NHL
Začít diskusi (0)

V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.

Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…

Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.

„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“

Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).

Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.

Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.

Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.

Nedávná zranění Petra Mrázka

  • dolní část těla (28. dubna 2019)
  • otřes mozku/krk (22. února 2020)
  • palec (30. ledna 2021)
  • dolní část těla (22. dubna 2021)
  • dolní část těla (14. října 2021)
  • třísla (4. listopadu 2021)
  • třísla (29. března 2022)

Zprávy ze dne 14. července 2022

Důležitý moment
Columbus
14. července 2022 · 01:08

Zdá se, že největší podpis na letošním trhu s volnými hráči je na světě. Novinář Elliotte Friedman informuje, že útočník Johnny Gaudreau svěřil svůj osud do rukou Columbusu. Údajně podepsal sedmiletou smlouvu s průměrným výdělkem 9,8 milionu ročně. Jiný reportér Aaron Portzline doplnil, že by měl brát 9,5 milionu ročně a kontrakt ještě schvalují zástupci ligy.

Hodnota přesto neodpovídá původním odhadům, které hovořily až o 12 milionech. Gaudreau dokonce přistoupil na horší podmínky, než jaké mu nabízeli Flames (průměr 10,5 milionu při délce osmi let). V minulé sezoně byl americký křídelník vůbec nejproduktivnějším hráčem v přepočtu na hodinu hry. Celou dosavadní kariéru strávil v Calgary, kde odehrál svůj první zápas 13. dubna 2014. 

 

Zprávy ze dne 13. července 2022

Důležitý moment
Columbus
13. července 2022 · 23:53

Johnnyho Gaudreaua je na trhu volných hráčů obrovský zájem. Columbus mu údajně nabídnul roční gáží 12 milionů dolarů, která by z něj automaticky udělala druhého nejbohatšího hráče soutěže. Smlouva měla trvat sedm let. Americký útočník ovšem nabídku odmítnul a zvažuje další možnosti, jakými jsou například New Jersey Devils nebo New York Islanders

Detroit
13. července 2022 · 21:53

Byť se v průběhu uplynulé sezony spekulovalo, že by David Perron mohl podepsat s Montrealem, kde má své letní sídlo, nakonec míří stejně jako Dominik Kubalík do Detroitu. S klubem se dohodnul na dvouleté spolupráci s výnosem 9,5 milionu dolarů. 

Detroit
13. července 2022 · 21:33

Detroit už vítá svůj nový přírůstek v podobě Dominika Kubalíka: 

Důležitý moment
Detroit
13. července 2022 · 21:16

Český útočník Dominik Kubalík má také nový klub. S Chicagem se nedohodl, a tak podepsal dvouletý kontrakt v Detroitu. Red Wings nabídli střelci, který zvládl v minulosti nasázet 30 gólů za sezonu, pět milionů dolarů. Sejde se tak s dalšími Čechy Jakubem Vránou a Filipem Hronkem.

Columbus
13. července 2022 · 20:37

Drsný a důrazný zadák Erik Gudbranson je sběračem působišť. V NHL se chystá na osmou štaci, další čtyři roky by měl strávit v Columbusu. Vydělá si 16 milionů dolarů. 

Detroit
13. července 2022 · 19:05

Přelétavý obránce Ben Chiarot má v merku další klub. O jeho služby projevil zájem Detroit. Dohoda klapla a Chiarot si v následujících čtyřech letech zajistí průměrný přísun 4,75 milionu dolarů. Zároveň si určil seznam deseti týmů, do kterých ho Red Wings mohou případně vyměnit.

Detroit
13. července 2022 · 18:48

Blízko k uzavření smlouvy jsou Red Wings a obránce Olli Määttä, dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Pittsburghem. Za rok si přijde na 2,25 milionu dolarů.

Důležitý moment
Columbus
13. července 2022 · 18:15

Nováčkovská smlouva pro Davida Jiříčka! Český obránce, který v posledním draftu NHL obsadil šesté místo, se dohodnul na tříleté spolupráci s Columbusem. Je tak jedním z prvních hráčů letošního výběru mladíků, který získal kontrakt v NHL. 

Detroit
13. července 2022 · 15:14

Pro Detroit se rýsuje zajímavá posila do útoku. Podle hokejového insidera TSN Darrena Dregera posílí Red Wings Andrew Copp. Americký útočník, který byl v minulé sezoně vyměněn z Winnipegu do New York Rangers, by měl v novém působišti podepsat kontrakt na čtyři až šest let s platem zhruba pět milionů dolarů.

Zprávy ze dne 8. července 2022

Detroit
8. července 2022 · 17:02

Finský hokejový brankář Ville Husso se v NHL stěhuje ze St. Louis do Detroitu, který jej získal výměnou za právo výběru na 73. pozici ve 3. kole dnešního draftu v Montrealu. Sedmadvacetiletý odchovanec IFK Helsinky následně s Red Wings uzavřel tříletý kontrakt celkem na 14,25 milionu dolarů. Výrazně si tak polepšil oproti dosavadní dvouleté smlouvě na 1,5 milionu dolarů, po jejímž vypršení se mohl stát ve středu nechráněným volným hráčem.

Zprávy ze dne 1. července 2022

Detroit
1. července 2022 · 06:53

Detroit má nového hlavního trenéra, klub přebírá Derek Lalonde. V NHL bude působit jako head coach poprvé. Poslední čtyři sezony přitom z pozice asistenta spolupracoval s Jonem Cooperem v Tampě, v této roli s ní slavil dva Stanley Cupy. V Detroitu po sedmi letech končí trenér Jeff Blashill.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů