8. srpna 2014 • 04:58

Čechmánek neumí počítat. Ještě se ale může zachránit, věří jeho právník

Autor: koš
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Brankář Roman Čechmánek přišel o všechny peníze a o dlouholeté kamarády. Hazardním podnikáním se jeho dluhy vyšplhaly k téměř devadesáti milionům. Otec tří dětí má navíc obstavený veškerý svůj majetek. Kde udělal chybu? „Neumí počítat. Z těch projektů nemohl vydělávat žádný,“ říká na rovinu jeho právník Petr Bernátek. Složitý případ, do něhož se s vervou pustil, mu zabírá spoustu času. „Bohužel jsem k tomu přišel pozdě,“ zalitoval. 



Tvrdíte, že Čechmánek neumí počítat. Copak mu nikdo v investicích neradil?
„Radili mu takoví, kteří pak prováděli ty stavby a měli radost z toho, že dostali zakázky. Jeho hlavní chyba byla, že šel do několika velkých projektů naráz. A ty mu nic nevynášely. Co projekt, to průšvih. Před pár lety, kdy to všechno rozjížděl, byla úplně jiná kupní síla.“

Proč nikomu dlouhé měsíce za vykonanou práci neplatí?
„Nesmí. Bylo by to zvýhodnění věřitelů. Roman nemůže se svým majetkem nijak nakládat.“

Opravdu mu půjčil Oldřich Štefl, bývalý šéf Vsetína a dnes manažer Slovanu Bratislava, přes dvacet milionů? Kde je vzal?
„Pracuje přece v KHL. A má kolem sebe další lidi, se kterými spolupracuje. Jestli někdo říká, že tam jsou nějaké fiktivní půjčky, tak se mýlí. Určitě to tak není. Většina peněz šla bankovním převodem. Z čeho by ten pivovar postavil? V té době, v letech 2009 a 2010, už prokazatelně na účtech nic neměl.

Proč by si jinak půjčoval od banky za úrok osm procent, kdyby měl uložené své peníze? To prokážeme. Tehdy ještě Čechmánek počítal s tím, že bude mít pětadvacet milionů od Holomka. Nedostal je a tím začaly jeho problémy. Jinak by stačilo prodat dům v Holešově. S panem Šteflem byl domluvený, chtěl mu přenechat podíl v pivovaru.“

Vyvolali jste jednání s firmou Synot, která je ochotna vašemu klientovi pomoct. Proč tento krok?
„Hledali jsme někoho silného, kdo hlavně pomůže dostavět bývalou radnici v Holešově a pivovar, aby mohl být zkolaudován. Nebylo jiné řešení, žádná banka mu nepůjčí. Se Synotem spolupracuju dlouhodobě, v regionu není serióznější partner.

Jednalo by se o pokračování úvěru, který by měl přednost před všemi věřiteli. V pivovaru končí na podzim zkušební provoz. Když se jednou zavře a bude se potom chtít prodat, anebo znovu otevřít, jeho cena půjde značně dolů. Synot by to bral jako dobrou reklamu.“

Někteří věřitelé Čechmánka obviňují z podvodu. Prý si objednal jejich služby a přitom předem věděl, že za ně nezaplatí. Co vy na to?
„Žádný podvod nevidím, a podle mě tam v žádném případě ani být nemůže. On objekty ze svého koupil, vrazil do nich další peníze. To by tam musel být podvod hned od počátku. První rok přitom platil jako hodinky.“

Obsáhlý rozhovor s Čechmánkovým právníkem Petrem Bernátkem přineseme v pátečním vydání deníku Sport

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud