Patera v brance Vegas vychytal výhru, Sharks ale i díky Čechům trápili

0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Český brankář Jiří Patera ve svém prvním zápase sezony NHL vychytal Las Vegas vítězství 5:4 po nájezdech nad San Jose. Sharks se ale díky asistencím útočníků Filipa Zadiny a Tomáše Hertla podařilo urvat bod. Ondřej Palát asistoval u jediné branky hokejistů New Jersey při prohře 1:4 na ledě Edmontonu. Jeden gól Anaheimu v nedělním programu připravil obránce Radko Gudas. Osmý bod českého tvrďáka v sezoně ale k výhře nepomohl, Ducks padli v domácím duelu s Winnipegem 2:4.

V Edmontonu na sebe narazily dva celky s výbornou formou. Devils do zápasu vstupovali s třemi výhrami v zádech, Oilers zvítězili dokonce šestkrát za sebou. A právě domácí hokejisté od začátku mířili za dalším dvoubodovým ziskem. Úvodní branku Connora Browna po trenérské výzvě ještě odvolal videorozhodčí. Zásah Dereka Ryana z konce první třetiny již zpochybněn nebyl a Oilers šli do kabin s těsným náskokem.

Ve druhé třetině zvýšil na 2:0 Evan Bouchard a v úvodu třetího dějství přidal třetí zásah Connor McDavid. Hvězdný kanadský útočník bodoval v devátém zápase v řadě a posunul se na osmé místo ligového bodování. Obránce Bouchard se do statistik zapsal dokonce pojedenácté za sebou a s 28 body je třetím nejproduktivnějším bekem v NHL.

„Bouchard hraje v neskutečné formě. Hraje výborně do útoku i do obrany a má velkou zásluhu na naší vítězné šňůře. Je zábava chodit na led a vědět, že předvedeme dobrý výkon. Je skvělé, že jsme konzistentní,“ chválil obránce Oilers Vincent Desharnais.

Třicet sekund po McDavidově zásahu na 3:0 hokejisté New Jersey dokázali snížit. Po akci do které se zapojil i Palát dal kontaktní branku Jesper Bratt. Devils více než čtyři minuty před koncem zkusili štěstí se šesti hráči v poli, jejich risk ale nevyšel. Odkrytou branku trefil Evander Kane, jenž uzavřel skóre na konečných 4:1.

Na první gól v zápase mezi Anaheimem a Winnipegem se čekalo do 37. minuty, kdy skóre v přesilové hře otevřel útočník Ducks Alexander Killorn. Po 75 vteřinách třetí části domácí zvýšili na 2:0. Puk se po rychlé akci Radka Gudase a Jakoba Silfverberga dostal k Adamu Henriquemu a ten podruhé prostřelil gólmana Connora Hellebuycka.

Po druhém inkasovaném gólu převzali otěže zápasu hráči Jets. Na 1:2 snížil Nino Niederreiter, vyrovnávací branku ve 46. minutě obstaral Morgan Barron a obrat v čase 58:18 zakončil Gabriel Vilardi. Konečnou podobu výsledku dal trefou do prázdné branky Mark Scheifele.

Anaheim prohrál jedenáctý z posledních 12 zápasů a během nepříznivé série se propadl na 14. místo Západní konference. „Je to špatné. Opět jsme prohráli zápas, který jsme měli zvládnout. I přes špatné výsledky v posledních zápasech musíme zůstat pozitivní a musíme stavět na povedených věcech. Jednou se to musí otočit,“ řekl trenér Anaheimu Greg Cronin.

San Jose vyhrálo poslední dva zápasy po velkých obratech v posledních minutách a podobný scénář si připravilo i pro duel proti Vegas. Sharks v posledních čtyřech minutách smazali dvoubrankové manko a za stavu 4:4 poslali zápas do prodloužení. V tom gól nepadl a tak musely rozhodnout nájezdy. V rozstřelu byli šťastnější domácí Golden Knights, kteří vyhráli potřetí za sebou.

K bodu San Jose pomohli i čeští útočníci Zadina s Hertlem, kteří shodně jednou asistovali. Vítězství Vegas vychytal gólman Patera. Čtyřiadvacetiletý rodák z Prahy ve svém prvním zápase v sezoně a třetím v NHL kryl 35 střel a chytal s úspěšností sahající k 90 procentům. V závěrečných nájezdech český brankář neinkasoval ani jednou.

Domácí: 07:06. Činachov, 56:11. Voronkov

Hosté: 01:02. Forsling, 07:27. Verhaeghe, 53:13. Barkov, 58:05. M. Tkachuk, 58:59. Luostarinen

Domácí: Greaves (S. Martin) – Werenski (A), Blankenburg, Provorov, Jiříček, Bean, Gudbranson (A) – J. Gaudreau, Danforth, Laine – Činachov, Voronkov, Marčenko – K. Johnson, Fantilli, Bemström – Texier, Kuraly (A), Sillinger.

Hosté: Stolarz (Bobrovskij) – Forsling, Ekblad (A), Mikkola, Montour, Ekman-Larsson, Balinskis – Verhaeghe, Barkov (C), Reinhart – Cousins, Bennett, M. Tkachuk (A) – Luostarinen, Lundell, Rodrigues – Lorentz, Stenlund, Lomberg.

Chmielewski, Sandlak – Nansen, Mahon

Nationwide Arena, Columbus

16269 diváků

Domácí: 18:36. Ryan, 34:20. Bouchard, 44:23. McDavid, 56:52. E. Kane

Hosté: 44:54. Bratt

Domácí: Pickard (S. Skinner) – Ekholm, Bouchard, Nurse, Ceci, Kulak, Desharnais – Nugent-Hopkins (A), McDavid (C), Hyman – E. Kane, Draisaitl (A), C. Brown – Janmark, R. McLeod, Foegele – Gagner, Hamblin, Ryan.

Hosté: Schmid (Vaněček) – Siegenthaler, Nemec, Bahl, Marino, L. Hughes, C. Miller – Palát (A), Hischier (C), Bratt – Meier, J. Hughes (A), Toffoli – Tierney, Mercer, Holtz – Lazar, M. McLeod, Bastian.

Skilliter, Pollock – Knorr, Murchison.

Rogers Place, Edmonton

18 347 diváků

Domácí: 26:48. Kurashev, 58:18. Murphy

Hosté: 28:10. Mantha, 33:50. D. Strome, 35:20. Dowd, 55:58. Dowd

Domácí: Söderblom (Mrázek) – S. Jones (A), I. Phillips, Zajcev, Murphy (A), A. Vlasic, Crevier – Kurashev, Bedard, Beauvillier – T. Raddysh, Guttman, T. Johnson – Joe. Anderson, Dickinson, N. Foligno (A) – Re. Johnson, Entwistle, Reichel.

Hosté: Kuemper (C. Lindgren) – Carlson (A), Fehérváry, Jensen, Edmundson, T. van Riemsdyk, Sandin – Wilson, D. Strome, Ovečkin (C) – Mantha, McMichael, Protas – Oshie (A), Kuzněcov, Milano – Aube-Kubel, Dowd, Malenstyn.

MacDougall, Kozari – Tobias, Kelly

United Center, Chicago

18 258 diváků

Domácí: 28:27. Zibanejad, 37:27. Vesey, 51:32. Brodzinski, 55:24. Cuylle

Hosté: 46:37. Danault

Domácí: Quick (Šesťorkin) – Fox (A), R. Lindgren, Trouba (C), K. Miller, Schneider, E. Gustafsson – Brodzinski, Zibanejad, Kreider (A) – Lafrenière, Trocheck, Panarin – Wheeler, Bonino, Cuylle – Pitlick, Goodrow, Vesey.

