Ministr sportu, oběť vlastní povahy. Pelta propadl falešnému pocitu

Ještě nakrásně může Miroslav Pelta vyváznout a na bránu věznice ukázat dlouhý nos. Čtvrteční rozsudek je nepravomocný (což je nutné zdůrazňovat a připomínat) a odvolací vrchní soud může i napodruhé verdikt Lenky Cihlářové smést ze stolu, byť tentokrát bude zřejmě složitěji hledat opodstatnění ke stejnému kroku jako v září minulého roku.
Každopádně platí, že pro Peltu čtvrteční den dopadl zle nedobře. Soudkyně si evidentně stojí za svým, neuhnula ani o kousek, doplnění dokazování v jejích očích jen potvrdilo vinu bývalého šéfa fotbalu v Česku.
Při čtení rozsudku používala termíny „ovlivňovali“, „upravovali“ „účelově stanovovali“, a to vše mimo zákonné mantinely. Nechci hodnotit, zda je šest let natvrdo odpovídajícím, či příliš vysokým trestem, jisté je však jedno: Pelta hrubě neodhadl, co si může na nefotbalovém hřišti dovolit. Propadl falešnému pocitu, že prakticky cokoliv.
„Připadal jsem si jako ministr sportu,“ onehdy říkal u soudu. To sedí. A sedí to i k Peltově povaze bažící po vlivu a po extrémní potřebě dávat ostatním zřetelně najevo, že svede prakticky cokoliv. Společně s Miroslavem Janstou a Jiřím Kejvalem patřil mezi svatou funkcionářskou trojici v tuzemsku. Jenže boss svoji chtivost neukočíroval. Pustil se do věcí, které mu zlomily vaz.
Zprávy ze dne 3. září 2024
Soudkyně hovoří a klasifikuje trestné činy, jichž se obžalovaní dopustili. Pelta například „zvlášť závažného zločinu při správě cizího majetku ve stadiu pokusu.“ Těch paragrafů, které soudkyně čte, je však několik.
Takto vypadá plátno, na kterém je promítáno znění rozsudku. Verdikt o výši trestu nejspíš zazní za chvíli přímo od soudkyně.

Co je jisté, text se týká výhradně osmnácti investičních dotací, které podle obžaloby - a evidentně také podle soudu první instance - obžalovaní nezákonně ohnuli pro vlastní prospěch.
Občas je nějaká pasáž vyznačena červeně, což jsou změny oproti původnímu rozsudku.
Soudkyně mlčí, znění rozsudku promítá na tabuli, na niž není vidět... Pelta, Kratochvílová i jejich obhájci pilně čtou. Text se pomalu posouvá.
Soudní jednání začíná, soudkyně Lenka Cihlářová začne za chvíli se čtením rozsudku.

U soudu je také druhá obžalovaná Simona Kratochvílová. Jde se do jednací síně.
Miroslav Pelta právě dorazil: „Přicházím s tím, že ať už bude verdikt jakýkoli, skončí odvoláním u vrchního soudu.“
Hotovo ještě zdaleka nebude - ať rozhodne soudkyně Cihlářová jakkoliv, pravděpodobně se jedna ze stran odvolá. „Jsme v poločase,“ prohlásil Pelta s lehkou nadsázkou. Pokud by ale případ znovu skončil u Vrchního soudu, jeho šance na nulový trest se zvýší – v předchozích odvolacích verdiktech stál soud spíš na jeho straně a bral v úvahu jeho argumenty.
V 10:30 přečte soudkyně Cihlářová rozsudek. Už potřetí, dvakrát její verdikt o vině shodilo odvolání u pražského Vrchního soudu. Pro Peltu vždy žádala šestileté vězení, stejný trest, jaký nyní navrhuje státní zástupce. „Vrchní soud dal jasně najevo, co si o kauze myslí a jak by se mělo rozhodnout,“ zmínil Pelta v síni.
Státní zástupce Ondřej Trčka trvá na vině obžalovaných. Simoně Kratochvílové navrhl 6,5 roku vězení a pokutu dva miliony, Peltovi šest let a pokutu pět milionů. Druhá strana logicky tvrdí opak. Zástupci obžalovaných zopakovali, že u svých klientů žádají kompletní zproštění obžaloby.
Pelta včera přišel k soudu krátce před dvanáctou naopak v dobré náladě. Na chodbě se nevyhýbal redaktorům, zajímal se o aktuální fotbalové dění, mimo záznam padaly hlášky o „jeho“ Jablonci, sousedním Liberci nebo sportovní i ekonomické dominanci pražských „S“. „Nevím, co od toho úplně očekávat. Ale věřím, že jsme důkazně zase silnější,“ řekl s nadějí v hlase před vstupem do soudní místnosti.


„Nikoho jsem nemanipulovala. Celou rodinu to zruinovalo, potřebovala bych, aby to už skončilo. Já už nemůžu, přála bych si, aby soud došel k tomu, co navrhoval Vrchní soud,“ zmínila ve své závěrečné řeči obžalovaná Simona Kratochvílová, někdejší náměstkyně ministryně školství. Na rozdíl od navenek dobře naladěného Pelty působila zkroušeně, když začala před soudem na závěr pondělního jednání mluvit, pohnutý hlas přeskakoval v pláč, v očích byly vidět slzy. Novinářům se při odchodu z místnosti vyjádřit odmítla.
Kauza někdejšího šéfa českého fotbalu a šéfa jabloneckého klubu se táhne od roku 2017 a stále nemá konečné řešení. Vrchní soud v Praze letos v červnu podruhé vrátil případ k nižší instanci, Městskému soudu v Praze.
Zprávy ze dne 6. června 2024
Fotbalová asociace ČR v prohlášení na webu reagovala na verdikt soudu, který ji zprostil obvinění. „Definitivně se prokázalo, že asociace jako taková postupovala v dotačních řízeních v souladu se zákony. Pro nás se tak uzavírá jedna kapitola, která se otevřela ještě před příchodem současného vedení FAČR. Chtěl bych poděkovat nejenom našim obhájcům, ale také našemu zmocněnci v této věci prvnímu místopředsedovi asociace Jiřímu Šidliákovi,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.
Miroslav Pelta v první reakci pochopitelně uvítal, že odvolací soud nepotvrdil odsuzující rozsudek v kauze sportovních dotací. „Satisfakci ale zatím necítím,“ řekl po verdiktu novinářům.
„Zatím není nic u konce. Jsme ve fázi, kdy nám městský soud dvakrát dal nepodmíněný trest, dvakrát vrchní soud - jeho nadřízená instance - nám to zrušil, ale když jsem poslouchal předsedu senátu, jeho odůvodnění, tak si myslím, že naše šance, abychom ten proces zvládli a byli v konci úspěšní, se výrazně zvýšila,“ uvedl Pelta.
Reakce Miroslava Jansty: „Je to vítězství a zároveň debakl státního zástupce. Roky tu stíhal ty, kteří na chybu upozornili a ne ty, kteří jí způsobili.“
Ondřej Trčka, státní zástupce: „Až se seznámím s kompletním rozhodnutím vrchního soudu, zvážím dovolání.“
Vrácený případ bude u městského soudu znovu řešit soudkyně Lenka Cihlářová, už potřetí.