MS v hokeji 2019 | Čtvrtfinále Česko - Německo. Nároďák řeší gólmana, disciplínu i střelce Vránu | iSport.cz
Zdeněk Janda
23. května 2019 • 04:45

Co řeší Češi před bojem s Němci? Gólman, disciplína i střelec Vrána

TOP VIDEA
Pastrňák: Zlaté hokejky si vážím, ale srdce mám stále zlomené Pastrňák: Zlaté hokejky si vážím, ale srdce mám stále zlomené
Voráček s Hertlem hodnotí Pastrňákův hattrick a přestup Gudase Voráček s Hertlem hodnotí Pastrňákův hattrick a přestup Gudase
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z BRATISLAVY | Jedna, dva, tři, čtyři, pět, šest. Období sucha českého hokeje. Šest let bez medaile na MS. Že by přišla náprava? Závan optimismu? Dosavadní výsledky v Bratislavě jsou příslibem. Ale aby bublina naděje nesplaskla, je třeba v dnešním čtvrtfinále odsunout německou překážku (20.15). Nabízí se spojení: nejpřijatelnější soupeř. Ale může to být zrádné… Co všechno se řeší před startem veledůležité bitvy?1. Kdo půjde do branky?

Nikdo z realizačního týmu to nechtěl říct naplno. Ale z dosavadního vývoje se dá vytušit, že to bude Patrik Bartošák. Na šampionátu je od začátku, odchytal zápasy proti nejtěžším soupeřům (Švédsko, Rusko, Lotyšsko, Švýcarsko). Nezklamal. Takže by bylo překvapující, pokud by trenéři poslali do akce Pavla Francouze. Jasně, je to prověřený brankář, ale v Bratislavě zatím čelil jenom Rakušanům a Italům. Takže spíš to vypadá na Bartošáka. I když je to pro něj premiérový šampionát.

Kdo dostane důvěru v brance?Kdo dostane důvěru v brance?Foto Barbora Reichová (Sport)

2. Bude hrát Vrána?

Loni vyhrál Jakub Vrána s Washingtonem slavný Stanley Cup. V téhle sezoně za tým šampionů odehrál všech 82 zápasů (47 bodů – 24+23). Na mistrovství v sedmi utkáních pobral 5 bodů (4+1). Přesto není vyloučené, že dnes na něj padne role třináctého útočníka. Nebo se do sestavy nevejde vůbec. Včerejší trénink nasvědčoval tomu, že jeho místo ve druhé formaci zaujme Ondřej Palát.

Jakub Vrána piluje střelbuJakub Vrána piluje střelbuFoto Barbora Reichová (Sport)

3. Jak na Němce?

Bude důležité pohlídat si Leona Draisaitla, 23letého bombarďáka z Edmontonu, který v sezoně nastřílel 50 gólů. Což je číslo, které budí hrůzu. Je to rozdílový hráč, jenž může sám rozhodnout. Vzpomeňte si na zápas proti Slovákům… V sedmi utkáních v základní skupině zaznamenal pět gólů, z toho dva vítězné (proti Slovensku a Finsku). Takže aby nepřibyl v téhle bilanci další, musejí se mít Češi na pozoru. Jak obránci, tak útočníci. Je třeba ho dobruslovat.

Leon Draisaitl je jednoznačně největší německou hvězdou na mistrovství světaLeon Draisaitl je jednoznačně největší německou hvězdou na mistrovství světaFoto Profimedia.cz

4. Kdo bude střílet góly?

Češi v minulých letech vyhořeli v zápasech o všechno na koncovce. Jakmile se hrálo play off a defenzivy zhutněly, to byl problém. Ovšem góly váznuly i během turnaje, což teď neplatí. Jakub Voráček a spol. nasázeli 39 gólů (jenom Švédové jich měli víc – 41), což je příjemné zjištění. Hlavně útočník z Philadelphie je při chuti, stejně jako jeho věrný parťák Michael Frolík. Ani jeden z nich ale není ryzí střelec. I tak se čeká, že právě oni za to vezmou. Nebo Milan Gulaš?

Jakub Voráček slaví první přesný zásah na turnajiJakub Voráček slaví první přesný zásah na turnajiFoto Barbora Reichová (Sport)

5. Co bude třeba ještě vyladit?

Proti Švýcarům ne úplně správně fungovala defenziva. Češi se dostali pod tlak, najednou soupeř věděl, jak na protivníka vyzrát. A pokud by se Němci dostali do vedení, mohl by to být problém. Ještě jedna veledůležitá věc. Disciplína. Češi zatím posbírali nejvíce dvouminutových trestů na celém turnaji (40), což je alarmující. „Je třeba omezit vyloučení, oplácení a nesmyslné fauly,“ nabádá kouč Miloš Říha. Německá přesilovka je díky Draisaitlovi mimořádně úderná.

Šarvátka v podání českých a švýcarských hokejistů po ataku soupeře na brankáře BartošákaŠarvátka v podání českých a švýcarských hokejistů po ataku soupeře na brankáře BartošákaFoto Reuters

Vlasák před čtvrtfinále: Němci? Papírově slabší, nedají to ale zadarmo

KABINA očima Dominika Simona. Kdo si maže nohy Alpou? Kdo v noci chrápe?

Utkání se Švýcary sledoval i trenér slovenského nároďáku Pavel Hapal. Jsem velký hokejový fanoušek, říká

FAKTA MS: Šestá česká výhra. Britové slavili záchranu kuriózním pokřikem

Šarvátka v podání českých a švýcarských hokejistů po ataku soupeře na brankáře Bartošáka
Šarvátka v podání českých a švýcarských hokejistů po ataku soupeře na brankáře Bartošáka

 
Aktuální zápasy
Články odjinud