Ivo Pospíšil
30. června 2019 • 21:53

Svitek ven? Za mě ne. Promarněná šance křičí do světa, ale on ji pomohl zažehnout

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Ščasný: Kuchta a EURO? Ne! Exkluzivně o tom, jak se vypracoval šéf Rosický
Moravec o Holmenkollenu: Mekka biatlonu. Krátký trika a už je cítit přicházející jaro
VŠECHNA VIDEA ZDE

Možná půjdu v tomhle trochu proti proudu – i přes nedělní kolaps českých basketbalistek se mi práce (stále) jejich trenéra Štefana Svitka líbí. Je to nejen dobrý trenér, ale i psycholog, který vnáší do týmu energii a žije s ním. Tedy něco, za co rádi velebíme třeba Jürgena Kloppa.Když před dvěma lety národní tým vypadl v základní skupině, byl tehdejší trenér Ivan Beneš naopak kritizován za nedostatek odvahy a tiché koučování. Navíc bojovnost a nasazení byly jedním z mála trumfů, s nímž mohly letos Češky při řadě absencí uspět.

Vědělo se, že po zdravotních problémech podkošového tria (Hanušová, Reisingerová, Vaughnová) se šance na úspěch na ME tenčí, nečekaly se zázraky, přesto Češky v prvních dvou zápasech působily mentálně nezdolně a zdálo se, že tu roli bojovnic přijaly. Leckdy až překvapily.

Obrat proti Švédsku? I ten jde určitou měrou za Svitkem. Ano, otázkou může být, do jaké míry to kouč proti Černé Hoře přetáhl a hráčky, jež v danou chvíli potřebovaly spíše uklidnit, on burcujícími radami znervóznil. Na druhou stranu bylo ale znát, že jeho svěřenky hrály v ideálním rozpoložení jen s čistou hlavou, a když neměly zase tak co ztratit. Což už v neděli mohly a dobře to věděly.

Navzdory vedení Romany Hejdové či Kateřiny Elhotové se mi však zdálo, že v neděli chyběla ona rozdílová hráčka, která by vzala důležitou pasáž na sebe. Chybí už pár let, po Haně Horákové a Evě Vítečkové se zatím z nové generace nikdo takový nevykrystalizoval, a když už, tak jen na chvíli. Možná v tomhle chyběla právě Vaughnová (zatímco za Černohorky řádila jiná rodilá Američanka Johnsonová) která by přinesla zámořský klid a chladnokrevnost. Jako to umí u mužů Blake Schilb.

Je to škoda, protože se nedělním výpadkem (a slabým výkonem) celá dosavadní dvouletá práce v očích řady lidí shodila. V kvalifikaci v plné síle nechaly Češky za sebou i obhájce bronzu Belgii. S oslabeným týmem, který byl outsiderem, se dařilo do té doby na ME sympaticky rvát. Kdyby na to neměly, ok, jenže výhra nad Švédskem ten potenciál odkryla a o to víc ona promarněná šance křičí do světa.

Přesto si myslím, že by Svitek, který ji i navzdory ztrátám pomohl zažehnout, měl pokračovat. Byť poslední slovo bude mít basketbalová federace.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud