V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 27. července 2022
Útočník Ryan Donato prodlužuje smlouvu se Seattlem, kam přišel v září loňského roku coby volný hráč. Znovu dostal roční kontrakt, z hlediska platu si ovšem polepší a namísto 750 tisíc dolarů bude pobírat 1,2 milionu.
Zprávy ze dne 25. července 2022
Že by si snad generální manažer Seattlu Ron Francis po letech vzpomněl na někdejšího parťáka z Pittsburghu a zajistil pro něj v padesáti letech velký comeback do NHL? Kdepak. Jaromír Jágr se do zámoří (aspoň zatím) nevrací, byť při letošním otevření trhu s volnými hráči vzkázal klubům, že je k dispozici. Každopádně příznivci nejmladšího týmu nejprestižnější hokejové soutěže světa si na kladenskou legendu v pondělí vzpomněli, když vedení Krakena oficiálně představilo Michala Kempného jako novou posilu do obrany. VÍCE čtěte ZDE>>>
Obránce MichalKempný bude hrát v NHL za Seattle. Bronzový medailista z MS podepsal podle serveru capfriendly.com roční smlouvu na 750.000 dolarů.
Zprávy ze dne 15. července 2022
Dylan Strome bude po odchodu z Chicaga hrát za Washington. Pětadvacetiletý hokejista s Capitals jako volný hráč podepsal roční smlouvu na 3,5 milionu dolarů. Strome se stal volným hráčem poté, co se Chicago rozhodlo mu nenabídnout nový kontrakt. Vedení Blackhawks tak učinilo v rámci přestavby kádru, kvůli které tým opustil mimo jiné i český útočník Dominik Kubalík.
Zprávy ze dne 14. července 2022
Velký comeback Marcuse Johanssona. Vyzrálý švédský útočník, který těsně nestihl historicky první Stanley Cup Washingtonu, se vrací na místo, kde strávil svých prvních sedm let v NHL. Mezitím se podíval do New Jersey, Bostonu, Buffala, Minnesoty i Seattlu. Také tentokrát má v kapse roční kontrakt a přijde si na 1,1 milionu dolarů.
Brankář Martin Jones, který během minulé sezony potvrdil své stagnující výkony ve Philadelphii, získal smlouvu v Seattlu. Kraken si dvaatřicetiletého gólmana pojistil na rok a dá mu dva miliony dolarů.
Podle informací Bobbyho Margarity by mění adresu útočník Connor Brown. Kanadský dlouhán se chystá do Washingtonu, do Ottawy by míří volba ve druhém kole přespříštího draftu. Dohodu stvrdili Capitals na svých stránkách.
Šéf vedení Washingtonu Brian MacLellan se vyjádřil k brankářské dvojici Ilja Samsonov a Vítek Vaněček, která během tohoto léta z klubu odešla. „Je to frustrující. Věřili jsme, že jeden z nich se stane startérem, ale i když to vypadalo, že by to mohli zvládnout, nakonec se k tomu nikdy nedostali. A nám už došel čas,“ řekl generální manažer Capitals.
Zprávy ze dne 13. července 2022
Měl se stát jedničkou draftu, nakonec zakotvil na čtvrtém místě. Talentovaný Shane Wright slíbil, že se v Seattlu předvede těm, kteří ho přehlíželi. Nyní k tomu udělal první krok, když získal nováčkovskou smlouvu.
Autor rozhodujícího gólu v prvním finálovém klání mezi Coloradem a Tampou André Burakovsky změní působiště. S nováčkem NHL ze Seattlu podepsal pětiletý kontrakt. Z hlediska financí na tom nebude zle, ročně si přijde na 5,5 milionu dolarů.
Smlouvu na 750 tisíc dolarů dle informací stránky PuckPedia získal čtyřiatřicetiletý zadák Matt Irwin, měl by tak hrát v nadcházejícím roce za Washington. Jde o dvoucestnou dohodu, na farmě bude Irwinův plat nižší o 300 tisíc.
Nový brankářský tandem už se utvořil ve Washingtonu. K Darcymu Kuemperovi přibyl Charlie Lindgren, který podepsal tříletý kontrakt na 3,3 milionu dolarů ročně. Měl by dělat dvojku.