letiště ve Kbelích přiletělo letadlo s ostatky teragicky zemřelých hokejistů • Jan Jedlička

Ostatky mistrů světa jsou postupně uloženy do aut pohřebního ústavu, ta potom pomalu opouštějí ranvej a hned i celý areál.

Vezou zlaté chlapce domů, za rodinami. Tam, odkud každý z nich pocházel. Tam, kde se během týdne uskuteční jednotlivé pohřby. Fanoušci se s šampiony mohou rozloučit v neděli na pražském Staroměstském náměstí, kde od 15.00 hodin proběhne vzpomínková akce. V Týnském chrámu bude od čtyř hodin arcibiskup Dominik Duka sloužit mši za zemřelé…

Pohřby všech tří hráčů budou následovat příští týden, každý v jiný den. Pravděpodobné jsou termíny středa, čtvrtek a pátek. "Každého z pohřbů se zúčastním," řekl prezident hokejového svazu Tomáš Král. "Je to obrovská ztráta nejen hokejová, ale hlavně lidská. Je to hrozně smutné."

Video placeholder
Přílet vládního speciálu na letiště v Praze-Kbelích s ostatky českých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka, kteří zemřeli při leteckém neštěstí. • spo

Doporučujeme

Články z jiných titulů