Palát pro Devils jako Eliáš, odchodem rozesmutnil Tampu: Vůle byla, jenže…

Český pracant Ondřej Palát si vybojoval smlouvu v New Jersey
Český útočník Tampy Ondřej Palát ve finále Stanley Cupu rozhodl páté utkání, teď ho ovšem čeká angažmá v dresu Devils
Český útočník Tampy Ondřej Palát byl třikrát v řadě ve finále NHL, v New Jersey bude mít patrně skromnější cíle
Čeští hokejisté Ondřej Palát (vpravo) a Jan Rutta (vlevo) nebudou pokračovat v Tampě Bay
Ondřej Palát a jeho bezprostřední zklamání po prohraném posledním finále Stanely Cupu
Radost českého útočníka Tampy Ondřeje Paláta (vlevo) po gólu v šestém finále Stanley Cupu proti Coloradu
Radost hokejistů Tampy po gólu Ondřeje Paláta (uprostřed) v šestém finále Stanley Cupu
13
Fotogalerie
NHL
Vstoupit do diskuse (1)

Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.

Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.

Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.

Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.

Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).

Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.

Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.

Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.

„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“

Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.

V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.

A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.

Zprávy ze dne 11. července 2022

Colorado
11. července 2022 · 09:32

Brankář Alexandar Georgijev podepsal novou tříletou smlouvu s Coloradem. V týmu letošního vítěze Stanleyova poháru by měl vytvořit dvojici s českým gólmanem Pavlem Francouzem. Šestadvacetiletý Rus, který se narodil v Bulharsku, si na základě kontraktu vydělá celkem 10,2 milionu dolarů.

Zprávy ze dne 8. července 2022

Montreal
8. července 2022 · 02:43

S „kšeftováním“ výběrů v letošním draftu NHL se nekončí ani po oficiálním zahájení. Montreal, který si jako jedničku zvolil Slováka Juraje Slavfkovského, se rozhodl vyměnit obránce Alexandera Romanova do New York Islanders za 13. a 66. volbu v nynějším draftu. Canadiens nově získané výběry ale vzápětí poslali Chicagu, kteří do kanadského týmu poslali útočníka Kirbyho Dacha. Blackhawks se tak po Alexovi DeBrincatovi, jehož poslali do Ottawy, zbavují druhé ofenzivní opory.

Zprávy ze dne 7. července 2022

Colorado
7. července 2022 · 19:12

Těsně před zahájením draftu NHL 2022 se rozjelo poslední obchodování mezi kluby (nejen) o letošní výběry. Volby v 3. a 5. kole letošního i příštího draftu se vzdalo Colorado ve prospěch New York Rangers. Tým z Manhattanu na oplátku posílá novopečeným šampionům Stanley Cupu ruského brankáře Alexandara Georgijeva. Vzhledem k pravděpodobnému odchodu kanadské jedničky Darcyho Kuempera tak bude šestadvacetiletý rodák z Bulharska novým parťákem českého gólmana Pavla Francouze.

Zprávy ze dne 5. července 2022

Colorado
5. července 2022 · 21:10

Zatímco v Coloradu jistě stále probíhají bujaré oslavy zisku Stanley Cupu po 21 letech, vedení Avalanche již začíná s podepisováním dosavadních hráčů. Prodloužení kontraktu se dočkal útočník Andrew Cogliano. Pětatřicetiletý rodák z Toronta, který na první triumf v NHL neuvěřitelných 1140 zápasů, uzavřel roční smlouvu za 1,25 milionu dolarů. 

Zprávy ze dne 18. června 2022

Montreal
18. června 2022 · 09:09

Zajímavá výměna hvězd. Hokejisty Montrealu posílil útočník Jevgenij Dadonov. Canadiens třiatřicetiletého Rusa získali z Las Vegas výměnou za smlouvu zraněného obránce Shey Webera.

Zprávy ze dne 13. června 2022

Důležitý moment
Colorado
13. června 2022 · 19:24

Extraligové Pardubice se velké posily nedočkají. Český útočník Lukáš Sedlák, který měl po konci v KHL původně hrát od nové sezony za Dynamo, se po třech letech v Čeljabinsku vrací do NHL! Účastník olympiády v Pekingu podepsal roční kontrakt s Coloradem, současným finalistou boje o Stanley Cup. 

Zprávy ze dne 1. června 2022

Montreal
1. června 2022 · 15:11

Montreal má oficiálně nového kouče. 32. trenérem v historii kanadského klubu se stal Martin St. Louis. Někdejší vynikající útočník přebíral Canadiens jako dočasná náhrada na závěr minulého hodně nepovedeného ročníku. Nyní se vítěz Stanley Cupu z roku 2004 dohodl s vedením na tříleté smlouvě.

Zprávy ze dne 21. března 2022

Colorado
21. března 2022 · 19:22

Coloradu pomůže v boji o Stanley Cup i zkušený 34letý útočník Andrew Cogliano. Avalanche ho získali ze San Jose výměnou za volbu v 5. kole draftu v roce 2024.

Colorado
21. března 2022 · 19:17

Finský útočník Artturi Lehkonen mění Montreal za Colorado. Naopak míří obránce Justin Barron a volba ve 2. kole draftu 2024.

Zprávy ze dne 12. března 2022

Colorado
12. března 2022 · 21:01

Český brankář Pavel Francouz zůstane i v dalších letech v Coloradu. S Avalanche podepsal dvouletou smlouvu s průměrnou roční mzdou ve výši 2 milionů dolarů.

Zprávy ze dne 9. února 2022

Montreal
9. února 2022 · 23:28

U hokejistů Montrealu skončil trenér DominiqueDucharme, jeho nástupcem byl jmenován zatím dočasně bývalý hvězdný útočník Martin St. Louis. Vedení Canadiens osmačtyřicetiletého Ducharmea propustilo po nejnovější sérii sedmi porážek a v době, kdy má klub s pouhými 23 body ze 45 zápasů nejhorší bilanci ze všech účastníků zámořské ligy. Poslední kapkou byl pondělní domácí debakl 1:7 od New Jersey. S trenérskou prací dosud St. Louis nemá velké zkušenosti, v sezoně 2018/19 působil jako konzultant v Columbusu a jako asistent se zatím věnoval pouze trénovaní dětí.

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů