Nečekaný trumf do baráže! Žádný apríl, matador (44) po letech za Kladno

Dlouhé čekání na závěr sezony se pomalu krátí. Už „jen“ za dva týdny Kladno vstoupí do baráže o Tipsport extraligu. Ještě předtím, než tým Jaromíra Jágra pozná soupeře z první ligy, vyrazili Středočeši na soustředění na Slovensko. U příležitosti tripu do Liptovského Mikuláše odhalili návraty dvou hráčů, z nichž jeden je opravdu velmi překvapivý. Vedle navrátilce z marodky Ondřeje Machala se totiž za Rytíře může v barážovém souboji objevit také Jiří Burger! Současný asistent trenéra a někdejší vynikající centr bude v případě potřeby připravený naskočit.
Aby si někteří fanoušci kladenských hokejistů nemysleli, že nejde o dodatečný aprílový žert, vedení Rytířů hned ujistilo, že vážně nejde o vtip. Bývalý dlouholetý kapitán Vítkovic, který původně zakončil aktivní kariéru v dresu Kladna v sezoně 2016/17, se nyní znovu může vydat do akce za tým z rodného města.
Jak uvádí Rytíři na webových stránkách, nynější asistent trenéra Davida Čermáka, jenž se v klubu věnuje i mládeži, se již několik měsíců připravuje s kladenským áčkem, aby mohl v případě nutnosti pomoct Středočechům k udržení extraligové příslušnosti.
„Jirka trénuje už od Vánoc a je pro nás zálohou pro případ, že by nám někdo ze sestavy na baráž vypadl. Chceme mít co nejširší kádr, i proto, že nemůžeme využít hráče na střídavé starty,“ prozradil kouč Čermák pro klubový web o Burgerově případném návratu.

Je tak dost možné, že matador, který v květnu oslaví 45. narozeniny, nastoupí v jednom ze dvou utkání proti Liptovskému Mikuláši. Partu kolem kapitána Tomáše Plekance ve slovenském městě čeká poslední prověrka před bojem o extraligu, v němž se střetnou s jedním z dvojice týmů Vsetín – Jihlava.
Byť jde bezpochyby o nečekané zpestření závěru nynější sezony, Burger zpět v útoku Rytířů nebude nejstarším hráčem. Stejně tak se na baráž s týmem poctivě chystá i padesátiletý boss Jaromír Jágr. Dvě kladenské legendy spolu hrály pouze jednou, a to v ročníku 1994/95, kdy Burger debutoval za seniory, zatímco Jágr už si jako hvězda NHL a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu pouze odskočil do Kladna na 11 zápasů během výluky.
Středočechům se do útoku rovněž vrací rychlík Ondřej Machala. Třiadvacetiletý forvard byl mimo sestavu od 21. prosince, kdy v utkání s Hradcem Králové schytal tvrdý zásah od obránce Bohumila Janka. S těžkým otřesem mozku setrval na marodce po zbytek základní části.
Zprávy ze dne 25. března 2023
Vedení Sparty uplatnilo opce ze stávajících smluv na šestici hráčů, kteří se většinou aktuálně snaží prosadit do kádru A týmu. Nejvýraznější postavou z nich je útočník Ostap Safin, jenž zasáhl i do čtvrtfinále play off proti Třinci. Dalšími jsou obránci Michael Krutil, Tomáše Tomek a útočníci Petr Hauser, Michal Vitouch a Ondřej Hrabik. Pražané o tom informovali na svém webu. „Práce s hráči, kteří prošli naší akademií, je pro nás zásadní. Doufám, že se do áčka bude probojovávat čím dál více hráčů se vztahem k našemu klubu,“ uvedl sportovní manažer Jaroslav Hlinka.
Zprávy ze dne 1. března 2023
Sparta prodloužila o dva roky smlouvu s útočníkem DavidemVitouchem. Klub to oznámil na svém webu. Jednadvacetiletý hráč nastupuje v extralize za pražský tým už čtvrtou sezonu a loni v listopadu na turnaji Karjala debutoval v české reprezentaci. „Ve Spartě jsem odmala a cítím se tu dobře. Máme tu luxusní zázemí a moc fajn partu v kabině. Jsem rád, že tu budu pokračovat a dál se rozvíjet," řekl Vitouch, který v této sezoně zatím nasbíral v 50 extraligových zápasech čtyři góly a osm asistencí.
Zprávy ze dne 26. února 2023
Sparta se podle švédských médií zajímá o zkušeného Fina Juhaniho Tyrväinena, který aktuální působí v nejvyšší švédské lize. Mistr světa z Bratislavy v roce 2019 hraje za Luleu, s níž má smlouvu ještě do konce následující sezony. Dříve ve finské a nyní i ve švédské lize pravidelně v průměru sbíral 30-40 kanadských bodů v ročníku. Letos se ale lehce trápí, ve 45 duelech má na svém kontě 15 bodů (6+9) a i přes platnou smlovu se začíná spekulovat u změně prostředí. Jedním ze zájemců má být i Sparta, což švédským médiím potvrdil trenér Hans Wallson. Přiznal, že o něm s kolegou Miloslavem Hořavou a vedením klubu mluví, ale zároveň dodal, že stejně tak o něm diskutují v několika dalších klubech. Varianta, že by Spartu na startu příští sezony posílil, je tedy ve hře.
Zprávy ze dne 22. února 2023
Michal Řepík bude pokračovat ve Spartě! Kapitán týmu se dohodl na novém tříletém kontraktu. „Pořádně si nedovedu představit, že bych mohl pokračovat jinde než ve Spartě,“ prohlásil pro klubový web. Před pár dny se přitom mluvilo o tom, že se pražský klub k podpisu příliš nemá a podle pardubického majitele Petra Dědka ho měl agent nabízet jiným klubům včetně Dynama. „Řepa od začátku jednání projevoval velkou touhu ve Spartě pokračovat, stejně tak jsme ho i my chtěli za každou cenu udržet. Je to sparťan a jeho snem je v našem klubu vyhrát titul,“ uvedl sportovní manažer Jaroslav Hlinka.

