Sparta stopla odlet do Švýcarska. Spengler Cup se hrát nebude
Hokejový Spenglerův pohár, na kterém měla hrát i Sparta, byl den před startem zrušen. Organizátoři ho odřekli kvůli koronaviru stejně jako loni. Pražané se nepříjemnou zprávu dozvěděli krátce před odletem do Davosu, kam se měli přesunout v sobotu dopoledne.
Zatímco před rokem byl 94. ročník turnaje zrušen již na konci září, tentokrát se tak stalo na poslední chvíli. Podle webu deníku Blick bylo důvodem sedmnáct pozitivně testovaných hráčů v týmu domácího Davosu, který měl být v základní skupině jedním ze soupeřů Sparty.
Představitelé kantonu Graubünden, v němž se Davos nachází, následně kvůli epidemické situaci v regionu odebrali organizátorům povolení turnaj pořádat. Pořadatelé na svém webu uvedli, že v posledních měsících pravidelně testovali vedle hráčů i zaměstnance klubu, v posledních 10 dnech každodenně. Na Štědrý den byla pozitivní většina kádru.
Koronavirus již předtím zasáhl do plánovaného složení turnaje. Start odřekla reprezentace Kanady a poté i Ambri-Piotta, která je od neděle v karanténě. Místo nich se na Spenglerově poháru měly představit Slovan Bratislava a výběr kantonu Bern složený z hráčů SC Bern, Bielu a SCL Tigers Langnau.
"Mrzí nás, že se tradiční turnaj musel zrušit. Důvody ale chápeme a zcela respektujeme. Byla pro nás čest být mezi pozvanými týmy. Náš tým je kompletně zdravý, bude se nyní plně věnovat přípravě na extraligu," uvedla generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová na klubovém webu.
Vyplnila se tak slova trenéra Pražanů Josefa Jandače, který se po čtvrtečním extraligovém zápase s Třincem k turnaji vyjadřoval opatrně. "Podmínky se několikrát změnily a reglement turnaje bude možná pohyblivý. Loni se to zrušilo, letos je to na hraně. My se musíme několikrát před odjezdem testovat a budeme testovaní každý den i tam. Nevím, co by se stalo, kdyby tam byl někdo pozitivní a jak by se třeba měnil formát turnaje," řekl Jandač. Nákaza v domácím týmu nakonec akci pro letošek zrušila úplně.
Sparta tak bude mít nyní volno, do extraligy se opět zapojí v neděli 2. ledna, kdy se utká v dohrávce 36. kola s Mladou Boleslaví. Podle klubového webu nebude usilovat o přeložení zápasů do uvolněných termínů.
Spenglerův pohár se od prvního ročníku konaného v roce 1923 nebude hrát teprve pošesté. Neuskutečnil se také v letech 1939, 1940, 1949, 1956 a loni.
Zprávy ze dne 6. května 2022
Fotbalisté Wolverhamptonu se budou muset v sobotním zápase Premier League na hřišti Chelsea obejít bez trenéra Bruna Lageho. Portugalský kouč měl pozitivní test na koronavirus a na Stamford Bridge s týmem nemůže odcestovat. Na lavičce ho v duelu s třetím týmem tabulky zastoupí trenér brankářů Tony Roberts. Lage je v izolaci, na přípravě na zápas se ale stále podílí.
Zprávy ze dne 14. března 2022
Kanadský fotbalista Alphonso Davies, který měl po prodělaném koronaviru zdravotní potíže se srdcem, se vrátil po takřka dvou měsících k tréninku Bayernu Mnichov. Jednadvacetiletý krajní obránce dnes absolvoval běžeckou přípravu a přiblížil se k možnému návratu do soutěžních zápasů. „Jsem šťastný, že zase mohu dělat to, co miluji,“ napsal Davies. Rodák z ghanského Buduburamu, který v listopadu vyhrál ocenění pro bundesligového hráče měsíce, měl na začátku roku pozitivní test na koronavirus. Po něm u něj lékaři odhalili příznaky myokarditidy, neboli zánětlivého onemocnění srdečního svalu. Kvůli tomu si musel dát Davies několik týdnů pauzu.
Zprávy ze dne 31. ledna 2022
Ligová fotbalová asociace (LFA) jednala s ministerstvem zdravotnictví o možném rozvolnění diváckých omezení proti koronaviru a navýšení počtu osob na stadionech při zápasech první a druhé ligy. Doufá, že v co nejkratší době by mohla být hlediště zaplněna z poloviny. Úvodní jarní kolo nejvyšší soutěže o tomto víkendu nicméně ještě proběhne s účastí maximálně tisícovky fanoušků, jak tomu bylo na konci podzimu. Více čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 26. ledna 2022
Vedení Premier League se po schůzce se zástupci klubů rozhodlo pozměnit pravidla odkládání zápasů z důvodu koronavirové nákazy. Tým, který bude v Anglii žádat o přesunutí utkání nejvyšší soutěže na jiný termín, bude muset mít v kádru minimálně čtyři pozitivní testy.
Zprávy ze dne 23. ledna 2022
Fotbalisté Komor se před osmifinálovou fází afrického šampionátu ocitli bez brankáře. Dva gólmany vyřadil ze zápasu proti domácímu Kamerunu pozitivní test na koronavirus, zbývajícího zranění. Ostrovní celek z Indického oceánu tak bude čelit favoritovi citelně oslabený, mimo jiné i o nemocného trenéra.
Zprávy ze dne 19. ledna 2022
Hvězdný fotbalista Paris St. Germain Lionel Messi se po prodělaném koronaviru vrátil k tréninku s týmem. Pařížský velkoklub o tom informoval na sociálních sítích.
Zprávy ze dne 18. ledna 2022
Fotbal je na špičkách. Panují reálné obavy, aby s přechodem na vládou nařízený režim pravidelných testů nepadala mužstva do karantén, což by mělo negativní dopad na přípravu před startem jarní části ligy. Nakažlivý omikron straší. „Věřím, že přípravy týmů to naruší co nejméně, zejména v kombinaci s tím, že je drtivá většina hráčů plně očkovaných,“ modlí se Dušan Svoboda, předseda LFA. Jedna dobrá zpráva? Snad definitivně je odvráceno další snížení počtu diváků na stadionech. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 14. ledna 2022
Fotbalista Alphonso Davies z Bayernu Mnichov má po prodělaném koronaviru potíže se srdcem a bude svému týmu ještě několik týdnů chybět. Kluboví lékaři odhalili po návratu jednadvacetiletého Kanaďana do tréninku příznaky myokarditidy, neboli zánětlivého onemocnění srdečního svalu. Podle trenéra Juliana Nagelsmanna nejde o závažné problémy.
Hvězdný fotbalista Lionel Messi z Paris St. Germain vynechá po prodělaném koronaviru i sobotní ligový zápas s Brestem. Podle argentinského ofenzivního hráče probíhá rekonvalescence po nemoci covid-19 pomaleji, než čekal. Absenci sedminásobného držitele Zlatého míče v dalším soutěžním utkání potvrdil i trenér PSG Mauricio Pochettino.
Fotbalový obránce Dani Carvajal z Realu Madrid měl v Saúdské Arábii pozitivní test na koronavirus a vynechá nedělní finále španělského Superpoháru proti Bilbau v Rijádu. Třicetiletý hráč je v izolaci. Zkušený pravý obránce je očkovaný. Podle tamních opatření by měl být izolován sedm dnů a propuštěn po dvou negativních testech. Prezident Španělské fotbalové asociace Luis Rubiales pro agenturu Reuters potvrdil, že finálového turnaje Superpoháru se účastní i neočkovaní hráči. Ti dostali od místních úřadů výjimku.