Záměrem českého týmu pořád ještě není ladit lajny a brousit souhru. Teď se hlavně hledá ideální skupina jmen pro Prahu. V neděli večer Radim Rulík vytasí svůj seznam hráčů, které vezme na šampionát. Na turnaji v Brně reprezentace zatím dvakrát prohrála, za 120 minut vstřelila jeden gól. „Ale se Švédy to bylo lepší než s Finskem. Posunuli jsme se, což jsme samozřejmě chtěli,“ pronesl hlavní trenér.
Rulík se snaží působit navenek klidně. Co se odehrává v jeho hlavě, kde se přehazují jména zleva doprava? Ví maximálně on a zbytek realizačního týmu. Koncovka české sestavy zatím drhne, i když třeba Ondřej Kaše, Jakub Vrána nebo Jáchym Kondelík vypadali proti Švédům celkem ostře. Český tým přestřílel soupeře 34:12, měl převahu.
Náznaky vidíte, příležitosti se ztuha rýsují. Česko narazilo na dobře zorganizovanou finskou defenzivu a pak na vysoké švédské zadáky. Na mistrovství světa se nakonec dostane 22 hráčů do pole, nyní je v Brně stále 35 bruslařů. Převis je stále celkem velký, do toho je třeba i počítat s vývojem za mořem. Tím pádem nevyskakují zatím jména, která mají TOP formu. Na beton nedovedete říct, kdo by měl vedle koho hrát proti Finům. Variant je hodně. Hledá se, testuje se. Neladí se ideální soupiska.
„Zhruba od 10. minuty se hra se Švédskem srovnala a moc jsme jim toho už nepovolili. Kluci opravdu bojovali, nechali na ledě hodně sil, snažili se, šli za tím, aby zápas dneska dopadl dobře pro nás,“ byl Rulík s přístupem spokojený.
Jenže? Góly se nedařilo střílet Finům, nešlo to ani s promíchanou sestavou proti Švédsku. „Když se takhle bude pracovat, tak si myslím, že…,“ nadechl se kouč. Ale myšlenkami se posunul jinam: „Teď je náš zájem, abychom udrželi dobrou atmosféru v týmu, aby hráči neměli hlavy dole. Pořád je to příprava. Nechci to nějak zlehčovat, ale každopádně když půjdeme touto cestou, tak si myslím, že branky přijdou.“
Po nedělním zápase se Švýcarskem (16.00) ho čeká největší řez v nominaci. „Myslím, že se to dělá líp. Protože když se vyhrává, je to těžké,“ odvětil na dotaz, zda mu situaci zhoršuje stav, že se tým nemůže prosadit. Každopádně ho čekal dlouhý sobotní večer, který se taky možná protáhne do nedělního rána i pro celý jeho štáb. „Sedneme si teď na to, budeme o všem diskutovat, bude to trvat,“ říkal po zápase.
Podle sestavy na Švýcary možná půjde určit, kam se myšlenky realizačního týmu posunuly přes noc. Půjdou do akce hráči, kteří jsou na hraně? Nebo už spíš vystřelí Rulík ven jména, která si chce potvrdit a jen případně ujasnit malé otazníky? „Počkejte si na neděli, kdy oznámíme sestavu. Teď nemám víc, co by k tomu řekl,“ dodal pouze kouč.
Všechny hráče, kteří v Brně zatím nastoupili, pojí velký zápal, ale zároveň zaseknutá palba. Na druhou stranu vidíte, že národní tým úplně neplánuje odhalovat svoje záměry pro finální turnaj, což taky nepomáhá k aktuálně lepší koncovce.
Při hře 6 na 4 proti Švédsku bylo cítit, že tým drží dobře puk, krouží, ale neobjevila se žádná situace, ze které byste řekli, že musela skončit gólem. Reálně platí, co Rulík řekl před turnajem. Nikdo nemá místo jisté, nikomu ho neslíbil.
„Já si ale nemyslím, že by naše absence gólů měla něco společného s tím, že nám chybí souhra. Myslím, že je to o kvalitě soupeře,“ odvětil hlavní trenér.
Z velkého počtu jmen nakonec potřebuje vytvořit co nejsilnější skupinu, která se posune za necelý týden dál. „Při hře šest na čtyři jsme si nevyhověli, kluci i říkali, že byl horší led. Nedali jsme si puk dobře, zakončení jsme měli sehrát lepší, na to se vůbec nevymlouvám. V jedné naší přesilovce jsme taky měli být nebezpečnější. Na tom budeme pracovat, a věříme, že jak jsme se zlepšili od minulého zápasu, tak budeme pracovat na zlepšení. To je cesta,“ dodal Radim Rulík na závěr.
Zprávy ze dne 18. května 2024
Martin Nečas naskočí do duelu s Velkou Británií... Jak vypadá sestava? Duel sledujte ONLINE zde >>>
„S Davidem Pastrňákem i Pavlem Zachou jsme se během dnešního odpoledne spojili. Oba mají zájem na mistroství světa přijet. Po dvou těžkých sériích playoff jsou samozřejmě lehce v uvozovkách obouchaní. Zítra ráno budou absolvovat zdravotní prohlídku v Bostonu. Pokud dopadne dobře a klub je uvolní, pokusíme se jim najít nejrychlejší letecký spoj do Prahy,“ prohlásil český GM Petr Nedvěd.
„Nepřijel jsem odpočívat, chci začít hned,“ má jasno Martin Nečas. Popsal i svůj rychlý přesun do Prahy. Celý rozhovor s Martinem Nečasem čtěte zde >>>

Martin Nečas už se zabydlel v české kabině.
Kalous: Nečas by chtěl hrát, ale počkáme...
Jaká v české týmu panuje nálada?
„Nálada je podobná, jako byla, velmi koncentrovaná. Na každý trénink, zápas, poradu. Pokračujeme v tomto režimu.“
Jaké jsou plány s Martinem Nečasem, který právě teď dorazil?
„Plány s Nečasem jsou jedna věc, druhá realita. Uvidíme po jeho cestě, jak se bude cítit. Strácivl dlouhou dobu v letadle, má za sebou hodně zápasů...“
A bude hrát proti Británii?
„Martin by chtěl hned hrát, ale počkáme.“
Co říkáte na vypadnutí Bostonu?
„Radost nemáme z toho, že někdo vypadne ze soutěže, to nikomu nepřejeme. Víme, že k dispozici by mohli být další dva kvalitní hráči, řeší to Martin Havlát s Petrem Nedvědem.“
Jaký je plán na duel s Velkou Británií?
„Chceme pokračovat v systémových záležitostech, abychom se zlepšovali a připravovali na další utkání.“
V čem je outsider nebezpečný?
„Britové mají systémově dobře zorganizovanou hru. Budeme mít poradu, tým připravíme. Mají nebezpečné hráče, Kirka znáte z extraligy. Vynikající střela. Musíme si dát pozor.“