Hosté: Copley (Talbot) – Doughty (A), M. Anderson, M. Roy, Gavrikov, Spence, Englund – Kempe, Kopitar (C), Byfield – Moore, Danault (A), Fiala – Laferriere, Dubois, Grundström – Kaliyev, Lizotte, Lewis.

Rank, Hebert – Smith, Barton

Madison Square Garden, New York

18 006 diváků

Domácí: 39:25. J. Evans

Hosté: 11:31. Sissons, 27:03. Sissons

Domácí: Allen (Montembeault) – Savard, Matheson (A), J. Barron, Guhle, Kovacevic, Struble – Slafkovský, Suzuki (C), Caufield – Jos. Anderson, J. Evans, Monahan – Gallagher (A), Dvorak, Pearson – Armia, Stephens, Ylönen.

Hosté: Saros (Lankinen) – Josi (C), McDonagh (A), A. Carrier, Lauzon, Fabbro, Barrie – Nyquist, O'Reilly (A), F. Forsberg – Evangelista, Novak, Sherwood – Co. Smith, Sissons, Trenin – Tomasino, Glass, Pärssinen.

Schlenker, Brenk – Alphonso, Apperson

Bell Centre, Montreal

20 864 diváků

Domácí: 36:07. Killorn, 41:15. Henrique

Hosté: 41:58. Niederreiter, 45:55. M. Barron, 58:18. Vilardi, 59:31. Scheifele

Domácí: Gibson (Dostál) – Fowler (A), LaCombe, Mintjukov, Ljubuškin, Vaakanainen, Gudas – Killorn, Carlsson, Terry – Vatrano, R. Strome, Leason – Max Jones, Henrique (A), Silfverberg (A) – R. Johnston, Carrick, McGinn.

Hosté: Hellebuyck (Brossoit) – Morrissey (A), DeMelo, Dillon, Pionk, Samberg, Stanley – Connor, Scheifele (A), Ehlers – Perfetti, Naměstnikov, Vilardi – Niederreiter, Lowry (C), Appleton – M. Barron, D. Gustafsson, Iafallo.

Rehman, Beach – Hughes, Murray

Honda Center, Anaheim

13626 diváků

Domácí:

Hosté: 07:14. Boldy, 52:34. Rossi, 59:56. Eriksson Ek

Domácí: Daccord (Driedger) – Larsson (A), Dunn, Borgen, Oleksiak, R. Evans, Dumoulin – Eberle (A), Beniers, Kartye – B. Tanev, Wennberg, McCann – Bjorkstrand, Gourde, Tolvanen – Yamamoto, Bellemare, Shore.

Hosté: Gustavsson (M. Fleury) – Spurgeon (C), Goligoski, Faber, Middleton, Merrill, Bogosian – Boldy, Eriksson Ek, Kaprizov (A) – Zuccarello, Rossi, M. Johansson – Maroon, F. Gaudreau, M. Foligno (A) – Hartman, Dewar, Duhaime.

Syvret, Nicholson – T. Gawryletz, O'Quinn

Climate Pledge Arena, Seattle

17 151 diváků

Domácí: 25:34. Marchessault, 35:44. Stephenson, 41:43. McNabb, 49:23. Marchessault, . Eichel

Hosté: 00:29. Ferraro, 43:56. Hoffman, 56:15. Addison, 59:22. Hoffman

Domácí: Patera (L. Thompson) – B. Hutton, Pietrangelo, McNabb, Korczak, Hague, Whitecloud – Barbašev, Eichel, Stone – Howden, Stephenson, Marchessault – Cotter, W. Karlsson, Amadio – W. Carrier, N. Roy, Kolesar.

Hosté: Kähkönen (Blackwood) – Burroughs, Ferraro, Addison, Rutta, Ochoťuk, Thrun – Barabanov, Hertl, Zetterlund – Granlund, Duclair, Labanc – Sturm, Bailey, Hoffman – Zadina, MacDonald, G. Smith.