Případ Petra Kvitová: trápí ji nohy z olova a slabá hlava

Co stahuje ke dnu Petru Kvitovou? Mizerný začátek do sezony 2013 nelze brát na lehkou váhu. Kdo čekal čerstvý start nažhavené a dobře připravené tenistky, jež se znovu začne drát do nejvyšších sfér, musí být zklamaný. Jedna výhra a dvě porážky na australském kontinentu naznačují, že v jejím případě může jít zřejmě o hlubší problémy.
Prosluněná Austrálie patřila za poslední dva roky, co z ní vyrostla hvězda, k oblíbeným lovištím Petry Kvitové. Rok 2011 tam začala devíti výhrami za sebou, loni přidala k triumfu v Hopman Cupu semifi nále ze Sydney a především Australian Open. Když prostě zazněl startovní výstřel nového roku, byla Kvitová schopná začít se prosazovat.
Nehoda není náhoda. Dostat výprask v Sydney 1:6, 1:6 od Dominiky Cibulkové, která z ní po předchozích čtyřech vzájemných prohrách musela mít velký respekt, vypovídá mnohé o současném rozpoložení nejlepší české tenistky.
Kvitová není dívka s vysokým sebevědomím od přírody, vždy si ho musí pracně vybudovat. Za poslední dobu ale nemá víru sama v sebe kde brát. Vždyť za čtyři měsíce od US Open vyhrála včetně české extraligy jen 4 z 11 zápasů. To je na dámu, jíž se říkalo budoucnost tenisu, katastrofálně málo. Pak není divu, že na kurtu působí až odevzdaně a bez elánu.
Debaklu v Sydney předcházel krach s Anastasií Pavljučenkovou ve 2. kole v Brisbane. Ruska je výbornou hráčkou, jejíž budoucnost je v top 10, výsledek 4:6, 5:7 by byl ještě ospravedlnitelný s odkazem na špatný den v práci.
Sydneyské pokračování proti Cibulkové spíš ukazuje na hlubší problém. Když bojovnice Kvitová dostane takový „klacek“ od solidní, ale nikterak úžasné tenistky, už člověku chybí slova…
Podle kusých zpráv z Austrálie je Kvitová zdravá. Ačkoli jejímu astmatu tamní horoucí klima nepřidá, nemůže se vymlouvat. Alfou a omegou její hry je fyzička. Když je u míče včas, může rozjet svůj vysokooktanový tenis. Proti Cibulkové však připomínala hráčku s nohama z olova. Když hrála z ruky, trefi la se. Když se musela hýbat, nedokázala udržet míček ve hře a za 64 minut vyrobila 36 nevynucených chyb.
Na druhém konci světa je navíc jen s koučem Davidem Kotyzou. Naprostou samozřejmostí u hráček jejího kalibru je i kondiční trenér, jenž také cestuje. Pro Kvitovou, která je na slabý pohyb a mezery ve fyzičce náchylná, byl mě tento imperativ platit dvojnásobně.
Ale neplatí. V srpnu odvolala svého dosavadního kondičního trenéra Jozefa Ivanka, přípravu na novou sezonu dělala v Prostějově s Kristiánem Bajzou, bývalým přítelem Lucie Šafářové, jenž ji po turnajích nedoprovází.
Zdá se, že v kariéře wimbledonské šampionky je právě teď mnoho věcí špatně. A nelze čekat, že se to za týden do Australian Open otočí.