Je běhání zdravé? Pět rad, aby vás běh odrovnal | iSportLIFE | iSport.cz
20.5.2019 • 05:00

Je běhání zdravé? 5 rad, jak se spolehlivě odrovnat: odteď už jen naboso!

 • Přečtěte si pětici v nadsázce myšlených rad, jak se při běhání zranit, nebo alespoň fyzicky odrovnat.

  Běh je přirozený pohyb, jak pro tříleté dítě, tak i pro celoživotně sportujícího běžce. Rozhodneme-li se vstát z gauče a dostát heslu "co se v mládí naučíš", můžeme se po čase dočkat lecčeho - vylepšení krevního obrazu, stoupnutí na bednu regionálního závodu nebo termínu u ortopeda. Tady máte pět rad, jak dosáhnout toho posledního.

 • Nepořizujte si běžecké boty

  A už vůbec ne ty od značek, které na sportu vyrostly. Mohly by vaše civilizací zhýčkané a městským betonem namáhané nohy ochránit. Chcete, aby vás bolela kolena a rozhodila se záda? Zkuste prošlapané tvrdé křusky do města. K urychlení doporučuji dámám balerínky a jistý kotník v gipsu všem zařídí žabky. 

  Jistý kotník v gipsu všem zařídí žabky.Jistý kotník v gipsu všem zařídí žabky.Foto Profimedia

 • Odteď už jen na boso

  Nebo si rovnou neobouvejte nic, vždyť v přirozenosti je krása! Takhle jsme byli stvořeni, tak to by bylo, aby to naboso nešlo - krásně přírodně, po asfaltu a betonu. No možná to nějakou izolaci mezi chodidlem a poplivaným chodníkem chce, takže nic než barefooty jsou jasná volba. Hlavně si na ně nezvykat postupně, či je nestřídat s tlumenou obuví, nohám by se pak do zranění nechtělo. 

  Další cestou ke zranění může být běhání na boso.Další cestou ke zranění může být běhání na boso.Foto Profimedia

 • Zkuste to přeběhat

  Loupání v koleni ignorujte, běhejte dál. Při troše štěstí bolest nepoleví a zesílí. Budete-li mít štěstí na otok, je to téměř tutovka. Na omak horký sval nebo šlacha? Tak tohle je už v kapse! Ignorujte obzvlášť tu bolest, která se během tréninku stupňuje. Cíle dosáhnete snadněji. 

  Běhejte dál i přes loupání v koleni. Tímto způsobem zaručeně docílíte zranění.Běhejte dál i přes loupání v koleni. Tímto způsobem zaručeně docílíte zranění.Foto Profimedia

 • Běhejte přes patu...

  ...a k tomu vám dopomáhej bůh i samozvaný trenér. Pokud jste selhali v předchozích radách, máte tlumené běžecké boty a nějaká bolístka i přes běhání skutečně povolila, zkuste tvrdý dopad na patu s propnutou nohou vpřed. Ostatně možná na bodu čtyři již pracujete od začátku běžecké kariéry, tak je to v suchu. Pokud jste na začátku a máte tendence zkoušet běh s dopadem pod těžiště a na střed chodidla, mohl by vás spasit už jedině rádobytrenér, kterého běh tak chytil, že z něj samou radostí prýští pseudorady - protože když máš něco rád a děláš to, tak tomu musíš i rozumět, že jo. 

  Zkustě zranění přeběhat.Zkustě zranění přeběhat.Foto Profimedia

 • Běhejte co to dá

  Pochybuji, že předchozí rady selhaly, obzvláště v kombinaci navzájem. Jste-li přírodní úkaz, který přes všechny rady běhá bezbolestně dál, zkuste trénink ale opravdu napálit do maxima, je to vaše poslední šance. Navyšte skokově kilometráž, abyste tělo šokovali nepřipravené. Pokud o zdraví nepřijdete, je tu naděje, že ztratíte alespoň vazby s rodinou a "těmi, co neběhají". Při troše štěstí přijdete o obojí a místo na druhé straně postele se uvolní pro vaše novotou vonící tenisky. 

  Chcete si přivodit zranění? Stačí k němu 5 kroků.Chcete si přivodit zranění? Stačí k němu 5 kroků.Foto Profimedia


Témata:  běhtréninkbotylegracehumoriSportlifesuperliferádce
Další články autora
 
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud