Petr Adam
17. listopadu 2016 • 05:00

Ať se trpaslík nezlobí, ale Müller má o zápasech se San Marinem pravdu

Autor:
Fotbalisté San Marina před zápasem s Německem
TOP VIDEA
Vítková slavila medaili v Českém domě. Kdo ji nejvíc dojal? Vítková slavila medaili v Českém domě. Kdo ji nejvíc dojal?
CELÝ SESTŘIH: Dukla - Jablonec 0:1. Rozhodl Lischka, zápas přerušila tma CELÝ SESTŘIH: Dukla - Jablonec 0:1. Rozhodl Lischka, zápas přerušila tma
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nejdřív jste si výsledku toho zápasu možná nevšimli. Nebo jste zaznamenali, že Německo porazilo v kvalifikaci MS 2018 San Marino 8:0. Proč se tím také zabývat dál? Publicitu zcela očekávanému vítězství úřadujících mistrů světa nad totálním outsiderem zajistily až výroky záložníka Bayernu Mnichov Thomase Müllera, podle něhož se zápas neměl hrát a byl úplně zbytečný. A následná reakce ze země nejslabšího reprezentačního týmu v Evropě. Po Müllerova je žádána omluva. Jenže podle mě se není za co omlouvat.Konzervativní model evropské kvalifikace je v ostrém kontrastu s tím, jaké změny se chystají v Lize mistrů. V ní podle všeho posílí čtyři nejsilnější země, které si rozeberou polovinu všech míst v základních skupinách a jistá účast tak nezbude navzdory rostoucímu koeficientu ani na českého mistra.

Šance, že by si proti Barceloně zahrál mistr San Marina? Ta existuje v teoretické rovině, na solidaritu s outsidery se v tvrdém byznysu Champions League jinak nehraje. Tak proč se v kvalifikaci trvá na zápasech, u kterých má smysl sázet maximálně jen na počet vstřelených gólů ze strany favorita?

Řešení přesto existuje. Co dát trpaslíkům možnost jít do jakési předkvalifikace? Dostali by šanci poměřit síly s týmy, se kterými se jinak v soutěžním zápase nepotkají, protože se všichni nacházejí při losu vždy v nejslabším koši. A outsideři by najednou nemuseli pokaždé jen urputně bránit.

Není od věci podotknout, že San Marino vyhrálo pouze jediný zápas v historii nad Lichtenštejnskem (1:0) – jenže před 12 lety šlo o přátelák. Čárek v kolonce výher by mu takto mohlo výrazně přibýt. A nejsilnější z velmi slabých by si pak třeba zasloužil utkání třeba i proti Němcům.

Účast San Marina v kvalifikaci a konfrontace se Španělskem, Anglií, či Nizozemskem dlouhodobě nepřináší poraženým v dlouhodobém horizontu žádný výkonnostní posun. Je to pořád dokolečka – výprask za výpraskem. Občas i vstřelený gól. Jenže ten, který třeba San Marino minulý měsíc dosáhlo při porážce 1:4 v Norsku, vypovídá spíš o špatném rozpoložení soupeře, než o vzrůstající fotbalové síle malého státu z Apeninského poloostrova.

Když to řekne jedna z největších fotbalových hvězd bezprostředně po zápase, zní to tvrdě. Jenže bez utkání se San Marinem by se favoritům opravdu ulevilo. Nejde o spontánní výkřik do prázdna, víc o konstruktivní úvahu. Tak by se k Müllerovým výrokům mělo přistupovat.

 

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze