Stovky mladých hráčů, tisíce různých čísel a tuny informací. Tohle všechno se hodí do hrnce a zvolíte si toho nejlepšího. Tahle v kostce funguje draft do NHL. Výběr mladíků je o dost přehlednější díky mezinárodní organizaci International Scouting Services (ISS), která sestavuje rankingové žebříčky pro draft. Jedním z jejich skautů je už dva roky Jakub Bažant.
Draft začíná v pátek, data, která během roku ISS nahromadila, se klubům v zámoří dost hodí. „Nabízíme totiž rozsáhlý skautingový systém RinkNet, do něhož jsou napojeny všechny organizace NHL, téměř všechny kluby kanadské CHL (juniorská soutěže) a z dalších juniorských i seniorských profesionálních soutěží v severní Americe,“ říká Bažant, který má na starosti sledování hráčů v Česku a na Slovensku.
V Evropě o vaše data zatím zájem není?
„Ale je, systém RinkNet se sem teď nově dostává, protože i evropské kluby mají zájem o informace o hráčích. Kromě klubů a skautů, jsou ale do databáze napojeny také hráčské agentury, agenti a další certifikovaní profesionálové z oboru, takže se prakticky jedná o celosvětový zdroj informací pro všechny zúčastněné strany.“
Jak vlastně vypadá váš proces tvorby žebříčků pro draft?
„Na základě nasbíraných informací tvoří ředitel naší organizace se svým týmem každý měsíc od září do června takzvaný ISS Master List, který je vlastně aktuálním žebříčkem pro daný draft NHL, nebo CHL. Podle aktuálních výkonů, zranění či herních propadů, je tento list upravován až do finální červnové podoby, což je pak výsledný ranking naší společnosti pro draft.“
Zacha zaskočil všechny
Ale výsledný draft pak občas vypadá jinak. Kluby NHL vás úplně neposlouchají...
„(usměje se) Neposlouchají. Žebříčky spíš slouží jako orientační vodítko pro veřejnost. Kluby tento druh informací o hráčích ve finální fázi draftu příliš neberou v potaz. Typickým důkazem může být loňský draft NHL a Pavel Zacha. Ani u jednoho rankingu ISS Hockey se nevešel do TOP10 a nakonec byl draftován jako číslo šest. Čemu ale kluby věnují pozornost, jsou podrobné informace, které naši scouti zadávají do systému.“
A podle něj se pak rozhodnou, jestli hráče vyrazí sami podrobněji sledovat?
„Může to tak být, je to pro ně zdroj. Každý hráč, který je naším skautem pozorován, má v tomto systému vytvořen svůj profil, ve kterém naleznete základní informace, statistiky, reporty o něm, hodnocení, videa, kontaktní údaje a další informace, které kluby často k samotnému draftu potřebují.“
Kdo se do vaší databáze vlastně dostane?
Pokud hráč nepůsobí na mezinárodní scéně (není součástí mládežnické reprezentace) tak velice těžko. V tom spočívá právě moje práce, vyhledávám talenty na území ČR a Slovenska a vyplňuji jim tyto profily a reporty v našem systému. Do budoucna k nám chystáme přivézt také tzv. ISS Scouting Combines, které jsou obdobou testování hráčů při vstupních testech do NHL i CHL.
V pátek začne v Buffalu první kolo draftu a vypadá to, že o prvních třech místech je jasno. Proč jsou Matthews, Laine a Puljujärvi tak moc cenění?
„Matthews je výjimečný svoji vyspělostí a chytrostí. Na svůj věk je to kompletní hokejista, který už nemá velký prostor pro zlepšení a hodně mi stylem hry připomíná Patricka Kanea z Chicaga. Laine má postavenou hru na své výšce a síle. Jeho největší zbraní je tvrdá a přesná střela. Umí skvěle vypálit z první a vymyslet chytré přihrávky což svědčí o jeho vysokém hokejovém IQ. Puljujärvi má v sobě doslova dynamit a díky síle v nohou je pro některé protihráče skoro nechytatelný. Hodně těží ze své rychlosti, má výbornou defenzivu a skvěle čte hru.“
Je letošní draftovaný ročník hodně silný?
„Tohle se řeší každý rok, je to hra s čísly, kolik hráčů se z výběru talentů nakonec protlačí až do NHL. Myslím si, že ale nezáleží na tom, kdo jde jako první, desátý nebo padesátý. Vždy záleží na konkrétním jednotlivci a jeho vůli se po draftu protlačit do daného týmu. Stovky hráčů, kteří jsou draftováni v prvním kole, si nikdy NHL nezahrají. Na druhou stranu najdete takové, kteří se sotva vlezou do TOP 100 a teď mají za sebou přes 20 sezon v NHL.
To je pravda, pomalu každý rok se najde nějaký diamant i hodně dole. Vidíte letos nějaké jméno, se kterým se moc nepočítá a mohlo by nakonec překvapit?
Letos se to odhaduje těžko. Jen bych řekl, že to zřejmě letos nebude nikdo z Česka. Nebude tam nikdo od nás, o kom by se nemluvilo a najednou vyletěl. Když už, tak bych si vsadil na finské černé koně, případně talentované mladé Rusy, ti mají hodně zajímavou mladou generaci kolem ročníku 98. A to se nebavíme o hráčích ze severní Ameriky, tam je ta nabídka jako každý rok velmi pestrá.“
Ještě k Finsku. Pracuje se tam s hráči jinak, že tak raketově vystřelili nahoru, nebo je to jenom klika na dobrý ročník?
"Není to klika. S finským hokejem osobně moc zkušeností nemám, ovšem co jsem slyšel od přátel z hokejové branže, s mládeží se tam pracuje koncepčně trochu jinak. Je vidět, že se ve Finsku nejspíš formuje nová zlatá generace, tak jako u nás na přelomu tisíciletí, kdy se nám podařilo vyhrát třikrát za sebou mistrovství světa a olympijské hry v Naganu. Myslím, že Finsko následujících pár let bude patřit k TOP4 týmům světa. Mají opravdu jedinečné hráče. Už abychom je také měli.“
Kdy to bude?
„Doufejme, že brzy. Věřím tomu, že se český hokej zase zvedne a vrátí se tam, kam patří.“