Smutná, ale cenná lekce. Německá cesta? I Mannheim vychová víc než Kladno

Český útočník Josef Koláček neustál souboj s Markusem Schweigerem
Bennet Rossmy se v pádu snaží zakončit i přes český dvojblok
Český útočník Tomáš Chlubna naráží na mantinel Fabrizia Pila
Německý obránce Maksymilian Szuber v souboji o puk s Michalem Gutem
Český obránce David Moravec v souboji u mantinelu s Danjem Leonhardtem
O jedinou českou radost v utkání se v přesilové hře postaral kapitán Jan Myšák
Český kapitán Jan Myšák se snaží pokrýt puk před Markusem Schweigerem
13
Fotogalerie
Blogy
Vstoupit do diskuse (17)

KOMENTÁŘ LUBOŠE BRABCE |  Nejsmutnější zprávou pondělní noci není samotný fakt, že dvacítka padla s Německem. Stane se. Zítra by třeba stejný zápas skončil s opačným výsledkem. O něco víc alarmující je, že to byla už třetí německá lekce od roku 2014. Náhoda vyloučena. Ale nejpesimističtějším poselstvím pro český hokej je, že tentokrát junioři prohráli s nejslabším výběrem za poslední dobu, kde se na soupisku dostali i hráči z druhé rakouské nebo třetí německé ligy. 

Ovšem pozor – to neznamená, že je na tom mládežnický hokej u západních sousedů zle. Důvod, proč je německá dvacítka slabší než před rokem či dvěma, je totiž záviděníhodný: tři nejlepší útočníci ročníku 2002 už žijí svůj sportovní sen v organizacích NHL. Tim Stützle druhou sezonu střílí góly v Ottawě, John-Jason Peterka a Lukas Reichel se slibně rozjíždějí na farmě Buffala, resp. Chicaga.

Pokud srovnáme DNA českého a německého týmu, jedna věc je zarážející. Zatímco výběr trenéra Mlejnka je postavený na krajáncích působících převážně v zámoří, tak pouze dva hráči soupeře při hokejovém růstu opustili německý jazykový prostor (jedním z nich je liberecký odchovanec Bennet Roßmy). Ostatní buď prošli slavnou akademií v Salcburku, nebo domácím mládežnickým systémem. S kvalitním vysvědčením, jak vidno.

Ne že by tedy německý hokej neměl svoje problémy. Nikdy nebude národním sportem s nekonečnou základnou a DEL je pořád soutěží existenčně závislou na importu v lepším případě tříhvězdičkových cizinců.

Mladíci nemají cestu na vrchol umetenou. Bojují v lize o každou minutu na ledě – ale když se osvědčí, dostanou pořádnou šanci. Navíc v patnácti, šestnácti letech nemají pocit, že by pro jejich kariéru bylo lepší jít do Finska, Švýcarska, Švédska. Také proto, že na příkladu Stützleho a spol. vidí jasnou linku z DEL na draft a pak třeba do NHL.

Být „made in Germany“ dávno není v očích skautů handicap.

Německému hokeji se rovněž začínají vyplácet peníze investované firmami, jako jsou Red Bull nebo SAP. Už zmíněná akademie v Salcburku představuje svět sám pro sebe. Ale i takový Mannheim je v posledních letech ve výchově talentů mnohem úspěšnější než Kladno a Litvínov, někdejší velkovýrobny hvězd NHL. Nebo než svazový projekt Dukly Litoměřice (dobře, to byl trochu laciný vtípek).

Při hledání cesty ze změti slepých uliček je pro český hokej bezpochyby žádoucí a velmi důležité nasávat inspiraci z Kanady, USA, Skandinávie. Ale už přišel čas stále pozorněji sledovat, co dělají dobře kousek za Rozvadovem.

Vstoupit do diskuze (17)