Zprávy ze dne 6. února 2023
Kromě oznámení podpisu nové smlouvy s Michalem Moravčíkem nabídl sportovní ředitel Petr Ton i zajímavý pohled do zákulisí jednání Sparty. Někdejší vynikající střelec Pražanů po uzávěrce přestupního období prozradil, jak klub hledal posily pro závěr sezony. Vedle ohlédnutí se za angažováním finského tanku Olaviho Vauhkonena a Švéda Stefana Warga přiznal, že k návratu do Prahy byl blízko obránce Tomáš Pavelka. „Jeho příchod byl na stole. Bohužel klub za něj nenašel dostatečnou náhradu a z návratu sešlo,“ uvedl Ton. Řešil se také příchod kanadského beka Aarona Irvinga, který však dal přednost Davosu. Sportovní vedení Sparty rovněž sondovalo situaci kolem útočníků Lukáše Rouska (Rochester/AHL) a Filipa Chlapíka (Ambri-Piotta/Švýc.). Sparťané intenzivně pracují i na podpisu nové víceleté smlouvy s kapitánem a nynějším nejlepším střelcem Michalem Řepíkem.
V rozhovoru pro klubový web HC Sparta Praha oznámil sportovní ředitel Petr Ton prodloužení smlouvy s obráncem Michalem Moravčíkem. Bližší informace o podpisu neuvedl, samotný klub však později oznámil, že Moravčík zůstane v Praze další dva roky. V této sezoně zaznamenal reprezentační bek 10 asistencí ve 31 zápasech.

Zprávy ze dne 30. ledna 2023
Hokejová Sparta potvrdila příchod obránce Stefana Warga. O přesunu švédského beka do stověžaté metropole už dříve informoval severský web expressen.se. Warg naposledy naskakoval za finské KooKoo, nyní ještě znásobí švédskou stopu v pražském klubu. „Podařilo se nám angažovat nesmírně zkušeného a pracovitého obránce s parametry, které budí respekt. Od trenéra Wallsona jsme na něj měli jen ty nejlepší reference a jsme rádi, že s ním můžeme minimálně do konce této sezony spolupracovat,“ uvedl pro oficiální stránky Sparty sportovní manažer Jaroslav Hlinka.
Zprávy ze dne 29. ledna 2023
Našla Sparta ještě jednu posilu před přestupovou uzávěrkou? Podle švédského webu expressen.se má do pražského klubu namířeno zkušený obránce Stefan Warg. Dvaatřicetiletý rodák ze Stockholmu o víkendu ukončil své angažmá ve finském týmu KooKoo, návrat do Švédska ale pro někdejšího kapitána Örebro není v plánu a má poprvé zamířit do Tipsport extraligy. U Pražanů se potká se známým koučem Hansem Wallsonem, který zadáka krátce vedl ve Skelleftee. Warg, jenž má podobné parametry (191 cm, 100 kg) jako poslední akvizice v podobě Olaviho Vauhkonena, byl v roce 2008 draftován Anaheimem v 5. kole draftu, do NHL se ale nikdy nepodíval.
Zprávy ze dne 16. ledna 2023
Důrazná posila pro Spartu. Vedení Pražanů v rámci zbrojení před závěrem sezony posílilo mužstvo o zkušeného finského útočníka Olaviho Vauhkonena. Třiatřicetiletý rodák z Helsinek má se 194 centimetry a 110 kilogramy budit respekt na ledě a dostávat se soupeřům pod kůži. „Aspekty, které se do play off jednoznačně hodí,“ uvedl sportovní manažer Jaroslav Hlinka pro klubový web. Vauhkonen strávil takřka celou dosavadní kariéru ve Finsku, kde oblékal dres Jokeritu, Lappeenranty či obou hlavních týmů z Tampere (Lukko a Tappara).
Zprávy ze dne 12. ledna 2023
Vedení Sparty si na příští dvě sezony pojistilo obránce Ondřeje Mikliše a Davida Němečka. Oba hráči, kteří patří k nejvytíženějším zadákům v týmu, prodloužili podle klubového webu kontrakty do konce ročníku 2024/25.
Zprávy ze dne 11. ledna 2023
Brankář Josef Kořenář, který před startem extraligové sezony posílil pražskou Spartu, nastoupí ve středu poprvé v rámci hostování v Chance lize za úhlavního rivala Slavii.