9. února 2024 • 06:25

Famózní Nečas! Má první hattrick v NHL. Zářili i Palát a duo z Bostonu

2
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
SESTŘIH: Toronto - Boston 1:3. Pastrňák gólem uklidnil Bruins, Maple Leafs na pokraji vyřazení

Martin Nečas třemi góly během úvodních 17 minut řídil výhru hokejistů Caroliny nad Coloradem 5:2. Český útočník vstřelil první hattrick v NHL a vylepšil si sezonní bilanci na 16 branek a 18 nahrávek. Dva góly dal při domácí porážce New Jersey proti Calgary 3:5 Ondřej Palát. Ve čtvrtečním programu se dvěma body blýskli také David Pastrňák s Pavlem Zachou, jejichž Boston vyhrál 4:0 nad Vancouverem.

Nečas na premiérový třígólový zápas čekal 330 utkání. „Byla to docela dlouhá doba, ale doufal jsem, že se mi to jednou povede. Jsem rád, že jsme výborný start zápasu přetavili ve výhru. Je skvělé dát hattrick a radovat se ze dvou bodů do tabulky,“ radoval se český útočník.

Skóre zápasu otevřel už po necelých dvou minutách. Ve vlastním obranném pásmu převzal puk, se kterým přes trojici bránících hráčů dojel až do útočné třetiny a střelou zápěstím nachytal Alexandra Georgijeva. Druhý gól dal pětadvacetiletý hráč o pět minut později při signalizované výhodě, kdy mu k ráně z prostoru mezi kruhy nabil obránce Brent Burns.

Hattrick dovršil v čase 16:51. Na hranici brankoviště mu posunul puk Teuvo Teräväinen a Nečas z jednoduché pozice před poloodkrytou brankou zvýšil na 3:0. „Teuvo mi to udělal snadné. Našel mě v ideální pozici,“ řekl autor nejrychlejšího českého hattricku v NHL.

Nečas v úvodu ledna zmeškal pět zápasů kvůli zranění v horní části těla a od návratu nasbíral osm bodů za sedm branek a asistenci. S 34 body se bývalý hráč brněnské Komety dělí o třetí místo v týmové produktivitě. Mezi českými hokejisty je rovněž třetí.

„Je to opravdu talent. V úvodu sezony se mu bodově příliš nedařilo, ale bylo jasné, že je jen otázka času, kdy to přijde. Když má hráč takovou kvalitu jako Martin, musí přijít zápasy, v nichž mu to tam napadá,“ pochválil českého útočníka trenér Hurricanes Rod Brind’Amour.

Colorado ještě v první třetině snížilo na rozdíl jediné trefy. V čase 19:33 se poprvé v dresu Avalanche prosadil Zach Parise a jen o pět sekund později dal kontaktní gól Samuel Girard. Dvě nejrychleji po sobě vstřelené branky v klubové historii ale hokejistům z Denveru k obratu nepomohly.

Výborný návrat po zranění prožívá co do osobních statistik také Palát. Útočník New Jersey ve čtyřech zápasech zaznamenal tři góly a dvě asistence. Proti Calgary rodák z Frýdku-Místku v 16. minutě zakončil přečíslení dva na jednoho a otevřel skóre zápasu. Ve třetím dějství pak v pádu tečoval střelu Colina Millera a brankou na 3:4 se postaral o dramatický závěr. V něm ale Devils srovnat nedokázali a prohráli třetí z posledních čtyř zápasů.

Palát se proti Calgary dvakrát prosadil, porážku Devils ale neodvrátil

„Je to frustrující. Nedokázali jsme navázat na povedený vstup do zápasu a ve druhé třetině jsme soupeře pustili do vedení. Ve třetí části jsme jen dotahovali, k ničemu to ale nevedlo. Musíme se z toho oklepat a hrát víc trpělivě, to nám momentálně chybí,“ uvedl dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s Tampou Bay.

Porážku neodvrátil ani Vítek Vaněček, jenž zlikvidoval 25 střel. Podruhé po více než dvouměsíční pauze se v sestavě Devils představil útočník Tomáš Nosek. Ve čtvrté formaci odehrál přes deset minut a nebodoval.

Boston jasně ovládl souboj dvou nejlepších týmů ligy a Zacha s Pastrňákem se v úvodu druhé třetiny postarali o třetí a čtvrtou branku Bruins. V čase 20:34 se po souhře české dvojice prosadil Morgan Geekie, jenž byl posledním hráčem Bostonu, který se v nepřehledné situaci před brankou dotkl puku. Jen o 15 sekund později Pastrňák posunul puk k Jamesi van Riemsdykovi, ten našel Zachu a šestadvacetiletý rodák z Brna dvanáctým gólem v ročníku uzavřel skóre.

Zacha bodoval počtvrté v řadě. Proti Vancouveru zářil na startu druhé třetiny

Bruins vyhráli osmý z posledních deseti zápasů a bodově se dotáhli na Canucks. V čele konferencí mají oba týmy shodně 73 bodů a pětibodový náskok na nejbližší pronásledovatele.

Prvním čistým kontem v sezoně pomohl Bostonu k výhře Linus Ullmark. Švédský gólman zneškodnil 17 střel a udržel sedmou nulu v základní části NHL v kariéře. „Kluci v obraně odehráli skvělý zápas. Po nevydařeném zápase s Calgary (1:4) jsme si v kabině něco řekli a všichni si to vzali k srdci. Od začátku jsme na ledě létali,“ ocenil týmový výkon Ullmark.

Ani jeden gól ve čtvrtečním programu nedostal také Karel Vejmelka. Brankář Arizony naskočil do zápasu proti Vegas ve 13. minutě za stavu 1:3 a pochytal všech 28 střel Golden Knights. Coyotes i přes jeho vydařený výkon prohráli 2:3 a na výhru čekají již čtyři zápasy.

Domácí: 00:32. Marchand, 15:37. Heinen, 20:34. Geekie, 20:49. Zacha

Hosté:

Domácí: Ullmark (Swayman) – Grzelcyk, McAvoy, H. Lindholm, Carlo, Forbort, Wotherspoon – Marchand, Coyle, DeBrusk – J. van Riemsdyk, Zacha, Pastrňák – Heinen, Geekie, Frederic – Lauko, J. Boqvist, Steen.

Hosté: Demko (DeSmith) – Q. Hughes, Hronek, Cole, T. Myers, Zadorov, Juulsen – P. Suter, J. Miller, Boeser – Michejev, E. Pettersson, E. Lindholm – Joshua, Blueger, Garland – Höglander, Aman, Lafferty.

TD Garden, Boston

Domácí: 24:29. M. Tkachuk, 37:32. Reinhart, 54:28. Lomberg, 59:06. Luostarinen

Hosté: 16:37. Ovečkin, 34:03. Mantha

Domácí: Bobrovskij (Stolarz) – Forsling, Ekblad (A), Mikkola, Montour, Ekman-Larsson, Kulikov – Rodrigues, Barkov (C), Reinhart – Verhaeghe, Bennett, M. Tkachuk (A) – Luostarinen, Lundell, Cousins – Gadjovich, Stenlund, Lomberg.

Hosté: Kuemper (C. Lindgren) – Fehérváry, Carlson (A), Sandin, Bear, Edmundson, Jensen – Ovečkin (C), D. Strome, Wilson – Pacioretty, McMichael, Oshie (A) – Protas, Sgarbossa, Mantha – Malenstyn, Dowd, M. Phillips.

Charron, Markovic – Cherrey, Cormier

Amerant Bank Arena, Sunrise

17645 diváků

Domácí: 15:39. Palát, 44:02. Hischier, 53:46. Palát

Hosté: 18:10. Backlund, 23:53. Zary, 42:55. Rooney, 49:56. Kuzmenko, 58:26. Mangiapane

Domácí: Vaněček (Daws) – Bahl, Nemec, L. Hughes, Hamilton, Hatakka, C. Miller, Marino – Palát, Hischier, Bratt – Meier, Haula, Mercer – Toffoli, J. Hughes, Holtz – Lazar, Nosek, Bastian.

Hosté: Markström (Vladař) – Hanifin, C. Tanev, Weegar, R. Andersson, Kylington, Pachal – Huberdeau, Šarangovič, Kuzmenko – Zary, Kadri, Pospíšil – Mangiapane, Backlund, Coleman – Pelletier, Rooney, Duehr.

Prudential Center, Newark

Domácí: 03:37. Foerster, 14:03. Konecny, 18:06. Frost, 22:29. Poehling

Hosté: 54:48. Connor

Domácí: Ersson (Petersen) – York, Sanheim, Se. Walker, Seeler, M. Staal, Drysdale, Zamula – Atkinson, Couturier, Tippett – Konecny, Frost, Farabee – N. Cates, Poehling, Foerster – Hathaway, Laughton (A).

Hosté: Brossoit (Hellebuyck) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Samberg, Schmidt, Stanley – Vilardi, Scheifele (A), Connor – Ehlers, Monahan, Perfetti – Appleton, Lowry (C), Niederreiter – Iafallo, Naměstnikov, M. Barron.

W. McCauley, T. Hanson – S. Barton, J. Marquis

Wells Fargo Center, Philadelphia

18 049 diváků

Domácí: 01:52. Nečas, 06:25. Nečas, 16:51. Nečas, 32:06. Bunting, 59:06. Jarvis

Hosté: 19:33. Parise, 19:38. Girard

Domácí: Kočetkov (21. Raanta) – Burns, Slavin (A), Orlov, Skjei, DeAngelo, Chatfield – Jarvis, S. Aho II (A), Teräväinen – Nečas, Kotkaniemi, Bunting – Fast, J. Staal (C), Martinook – Noesen, Drury, Lemieux.

Hosté: Georgijev (Annunen) – Makar (A), Toews, Manson, Girard, J. Johnson, Byram – Rantanen (A), MacKinnon (A), Lehkonen – L. O'Connor, Colton, Drouin – Parise, R. Johansen, Wood – Kiviranta, F. Olofsson, Cogliano.

South, McIsaac – Tobias, Daisy.

PNC Arena, Raleigh

18 720. diváků

Domácí: 04:07. Dobson, 14:07. Barzal, 18:38. Palmieri, 27:10. Pulock, 28:18. Horvat, 35:22. Cizikas

Hosté: 06:42. Kučerov, 21:14. Hagel

Domácí: Sorokin (Varlamov) – Dobson, Romanov, Pulock, Pelech, Mayfield, Reilly, Bortuzzo – Barzal, Horvat, Lee (C) – Palmieri, Nelson (A), Engvall – Wahlstrom, Pageau, Holmström – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Hosté: J. Johansson (Vasilevskij) – D. Raddysh, Hedman (A), Černák, Lilleberg, Perbix, de Haan – Kučerov (A), Point, Stamkos (C) – Hagel, Cirelli, Paul – Sheary, Motte, Eyssimont – Watson, Glendening, Barré-Boulet.

J. Brejk, S. Kozari – D. Brisebois, K. Flemington

UBS Arena, New York

Domácí: 04:05. Zucker, 43:40. Keller

Hosté: 00:19. Marchessault, 01:17. Hague, 06:17. Stephenson

Domácí: Ingram (13. Vejmelka) – Moser, Durzi, Dermott, Dumba, Välimäki, Kesselring – Keller (A), McBain, Schmaltz (A) – Maccelli, Bjugstad, Crouse (A) – Carcone, Kerfoot, Zucker – L. Cooley, Hayton, Guenther.

Hosté: Hill (L. Thompson) – Martinez (A), Pietrangelo (A), McNabb, Korczak, Hague, Miromanov – Cotter, Stephenson, Stone (C) – Barbašev, N. Roy, Marchessault – Brisson, W. Karlsson, Amadio – Röndbjerg, Howden, Kolesar.