Kluci a holky musí být na OH ve stejném počtu. Doplatí na to deblkanoisté | iSport.cz
Romana Barboříková
2. října 2017 • 05:00

Kluci a holky musí být na OH ve stejném počtu. Doplatí na to deblkanoisté

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
TOP góly 25. kola: Holíkův volej nebo Kalvachova jedovka
Sparta - Plzeň: Beauguel bombou pod víko zvyšuje na 2:0 pro Viktorii!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sportovcům se to pranic nelíbí, mnohým příznivcům vodního slalomu taky ne. Ale tak to prostě je. Na příštích letních olympijských hrách v Tokiu 2020 už nebudou soutěžit deblkanoisté, ale představí se místo nich singlkanoistky. Důvod je jasný. Snahou Mezinárodního olympijského výboru je genderová vyváženost. A ta ve vodním slalomu chyběla. Dosud soutěžily na OH kategorie K1 muži, K1 ženy, C1 muži a C2 muži. Nyní to bude fifty-fifty. Víc sad medailí prostě není, takže někdo musel z kola ven.Odnesli to deblíři, pro které to ale má mnohem hlubší následky než jen to, že budou chybět na olympijských hrách. Důvod? Peníze. Národní federace ve většině zemí směřují hlavní podporu pouze na olympijské disciplíny.

A z tohoto pytle teď byli deblíři vyřazeni. Pak to dopadá tak, že některé posádky na právě skončeném mistrovství světa ve francouzském Pau nebyly vůbec. Třeba dříve hodně silní Poláci vyslali jen jednu loď.

Další variantou je, že ti, kdo chtěli na MS být, si prostě náklady spojené s MS uhradili sami. Tak to ale nelze řešit věčně, protože sehnat sponzory na neolympijskou disciplínu není ani trochu jednoduché. A pracovat a u toho dělat na vrcholové úrovni sport je taky téměř nemožné.

Ani jedna z těchto variant se naštěstí netýká Čechů, kteří podporu mají a mělo by to tak být i v příštím roce, kdy se v Praze koná mistrovství Evropy. Co bude pak ale nikdo neví.

Kanoisté se snaží bojovat a přesvědčit patřičné činovníky, aby debly neodepsali úplně a jejich kategorie nezanikla. Jiskru naděje vykřesal nedávno svým prohlášením bývalý kanoista Tony Estanguet, který je šéfem organizačního výboru OH 2024. Prý udělá maximum, aby se do Paříže deblkanoe vrátily. I jemu už ale začíná docházet, že v rámci generové vyváženosti to asi úplně možné nebude.

Současní čeští deblíři jsou poměrně skeptičtí a není divu. U těchto malých sportů je možnost účasti na olympijských hrách obrovským lákadlem i pro děti, které se rozhodují, jaký sport budou dělat. Pokud jim tuto naději seberete, poohlédnou se jinde.

A to přesně může nastat u deblů. Současní závodníci dřív nebo později skončí, ať už z jakéhokoliv důvodu. A noví mladí prostě nebudou. Může se tak stát, že o deblkanoistech si další generace bude číst jen v historických brožurách.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud