Zastavte EXODUS! Česká hokejová mládež dál zaostává za špičkou

Tomáš Hertl v souboji se Slovincem Kovajevičem
Hertl se ocitl na ledě po srážce se Zigou Pavlinem
Švýcarská mašina zdolala Hadamczikovy svěřence i podruhé
Národní tým padl se Švýcary i podruhé
Tomáš Hertl bude hrát přesilové hry
Je konec! Český tým na světovém šampionátu konč
Národní tým si o medaile nezahraje
15
Fotogalerie
Reprezentace
Začít diskusi (0)

Stále žádná sláva. Český mládežnický hokej dál zaostává za světovou špičkou a jedinečných talentů, kteří volí pro svůj rozvoj raději zahraničí, moc neubývá... Pomoci má nařízení o nasazování juniorů do extraligových zápasů, poslední sezony ale běží v tuzemsku nový svazový systém, který má postupně vychovávat hráče pro velké zápasy. Jak je úspěšný?

Akademie, záruka kvality

Sjednocené tréninkové procesy, garantovaná úroveň vybavení a zázemí, ale i dohled na plnění povinností ve škole. To mladým hokejistům zajišťují Akademie, projekt Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), do něhož se od roku 2011 postupně zapojují špičkové kluby. Kromě apelu na intenzivnější práci s hokejovými dovednostmi se sleduje i chování hráčů mimo stadion. „Herní disciplína je přímo úměrná disciplíně osobní. Jestliže někdo nechodí do školy, je průšvihář a nedodržuje životosprávu, na ledě se z něj najednou nestane skvělý charakter,“ vysvětluje Miroslav Přerost, kouč reprezentace do 20 let a svazový specialista na mládež, jemuž chodí veškerá hlášení. 13 Tolik klubů bude od příští sezony zapojeno do projektu Akademií.

Názor Sportu:Správná cesta, prospěšná oběma stranám. Mladí hráči vědí, že dostanou servis a podmínky na určité úrovni, svaz i klub mají zase pod centralizovanou kontrolou jejich vývoj, a to nejen hokejový.

Kanada vraždí talenty

Zvyknout si na pořádnou konkurenci, poměřit se s nejlepšími, ale i naučit se jazyk a osamostatnit se. Proto stále proudí do zámoří jeden český teenager za druhým. „Jenže ze sedmdesáti se jich do NHL prosadí jeden,“ poukazuje Slavomír Lener, šéftrenér ČSLH, který na toto téma před lety zpracoval analýzu. Podle něho dokonce jen necelých pět procent z hráčů, volících severoamerickou cestu, později zůstane v profesionálním hokeji. „Exodus do zámoří nezastavíme, ale věříme, že ho zpomalíme,“ doufá Lener. Pomoci k tomu má i nové pravidlo o nasazování juniorů v dospělé extralize, díky němuž se už mnozí jednotlivci vracejí a chystají se zabojovat o místa v týmech. 41 Tolik hráčů (z toho 6 brankářů) v uplynulé sezoně nastoupilo v elitních kanadských juniorkách.

Názor Sportu:Ano, není třeba do zámoří spěchat moc brzy, za současného stavu ale pořád kanadská juniorka naučí nadaného hráče zakousnout se, vytrvat a poprat se s obří konkurencí. Takovou doma nepotká.

Juniorka pro každého

Míň je někdy víc. V juniorské extralize rozhodně. Hraje ji příliš mnoho klubů, příliš mnoho hráčů, a k vidění je příliš mnoho zápasů, kde favorit zamete s outsiderem. Ještě před pěti lety měla soutěž 24 (!) týmů, po postupném zužování jich je momentálně 17 a od sezony 2014-15 ještě jeden ubude. Šestnáct účastníků už považuje Miroslav Přerost za ideální počet. „I díky tomu začínají převažovat utkání, která mají potřebný náboj. Chtěli bychom soutěž zkvalitnit, aby vychovávala hráče pro mistrovství světa do osmnácti let, ale nejde to jen prostým zužováním, jde třeba i o zvyšování intenzity tréninku, zlepšování přístupu a tak dále. Chce to čas,“ tvrdí. 4 Tolik výher (2 v prodloužení) si během 32 utkání základní části této extraligové sezony připsali junioři Ústí.

Názor Sportu: Pořád je třeba redukovat, vytvořit i víc soutěží nad sebou, tak, aby v každé byla zajištěna co největší konkurence na srovnatelné úrovni. V současnosti se pořád hraje řada zápasů, které nikoho neposunou dál.

Běž, když zaplatíš

Mistrovství světa do 18 let, alespoň pro něj chce mít hokejový svaz k dispozici všechny talenty, kteří v Česku rostou. Aby do zámoří neodcházeli dřív, zavedl před uplynulou sezonou smlouvy, v nichž se zavazuje platit náklady na reprezentační akce, pokud hráč zůstane doma. Pokud ne, musí se na nich finančně podílet sám. „Nechceme těm klukům bránit, aby šli hrát do Kanady. Když ale zmizí brzy, nemáme je k dispozici pro reprezentační akce a nemůžeme s nimi pracovat,“ vysvětluje Miroslav Přerost. Odchody například do Švédska nicméně svazu nevadí, hlavní evropské soutěže totiž mají stejný harmonogram a prioritou je mít hokejisty po ruce pro podniky národního týmu. 0 Podle údajů svazu ani jeden dorostenec, který v minulé sezoně přicházel v úvahu pro reprezentaci, neodmítl smlouvu podepsat.

Názor Sportu: V zásadě správná věc. Byť agenti poukazují, že jde o „nevolnictví“, reprezentace není jen prostředkem ke zviditelnění hráčů, ale odměnou, vyžaduje součinnost. Oddálení odchodu až po MS kariéru nezničí.

Ruská soutěž ve Varech

Místo na druhý konec republiky jedou na zápas třeba do Chabarovsku... Karlovarští mladíci od uplynulé sezony absolvují ruskou MHL, juniorskou obdobu KHL. Náročné cestování je vykoupeno souboji s nejlepšími vrstevníky na východ od hranic. „Pořád to je český tým s českými hokejisty, ta liga je kvalitní, hráči nám jsou k dispozici pro reprezentaci, přesto z toho nejsem úplně nadšený. Ale abych tento model úplně nezavrhoval, jde o vývoj, který nezastavíme, navíc MHL se snaží spolupracovat,“ reaguje Miroslav Přerost, který na posledních dvacítkách využil z kádru Energie dva hráče, útočníky Koblasu a Tomečka. Západočeský celek při premiéře postoupil do play off . 2 Tolik hráčů z karlovarské „malaďožky“ reprezentovalo na loňském juniorském mistrovství světa.

Názor Sportu: Projekt má svá pro i proti. Kvalita řady zápasů je vykoupena únavným cestováním a ne vždy zcela profesionálními podmínkami. Obojí hráče negativně ovlivňuje, neprospívá jejich přirozenému vývoji.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů