Světový pohár místo OH. Češi musí ukázat, že nepatří do zbytku světa

Všechny týmy už znají podobu svých dresů pro Světový pohár
Dresy Severoamerického týmu do 23 let ze předu
Dresy Severoamerického týmu do 23 let ze předu z boku
Americký dres zezadu
Americký dres zepředu
Kanadský dres z boku
Kanadský dres zezadu
26
Fotogalerie
Světový pohár
Začít diskusi (0)

Představili dresy, první jména. Hvězda vedle hvězdy. A ještě jednu věc organizátoři Světového poháru ve středu oznámili. Bude pokračování. V roce 2020. Tenhle turnaj má být budoucností mezinárodního hokejového soupeření. Na olympiádu nehledě.

Pročetli českou soupisku, a pak se zámořští experti začali divit. Chybí jim Jaromír Jágr. Dobře, berou na vědomí oznámení konce v národním dresu. Jenže. Tenhle chlap je přece ve formě, chce hrát. Pořád to v Severní Americe opakuje.

Proto nedává tamním fanouškům i žurnalistům smysl odmítání dresu nejcennějšího. Těžko si dovedou představit, že by šampion z Nagana ve finální nominaci chyběl. Nevěří, že by jeho definitivní rozhodnutí bylo zůstat mimo světla reflektorů.

Video placeholder
Jandač nominoval. Na Světový pohár pojede i Kempný, Jágr zatím chybí

Další ohlasy se týkají opomenutí Jiřího Hudlera. V Kanadě má především (ale nejen) díky působení v Calgary obří kredit. Svým vystupováním na ledě i mimo něj se u tamního publika vyprofiloval jako vhodný lídr. Takový, kterého chcete hned.

Poslední položkou rozborů odborných hokejových médií je defenziva. Michal Kempný je pro autory neznámý bek. Překvapivý. O to více, když byli k dispozici zkušení Zbyněk Michálek, Marek Židlický či Michal Rozsíval.

Na druhou stranu není to tým oblékající dres se lvem na hrudi, co by bylo hlavním tématem diskusí. Ty lavinové strhly sestavy USA a domácí Kanady. Každý vyvolený je podroben důkladnému rentgenu, konkurence mezi čekateli na pozvánku je obrovská.

Nicméně možná nejzajímavější informací je ta, kterou přednesl jeden z nevyšších šéfů NHL Bill Daly a s ním na pódiu stojící ředitel hráčské asociace NHLPA Donald Fehr. Světový pohár bude mít pokračování, to nejbližší v roce 2020. Má se stát pravidelným podnikem.

„Takový byl náš plán od samého začátku. Založit značku. Vytvořit identitu a posouvat ji kupředu,“ podotkl Fehr. Světový pohár se zrodil přetvořením Z Kanadského poháru a zatím se v minulosti konal dvakrát. V letech 2004 a 1996. Teď má mít sílu vytvořit opakující se tradici.

Bude se testovat nový formát i hybridní týmy

Důvod je jasný. NHL z něj může generovat další prostředky. Snažila se Evropu uchvátit svými utkáními na startech sezon, výjezdy svých kluků na starý kontinent. Nepodařilo se to ideálně, nyní tedy přichází nový plán. Zahrát na národní notu.

Obnovená premiéra bude v mnohých směrech testem. Testem správnosti zařazení dvou hybridních celků (výběr Evropy a výběr Severní Ameriky hráčů do 23 let). Testem schopnosti diváků přizpůsobit se novému formátu. Testem ekonomické stability celé velkolepé akce. Testem, který má předpoklady skončit úspěšně.

Za ruku vedou tyto myšlenky obavu, jak to bude s účastí hráčů NHL na olympijských hrách. Vlivní bossové se shodují, že jde o jinou rovinu, o jiný problém. „Řešíme to odděleně, nemá to vzájemnou souvislost,“ přesvědčovali i Daly s Fehrem.

Jenže. Vzápětí dodávají, že jejich sešlost je výhradně hokejovým svátkem a tím se posouvá její význam. Těžko navíc budou chtít pod pěti kruhy konkurovat sami sobě, od památného roku 1998 zaběhlé pořádky dost možná rychle skončí.

Světový pohár zkrátka bude střetem velmocí. Češi jsou stále jednou z nich, budou chtít uspět. Ať už s Jaromírem Jágrem, či bez něj v Torontu ukázat, že si své místo zaslouží i napříště. Že nepatří do výběru „zbytku světa“.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů