MS atletika 2019 | Zábavný mix: První světový rekord a Japonečka proti mužské přesile | iSport.cz
Martin Hašek
28. září 2019 • 21:05

Zábavný mix: První světový rekord a Japonečka proti mužské přesile

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Martin Minčev, nová posila Sparty: Univerzál, může si vyhovět s Hložkem
KARLOS SHOW: Vémola promluvil jako Terminátor! A Strakova pravda o tataráku
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z KATARU | Kluci s klukama a holky s holkama? Na to v Kataru zapomeňte! Ale bez urážky i bez legrace. První světový rekord na atletickém MS v Dauhá ve smíšené štafetě na 4x400 metrů je tady a zaběhl ho americký tým časem 3:12,42 minuty. Rozběhy nové olympijské disciplíny osvěžila také taktika Japonců, kteří postavili své úseky jediní kontra, takže všichni běželi svůj úsek proti opačnému pohlaví.Půl na půl. Atletika se cílevědomě snaží o rovnost pohlaví a došla tak daleko, že se na mistrovství světa poprvé závodí ve společné disciplíně. A hned v rozbězích smíšené (říká se jí také univerzální) štafety padl světový rekord. Zaběhlo ho americké kvartet Tyrell Richard, Jessica Beardová, Jasmine Blockerová a Obi Igbokwe.

Atletika si sice zakládá na tradici, ale tentokrát se pustila do novinky, která je však například v plavání už dávno zavedená. Sestavu tvoří dva muži a dvě ženy. A je jenom na týmech, jak své zástupce na úseky nasadí.

„Když jsem to viděl poprvé v televizi, vypadalo to legračně,“ připustil Igbokwe, který si však chemii v americké čtveřici pochvaluje. „Cítíme se mnohem blíž svým kolegům z týmů a pracujeme společně.“

V rekordním závodě běžela i česká čtveřice Jan Tesař, Lada Vondrová, Tereza Petržilková a Patrik Šorm. V čase 3:19,01 minuty skončila v rozběhu osmá a do finále nepostoupila.

„Párkrát už jsem běžel v závodě, kdy padnul svěťák a není to nic příjemného. Ostatní běží dost rychle a vy se za nimi snažíte. Ale vzpomínat na to budu rád,“ líčil Šorm, který už rekordní běh zažil vloni na halovém MS v Birminghamu, kde historický čas zaběhli Poláci. Ještě rok předtím v Ostravě asistoval rekordu Jihoafričana Waydea van Niekerka na 300 metrů.

V nové disciplíně už se ustálila taktika, při níž týmy nasazují na start a na finiš muže a na střední úseky ženy. V Dauhá ale překvapili Japonci, kteří své úseky nasadili úplně obráceně. Seika Aoyamaová tak na prvním úseku ztratila, Kota Wakabajaši a Tomoja Tamura se dostali do vedení. Finišující Saki Takašimaová to ale proti sedmi mužům měla těžké a doběhla poslední.

„Mně se ještě nestalo, že bych běžel proti holce, vždycky jsem běžel proti chlapovi. Nevím, kdyby tam proti mně nějaká nastoupila. Myslím, že by to mělo být hnedka odehraný, snad…“ usmíval se Jan Tesař.

A nemůže být muži předbíhat dívku na trati trochu žinantní?

„Určitě ne, to je právě větší motivace k zabijáckému instinktu,“ rozesmál se Šorm. „Kdyby tam byla holka, tak o tom vůbec nepřemýšlím a běžím na sebe, abych předvedl nejlepší výkon.“

Zajímavý souboj zažila na třetím úseku Tereza Petržilková, do které v první zatáčce vrazila Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, velká hvězda a jedna z favoritek hladké čtvrtky.

„Měly jsme kolizi, já málem upadla,“ vyprávěla Petržilková. „Já jen cítila prudký náraz, podvrtla se mi noha. Hodně jsem se toho lekla, pak se kolem mě prohnala, to už jsem jenom viděla její vzdalující se záda.“

Na šampionátu se za finálovou účast rozdávala olympijská nominace do Tokia. Český tým má ale ještě šanci projít na Hry díky výkonu v příštím roce. „Neskládáme zbraně, ale bude to těžké,“ ví Šorm.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud