Čechův famózní rekord v Anglii: větší než ten Jágrův, co myslíte? | iSport.cz
Ondřej Škvor
12. března 2018 • 04:40

Čechův famózní rekord v Anglii: větší než ten Jágrův, co myslíte?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Trpišovský o Stanciovi: Když bude hrát takhle, je mi jedno, kolik bude mít bodů
Mladá Boleslav - Slavia: Stanciu přesným centrem našel Ševčíka, ten otevřel skóre - 0:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Petr Čech, který prý neumí vybíhat na centry, chytil 200. nulu v Premier League. Jako první v historii soutěže a nadlouho jako poslední. Je to naprosto mimořádný počin, tím spíš že ho dosáhl coby cizinec, jenž do Anglie přišel až ve dvaadvaceti letech.Český sport nemá moc osobností, které drží v některé z nejprestižnějších lig významný rekord. Podle mého tři – Dominika Haška, Jaromíra Jágra a Petra Čecha.

Oba hokejisté znamenají pro svůj sport více než fotbalový gólman. Svého času byli nejlepší na světě. Nejdřív Hašek, potom Jágr. Na tom se většina shodne. O Čechovi se to říct nedá. U něj platí, že dlouhý čas soupeřil o renomé toho největšího mezi gólmany, ale o celkové dominanci nikdy nebyla řeč. Například ve Zlatém míči se významně neprosadil.

Srovnává se těžce až nemožně, ovšem čistě pohledem onoho rekordu, stavím ho výš než Jágrových 135 vítězných gólů v základní části a na roveň Haškovým šesti Vezina Trophy.

Proč je Jágr níže? Jeho zápis je spíš dílčí, neřadí se v NHL k nejsledovanějším statistikám, vychytané nuly naopak patří k tomu nejvýznamnějšímu v Premier League. Když Čech rekord překonal (169 nul Davida Jamese), dorazili za ním do Londýna zástupci Guinessovy knihy rekordů. To o něčem vypovídá.

Už jenom odehrát v Premier League dvě stě utkání, to je docela počin. Mimochodem, z českých hráčů se to povedlo jenom Patriku Bergerovi (229) a v součtu s érou před začátkem soutěže také Luďku Mikloškovi (205). Ale my se tu bavíme o dvoustovce bez obdrženého gólu! Nebo ještě jinak, téměř platí, že každý druhý zápas nepustil Čech jedinou střelu. Další vykřičník.

Hodnota tohoto výjimečného počinu stoupá nejenom tím, že se jedná o kulatou dvoustovku, ale také s vědomím, že nejbližší aktivní pronásledovatel, pětatřicetiletý Pepe Reina, ztrácí 66 nul, ovšem nechytá v Anglii. Třicetiletý Joe Hart sice hraje za West Ham, jenže na Čecha mu chybí 78 nul, v poslední době spíš nechytá (letos poprvé chytal teprve včera proti Burnley) a tým jako takový sbírá čistá konta jenom těžko. A ještě jedno srovnání: Thibaut Courtois, který Čecha vypudil z Chelsea, zatím ve 120 utkáních posbíral 47 nul.

Dvoustovka Petra Čecha je až neuvěřitelná. Myslím, že si to neuvědomujeme tak, jak by tomuto rekordu slušelo. Proč? Pro jeden z možných důvodů si můžeme znovu vypůjčit Haška s Jágrem. Čechovi oproti nim chybí dotek génia. Hašek měl dechberoucí zákroky a byl jediným svého druhu, Jágr ohromoval nádhernými kličkami a góly.

Čech více připomíná stroj. Občas s chybami, někdy hrubými, ale víceméně precizní. To ho vyneslo na úplný vrchol, ale tolik to nezabírá u fanoušků.

Přesto mějme na paměti, že jsme z pohledu českého sportu svědky historické a naprosto mimořádné události.

SESTŘIH Premier League: Arsenal - Watford 3:0

Brankáři s nejvíce čistými konty v Premier League
Pořadí Gólman Zápasy Nuly Počet zápasů na jednu nulu
1. Petr Čech 432 200 2,16
2. David James 572 169 3,38
3. Mark Schwarzer 514 151 3,40
4. David Seaman 344 140 2,46
5. Nigel Martyn 372 137 2,72
6. Pepe Reina 285 134 2,13
7. Edwin van der Sar 313 132 2,37
8. Tim Howard 399 132 3,02
9. Brad Friedel 450 132 3,41
10. Peter Schmeichel 310 128 2,42

Petr Čech děkuje fanouškům poté, co vychytal 200. nulu v Premier League
Petr Čech děkuje fanouškům poté, co vychytal 200. nulu v Premier League

 

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud