SESTŘIH: Česko - Lotyšsko 5:1. Drtivá třetina, gól dal Pastrňák i Hertl

4
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Čeští hokejisté po dvou porážkách zvládli na letošním mistrovství světa porazit soupeře ze skupiny B Lotyšsko 5:1. Po prohrách se Švédskem 3:5 a Rakouskem (1:2sn) skvěle vstoupili do duelu třetinou 5:0. Zbytek zápasu už si svěřenci Kariho Jalonena pohlídali. Prvního gólu se ve čtvrtém duelu na šampionátu dočkal Tomáš Hertl, prosadil se i novic po příletu ze zámoří David Pastrňák (1+1). Další branky dali Hynek Zohorna, Roman Červenka a Michael Špaček.

Lotyši snížili až zkraje třetí části díky zásahu Arturse Kuldy.

Dalším soupeřem výběru kouče Kariho Jalonena bude v sobotu od 19:20 SELČ Norsko, které má na kontě rovněž dvě výhry ze čtyř vystoupení, ale jen pět bodů, o dva méně než český výběr.

Pastrňák, jenže se zařadil do elitní útočné formace ke Krejčímu s Červenkou, dokazoval hned od úvodních sekund svou výjimečnost. Jen 17 od úvodního buly mu jich stačilo k tomu, aby nebezpečnou střelou prověřil pozornost Merzlikinse. Na druhé straně se musel mít na pozoru i Vejmelka při Rubinsově pokusu.

Ve čtvrté minutě našel Pastrňák po skvělé akci ideálně mezi kruhy Hronka, jehož vychytal opět Merzlikins. Na začátku páté minuty už šli ale Češi do vedení, když Merzlikins vyrazil ne zcela povedený Hertlův pokus od modré čáry jen k Zohornovi, ten obkroužil jeho beton a snadno skóroval.

Na trestnou lavici musel záhy Batna a k využití výborně hrané přesilovky stačilo českým hokejistům jen málo přes půl minuty. Po 56 sekundách od vedoucího gólu se po Pastrňákově dokonalé nahrávce prosadil kapitán Červenka. V sedmé minutě už to bylo 3:0, když kotouč vybojoval v útočném pásmu Flek, našel Špačka a ten po rychlém manévru zakončil bekhendem mezi betony lotyšského gólmana.

Další gól přišel v polovině 17. minuty, kdy se snažil ze vzduchu dorážet Blümel. Právě kvůli tomu rozhodli sudí o kontrole platnosti branky na videu. Po ne zcela přehledné situaci byl gól přiznán Hertlovi, jenž bojoval před brankovištěm. V končící 19. minutě ale bylo při akci Krejčího s Pastrňákem vše zcela jasné - souhra dvou bývalých parťáků z Bostonu přinesla první Pastrňákův gól v Tampere po Krejčího skvostné nahrávce.

Od druhé třetiny nahradil Merzlikinse v lotyšském brankovišti Šilovs. A čeští hokejisté hodně ubrali z tempa. Zatímco první třetinu ovládli na střely mezi tyčky drtivým poměrem 17:3, druhou část v tomto ohledu prohráli 4:8.

S tím výrazně ubylo vzruchu před lotyšskou brankou. Práci měl naopak Vejmelka s pokusy Jelisejevse a Čuksteho. Ve 36. minutě Batna nepříjemně zasáhl u hrazení Vránu, který se jen těžce zvedal z ledu, a přestože pak naskočil na další střídání, na střídačku odkulhal. Následně ve hře čtyři na čtyři pálil po Krejčího nahrávce Pastrňák, Šilovs však zasáhl.

Do třetí třetiny Vrána naskočil a zápas nakonec dohrál. V čase 41:01 přišel o čisté konto po Kuldově úspěšné dorážce Vejmelka. Zvýšit pak mohli Pastrňák, Krejčí a Vrána, v dalších šancích však neuspěli ani Kundrátek a Rihards Bukarts a skóre 5:1 už se tak nezměnilo.

Domácí: 04:02. Zohorna, 04:58. Červenka, 06:41. Špaček, 16:30. Hertl, 18:56. Pastrňák

Hosté: 41:01. Kulda

Domácí: Vejmelka (Langhamer) – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka (A), Šimek, Sklenička, Jordán, Jiříček – Pastrňák, Krejčí (A), Červenka (C) – Blümel, Hertl, Zohorna – Smejkal, Vrána, Černoch – Špaček, Stránský, Flek.

Hosté: Merzlikins (21. Šilovs) – Zile, Jaks, Rubins, Kulda (A), Sotnieks, Čukste, Bergmanis, Mamčics – Keninš, Balcers (A), Abols (C) – Džerinš, Dzierkals, Ri. Bukarts – Batna, Ro. Bukarts, Marenis – Smirnovs, Jelisejevs, Krastenbergs.

Fraser Lawrence (CAN), Sean MacFarlane (USA) – Andreas Weise Kroyer (DEN), David Obwegeser (SUI)

MS v hokeji 2024 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě

Program a skupiny MS v hokeji 2024 Vstupenky Výsledky MS v hokeji 2023 MS v hokeji žen MS v hokeji U20 MS v hokeji U18

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.